VersloSavaite.lt   
2010 04 21, 14:47
Pritarta lankstesnei arbitražo tvarkai

Image
Verslosavaite.lt nuotr.
Trečiadienį Vyriausybė posėdyje pritarė teisingumo ministro pasiūlytiems ginčų sprendimo komerciniame arbitraže tvarkos pakeitimams.

 

Teisingumo ministro Remigijaus Šimašiaus teigimu, arbitražas yra lygiavertė alternatyva valstybiniams teismams, kur galima greitai ir patogiai išspręsti didžiąją dalį verslo ginčų pasitelkiant nepriklausomus, autoritetingus ir pasitikėjimą pelniusius privačius asmenis.

reklama

 

Pasiūlymai, kuriems šiandien buvo pritarta, padės sukurti dar lankstesnį mechanizmą arbitraže sprendžiamiems nesutarimams bei paskatins ginčo šalis dar aktyviau naudotis šiuo būdu.

 

Kuo daugiau ginčų bus sprendžiama arbitraže, tuo ženkliau naudą pajus ir valstybiniai teismai – mažės jų darbo krūvis, didės darbo efektyvumas, o kartu ir visuomenės pasitikėjimas jais. Taip pat bus taupomos ir valstybės lėšos.

 

Komercinio arbitražo įstatymo pakeitimai, jei jiems pritars ir Seimas, suteiks didesnę autonomiją šalims susitariant dėl arbitražo bylos eigai taikomų taisyklių. Arbitražo teismas galės susitikti bet kurioje ginče dalyvaujantiems asmenims patogioje vietoje, laisvai pasirinkti bylos nagrinėjimo kalbą, sprendimo priėmimo formą ir kt. Rašytiniu susitarimu bus laikomi ir elektroninėmis priemonėmis sudaryti arbitražiniai susitarimai.

 

Arbitraže galės būti sprendžiami ne tik teisės, bet ir fakto klausimai. Praplėtus arbitraže spręstinų ginčų sąrašą, tokia tvarka galės būti sprendžiami ginčai dėl žalos, padarytos pažeidus konkurencijos teisės normas, atlyginimo, dalis ginčų, kylančių iš patentų teisės, taip pat iš darbo ir vartojimo sutarčių kylantys nesutarimai ir kt.

 

Tačiau nespręstinais arbitraže ir toliau liks ginčai, kurie bus itin svarbūs visuomenės viešam interesui (pvz., šeimos klausimai), arba ginčai dėl valstybės suverenios galios įgyvendinimo (pvz., konstituciniai, administraciniai ginčai). Greta šių pokyčių arbitražo teismui siūloma suteikti ir daugiau galių, leidžiant jam spręsti laikinųjų priemonių taikymo klausimus ir pan.

 

Teisingumo ministerijos parengtam Komercinio arbitražo įstatymo projektui dar turės pritarti ir Seimas. 

 

Verslosavaite.lt

 

  
 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: