VersloSavaite.lt   
2016 08 24, 11:48
Finansų ministerija: valstybės turtas privalo būti valdomas efektyviau

Image
VersloSavaite.lt nuotr.
Finansų ministerija siekia, kad visos valstybei priklausančios administracinės patalpos ar pastatai būtų valdomi centralizuotai, o institucijos neturėtų laisvo, nuomotino ar nenaudojamo turto.

 

Tokią valstybės turto kontrolę padedanti užtikrinti, šiemet startavusi informacinė valstybės turto valdymo kontrolės (VTIPS) sistema jau davė rezultatus – atlikta analizė parodė, kad 2015 m. nuomai valstybės institucijos išleido apie 4 mln. eurų, o pajamų iš nuomos gavo 6,5 karto mažiau – 600 tūkst. eurų.

 

Atsižvelgdama į tai, Finansų ministerija kreipėsi į institucijas, kurios iki rugsėjo privalo įrodyti Turto bankui, kad jų patikėjimo teise valdomas išnuomotas ar laisvas turtas joms iš tikrųjų yra reikalingas. Antraip jis bus perduodamas Turto bankui, kad šis parduotų pastatus ar patalpas.

reklama

 

Vakar su Turto banko atstovais susitikusi finansų ministrė Rasa Budbergytė pabrėžė, kad nebeužtenka vien tik kalbų apie efektyvesnį valstybės turto valdymą, būtina imtis konkrečių veiksmų, kurie užtikrintų skaidrų ir šeimininkišką valstybės turto valdymą.

„Institucijos ir įstaigos privalo suprasti, kad valdo ne niekieno, o mokesčių mokėtojų jiems patikėtą turtą ir tą turi daryti racionaliai ir skaidriai. Kitu atveju, neracionaliai valdomas turtas atras naujus šeimininkus, kurie užtikrins maksimalią grąžą“, – sakė finansų ministrė Rasa Budbergytė.

 

Jau rugsėjį paaiškės ar valstybės institucijų patikėjimo teise valdomas išnuomotas ar laisvas turtas joms iš tikrųjų reikalingas. Jeigu žinyboms Turto bankui nepavyks to įrodyti, pastarasis pastatus ar patalpas parduos arba jos atiteks biudžetinėms institucijoms, kurios pareiškė pagrįstą turto poreikį VTIPS sistemoje. Institucijos taip pat įpareigotos registruoti nekilnojamąjį turtą Nekilnojamojo turto registre, pateikti trūkstamus duomenis dėl nekilnojamojo turto sandorių, tikslinti sąnaudų informaciją.

 

Jau 2017 metais planuojama išplėsti centralizuotai valdomo turto plotą 30 tūkst. kvadratinių metrų - atitinkamas Finansų ministerijos parengtas projektas jau pateiktas Vyriausybei. Iki 2018 m. norima centralizuotai valdomo turto plotą padidinti dar 100 tūkst. kvadratinių metrų: tai mažintų institucijų išlaidas ir leistų užtikrinti efektyvesnį jo valdymą. Be to, šiemet ketinama patvirtinti pastatų naudojimo vertinimo rodiklius ir normatyvus, kurie leis dar griežčiau kontroliuoti valstybės nekilnojamojo turto valdymą bei naudojimąsi juo.

 

Finansų ministrės R.Budbergytės įsitikinimu, siekiant kuo efektyviau centralizuotai valdyti valstybės turtą būtina stiprinti ir Turto banko kompetencijas bei įgaliojimus.

 

„Akivaizdu, kad Turto bankui reikia suteikti imperatyvius įgaliojimus perimti ir centralizuotai valdyti valstybės turtą, nes šiuo metu Turto bankas susiduria su dideliu pasipriešinimu  iš nenorinčių su šiuo turtu skirtis institucijų, o dėl tokio žinybiškumo ir neūkiškumo, valstybės biudžetas praranda pajamas.

 

Pavyzdžiui, Lietuvoje 134 Turto banko darbuotojai 2015 m. iš valstybės turto nuomos gavo vos 580 tūkst. eurų, kai 598 jų kolegos Latvijoje savo valstybei uždirbo 31 mln., o 246 estai – 35 mln. eurų pajamų. Todėl be įgaliojimų didinimo Turto bankui taip pat būtina stiprinti ir administracinius gebėjimus bei kompetenciją“, - atkreipia dėmesį  finansų ministrė Rasa Budbergytė.

 

Verslosavaite.lt

 

 



 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: