VersloSavaite.lt   
2012 05 09, 17:58
Ką daryti, jei skolininkas negrąžina skolos?

Image
Agnė Razgūnienė
Jau praėjo daugiau nei 5 metai, kai šeimyniniais ryšiais nesusijusiam asmeniui buvo paskolinta šimtatūkstantinė pinigų suma. Skolininkas pagal tai liudijantį skolos raštelį numatytu pinigų gražinimo grafiku nesivadovauja ir pinigų negrąžina. Ar tuo atveju, jei iš skolininko pinigų atgauti nepavyktų (jei neturi jokio turto), ar būtų galimybė įsiskolinimą perkelti artimiausiems skolininko šeimos nariams?

 

Klausia VersloSavaite.lt skaitytojas. Konsultuoja teisės įmonės UAB „ Verslo gurmanai“ direktorė Agnė Razgūnienė.

reklama

 

Atsakymas. Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau - LR CK) 6.870 straipsnio 1 dalis numato, jog paskolos sutartimi viena šalis (paskolos davėjas) perduoda kitos šalies (paskolos gavėjo) nuosavybėn pinigus arba rūšies požymiais apibūdintus suvartojamuosius daiktus, o paskolos gavėjas įsipareigoja grąžinti paskolos davėjui tokią pat pinigų sumą (paskolos sumą) arba tokį pat kiekį tokios pat rūšies ir kokybės kitų daiktų bei mokėti palūkanas, jeigu sutartis nenustato ko kita. Iš šios įstatymo formuluotės darytina išvada, jog paskolos teisiniai santykiai sieja du asmenis: paskolą davusį asmenį, t.y. Jus, ir paskolą gavusį asmenį, t.y. Jūsų skolininką.

 

Iš Jūsų pateikto situacijos aprašymo darytina išvada, jog už paskolą nebuvo laiduota. Laidavimo atveju Jūs turėtute galimybę reikalauti, jog ne skolininkas, o laiduotojas grąžintų skolą.

 

Kitas šios situacijos aspektas yra siejamas su sąvoka ,,artimiausi šeimos nariai”. Preziumuojama, jog Jūs omenyje turite skolininko sutuoktinį, kadangi galimybės išieškoti skolą iš skolininko vaikų bei tėvų nėra (nebent po skolininko mirties jie priimtų palikimą LR CK numatyta tvarka). LR CK 3.109 straipsnio 3 dalis numato, jog solidarioji sutuoktinių prievolė neatsiranda, jeigu vienas sutuoktinis be kito sutuoktinio sutikimo ima paskolą ar perka prekių išsimokėtinai, kai tai nėra būtina bendriems šeimos poreikiams tenkinti. Tai reiškia, jog, jeigu skolininkas paskolą ėmė ne šeimos poreikiams tenkinti, jo sutuoktiniui nekyla pareiga grąžinti Jums skolą.

 

Vis dėlto LR CK 3.109 straipsnio 1 dalies 5 punktas numato, jog prievolės, atsiradusios iš sandorių, sudarytų vieno sutuoktinio, kai yra kito sutuoktinio sutikimas, arba kito sutuoktinio vėliau patvirtintų, taip pat prievolės, atsiradusios iš sandorių, kuriems sudaryti kito sutuoktinio sutikimo nereikėjo, jeigu jie buvo sudaryti šeimos interesais. Nors LR CK normos, reglamentuojančios paskolos institutą, nenumato, jog imant paskolą reikalingas paskolos gavėjo sutuoktinio sutikimas, tokia prielaida gali būti daroma iš normų, reglamentuojančių šeimos turtinius santykius. LR CK 3.92 straipsnio 2 dalyje yra pateikiamas baigtinis sąrašas atvejų, kada nereikalingas sutuoktinio sutikimas. T

 

ai tokie atvejai, kada yra priimamas palikimas ar atsisakoma jį priimti; atsisakoma sudaryti sutartį; imamasi priemonių bendram turtui apsaugoti; pareiškiamas ieškinys dėl bendrosios jungtinės sutuoktinių nuosavybės gynimo; pareiškiamas ieškinys dėl savo teisių gynimo. Visais kitais atvejais vienas sutuoktinis, sudarydamas sandorius dėl bendrąja jungtine nuosavybe priklausančio turto, turi gauti kito sutuoktinio sutikimą.

 

Taigi tuo atveju, jei paskola buvo paimta be skolininko sutuoktinio sutikimo ir jos paskirtis nebuvo susijusi su šeimos poreikių tenkinimu, Jūs neturite teisės reikalauti, jog skolą atiduotų paskolos gavėjo sutuoktinis. Tai, ar paskola buvo skirta šeimos poreikių tenkinimui, kilus teisiniam ginčui, laikytina įrodinėjimo dalyku.

 

Taip pat paminėtina, jog LR CK įtvirtina 10 metų ieškinio senatį, per kurią kreditorius, t.y. Jūs, galite ginti savo pažeistas teises teisminiu būdu. Senaties terminas skaičiuojamas nuo to momento, kada skolininkui kilo pareiga grąžinti paimtą paskolą ir jis to nepadarė. Praleidus šį terminą ir Jums kreipusis į teismą, skolininkas galės gintis nuo Jūsų reikalavimo pareikšdamas, jog yra praleistas terminas, per kurį Jūs galėjote reikalauti paskolos grąžinimo.

 

Aukščiau pateiktoje informacijoje yra pateikti UAB „Verslo gurmanai“ teisininkų komentarai, pagrįsti teisės aktų ir teismų praktiko analize. Šis straipsni negali būti laikomas oficialia teisine išvada. Dėl teisinės konsultacijos konkrečiu atveju siūlome kreiptis į UAB „Verslo gurmanai“ teisininkus.


Užduokite savo klausimą teisininkui el. paštu This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it arba užpildę šią formą.

 

Verslosavaite.lt

 

 



 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: