VersloSavaite.lt   
2010 04 15, 10:27
Siūlo tobulinti arbitražo tvarką

Image
J.Petronio nuotr.
Teisingumo ministras, siekdamas skatinti verslo ginčų sprendimą arbitraže ir tuo pačiu mažinti valstybinių teismų daro krūvį, siūlo ginčų sprendimo arbitraže tvarkos patobulinimus.

 

Ministro Remigijaus Šimašiaus teigimu, arbitražas yra lygiavertė alternatyva valstybiniams teismams, sudaranti galimybę didžiąją dalį verslo ginčų spręsti ne valstybės paskirtiems teisėjams, bet nepriklausomiems, autoritetingiems ir pasitikėjimą pelniusiems privatiems asmenims.

reklama

 

Siekiant paskatinti asmenis kuo aktyviau naudotis šiuo alternatyviu ginčų sprendimo būdu, Teisingumo ministerija parengė Komercinio arbitražo įstatymo projektą, numatantį dar patogesnį ir lankstesnį arbitražo procesą.

 

„Spręsdami ginčus arbitraže, asmenys gali greitai ir patogiai išsiaiškinti kilusius nesutarimus. Siūlomi įstatymo pakeitimai padės sukurti dar lankstesnį mechanizmą čia sprendžiamiems nesutarimams bei  paskatins ginčo šalis dar aktyviau juo naudotis. Kuo daugiau ginčų bus sprendžiama arbitraže, tuo ženkliau naudą pajus ir valstybiniai teismai – mažės jų darbo krūvis, didės darbo efektyvumas, o kartu ir visuomenės pasitikėjimas jais. Taip pat bus taupomos valstybės lėšos“, - sako R. Šimašius.

 

Projekte siūloma suteikti didesnę autonomiją šalims susitariant dėl arbitražo bylos eigai taikomų taisyklių. Arbitražo teismas galėtų susitikti bet kurioje ginče dalyvaujantiems asmenims patogioje vietoje, laisvai pasirinkti bylos nagrinėjimo kalbą, sprendimo priėmimo formą ir kt. Rašytiniu susitarimu galėtų būti laikomi ir elektroninėmis priemonėmis sudaryti arbitražiniai susitarimai.

 

Pakeitimuose numatoma galimybė arbitraže taip pat spręsti ne tik teisės, bet ir fakto klausimus. Taip būtų gerokai praplėstas ginčų, kuriuos galima spręsti arbitraže sąrašas, suteikiant galimybę tokia forma spręsti  ginčus dėl žalos, padarytos pažeidus konkurencijos teisės normas, atlyginimo, dalį ginčų, kylančių iš patentų teisės, taip pat iš darbo ir vartojimo sutarčių kylančius nesutarimus ir kt.

 

Tiesa, nespręstinais arbitraže liktų ginčai, kurie yra itin svarbūs visuomenės viešam interesui (pavyzdžiui, šeimos klausimai), arba dėl pačios valstybės suverenios galios įgyvendinimo (pavyzdžiui, konstituciniai, administraciniai ginčai). Greta šių pokyčių arbitražo teismui siūloma suteikti ir daugiau galių, leidžiant pvz. spręsti dėl laikinųjų priemonių taikymo ir pan.

 

Atsižvelgus į suinteresuotų institucijų ir asmenų pastabas, šiuos bei kitus Komercinio arbitražo įstatymo projekte numatomus pakeitimus Teisingumo ministerija jau pateikė svarstyti Vyriausybei. Jai pritarus, Įstatymo projektas bus teikiamas svarstyti Seimui. 

 

Verslosavaite.lt

 

  
 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: