Marija Tuškevičiūtė   
2009 07 25, 07:42
Populiariausi uždrausti ir cenzūros apriboti filmai 

Image
Boratas
Kiekvienais metais pasaulyje sukuriama daugybė filmų, tačiau ne visi jie pasiekia žiūrovus. Pro cenzorių akis sunkiai praslysta kino juostos, propaguojančios nemotyvuotą smurtą ar pornografiją, klaidingus religinius įsitikinimus ir politines pažiūras, vaizduojantys lyčių, tautinę ar rasinę diskriminaciją.

 

Ilgiausiu uždraustų filmų sąrašu gali pasigirti Malaizija, tačiau ir vakarų valstybės, garsėjančios tolerancija ir liberalumu, ne išimtis.

reklama

 

Verslosavaite.lt pateikia  keletą gerai visame pasaulyje žinomų 2005–2009 m. įvairiose šalyse žiniasklaidos dėmesio ir negailestingos kritikos sulaukusių filmų, kurie buvo uždrausti ar apriboti cenzūros.

 

1. „Boratas. Kaip šaunusis Kazachstano žurnalistas Amerikoj patirtį graibstė“ („Borat“)

 

Šis pusiau dokumentinis filmas buvo griežtai uždraustas visuose arabų kraštuose, išskyrus Libaną. Rusijoje ši skandalingoji juosta buvo uždrausta, nes šalies valstybinis kinematografijos komitetas jame įžvelgė neleistinos medžiagos, kuri daliai žiūrovų gali pasirodyti žeminanti kai kurių tautybių ir religijų atžvilgiu.

 

Tačiau Kazachstane, nors ir būta įvairių valdžios kalbų ir grasinimų, ši juosta nebuvo uždrausta., po šio filmo pasirodymo, nepaisant joje prastai pateikiamo Kazachstano įvaizdžio, šalis sulaukė itin didelio turistų dėmesio.

 

 

2. „Bruno“

 

Juodojo humoro komediją „Bruno“ dėl nepagrįstai rodomų lytinių organų ir demonstruojamų homoseksualių santykių, nenormatyvinės leksikos, sadizmo apraiškų, asocialaus elgesio, galinčio sukelti žalą piliečių moraliniam elgesiui kino teatrams rodyti uždraudė Ukrainos kultūros ir turizmo ministerija.

 

Vienoje šio filmo muštynių scenoje, kurios finale Bruno numauna kelnes priešininkui ir jį pabučiuoja, turėjusią skambėti dainą „Can You Feel The Love Tonight“ iš animacinio filmo „Liūtas karalius“ uždraudė pats dainos atlikėjas Eltonas Džonas.

 

 

3. „Geišos išpažintis“ („Memoirs of a Geisha“)

 

Likus kelioms savaitėms iki filmo pasirodymo didžiajame ekrane, Kinija uždraudė rodyti Holivude sukurtą filmą „Geišos išpažintis“ dėl jame kinių aktorių sukurtų visuomenės ginčus keliančių vaidmenų.

 

Daugelis kinų japonų kurtizanes laiko prostitutėmis, todėl Kinijos vyriausybės pareigūnai baiminosi, jog abiejų aktorių sukurti personažai gali atgaivinti prisiminimus apie karą su japonais ir žiaurų jų elgesį su kinų moterimis.

 

 

4. „Da Vinčio kodas“ („The Da Vinci Code“)

 

Išgalvoti faktai, kad Jėzus Kristus ir Marija Magdalietė susilaukė vaiko, davė pradžią giminei, tapusiai Merovingų dinastija, įsiutino katalikų bažnyčią, todėl ji visus tikinčiuosius kvietė boikotuoti „Kristų užgauliojantį“ filmą.

 

Musulmoniškų karštų, tokių kaip Jordanijos, Sirijos, Libano ir Egipto valdžios uždraudė rodyti Rono Hovardo režisuotą juostą. Kaimyninėje Baltarusijoje kino salės lūžo nuo norinčiųjų pamatyti šį filmą, tačiau „Da Vinčio kodas“ iš kino teatrų repertuarų šioje šalyje buvo išbrauktas vos po keturių rodymo dienų. Motyvas – „nevienareikšmiška tikinčiųjų reakcija“.

 

Tailande filmas buvo sutrumpintas 10 minučių (sutrumpinta pabaiga), Indijoje apribotas žiūrovų amžius, žiūrovams paaiškinta apie filmo pramanytą turinį, cenzūruotos tam tikros jo dalys. Filipinų cenzoriai filmą pažymėjo ženklu „tik suaugusiesiems“, taip užkirsdami kelią jaunesniems nei 18 metų katalikiškos šalies žiūrovams pamatyti šį trilerį.

 

 

5. „Fitna“

 

2008 m. kovo 27 d. Olandų parlamentaras Geertas Wildersas paskelbė 17 min. vaizdo klipą internete, kuriame pateikiami dokumentiniai rugsėjo 11 d. teroro JAV, 2004 m. kovo 11 d. Madride vaizdai, ištraukos iš Islamo lyderių kraupių pasisakymų. Visa filmo informacija palydima Korano citatomis.

Šis vaizdo klipas sulaukė musulmonų protestų visame pasaulyje. Pasaulinė bažnyčių taryba (World Council of Churches (WCC)) kritikavo provokacinį trumpametražį filmą „Fitna“, pavadindama jį „tiesiogine islamofobijos išraiška“.

 

Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrai pasmerkė filmą ir išreiškė pritarimą Olandijos vyriausybei, atsiribojusiai nuo Wilderso kūrinio.

 

Filmas papiktino daugelį islamo valstybių, taip pat Iraną, kuris pavadino filmą bjauriu, šventvagišku bei anti-islamišku.

 

Indonezijos valdžia nusprendė blokuoti sujungimą su „YouTube“, kuriame buvo patalpintas filmas. Amsterdamo apeliacinis teismas įsakė pradėti bylą prieš G.Wildersą dėl neapykantos ir diskriminacijos skatinimo.

 

Verslosavaite.lt

 

 



 
 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: