15min.lt   
2011 02 19, 16:26
Vilniuje Antakalnio kapinėse palaidotas poetas Justinas Marcinkevičius

Image
J. Marcinkevičius (kamane.lt nuotr.)
Lietuva pamažu atsisveikina su savo Sūnumi, išmokiusiu tautą tarti jos vardą. Paskutinį sudie Justinui Marcinkevičiui ištarė žymūs kultūros ir visuomenės veikėjai bei visi, norėję atsisveikinti su poetu.

 

Nuo 13 val. vyko uždaras artimųjų atsisveikinimas su velioniu, maždaug po valandos trispalve uždengtas karstas su J.Marcinkevičiaus palaikais, skambant Katedros varpams, išneštas iš Mokslų akademijos.

reklama

 

Karstą su poeto palaikais iš salės išnešė Garbės sargybos kuopos kariai. Procesijos priešakyje su J.Marcinkevičiaus portretu ėjo jo vaikaičiai. Aidint pagarbiems žmonių plojimams, kuriais tarsi dėkota poetui už jo darbus, karstas išneštas į Gediminio prospektą.

 

Krentant sniegui ir aidint Katedros varpams, katafalkas su poeto palaikais ir  milžiniška žmonių minia pajudėjo Gedimino prospektu kapų link. J.Marcinkevičius bus palaidotas Antakalnio kapinėse, netoli Sausio 13-osios aukoms skirto memorialo. Karstą lydi kunigas Gintaras Petronis, atliksiantis laidotuvių apeigas.

 

Norėdami į paskutinę kelionę išlydėti J.Marcinkevičių, žmonės būriavosi ne tik Gedimino prospekte, bet po vieną ar grupelėmis lūkuriavo visame kelyje, pro kur ketina praeiti laidotuvių procesija.

 

Rinkosi nuo ankstyvo ryto

 

Artėjant 14 valandai, prie Mokslų akademijos būriavosi vis daugiau žmonių. Jų neišbaidė nei sniegas, nei spaudžiantis šaltukas. Žmonės kantriai rikiavosi Gedimino prospekto šaligatviuose, laukdami kol bus išnešti velionio palaikai ir katafalkas pajudės kapinių link.

 

Kai kurie žmonės degino žvakutes, kiti rankose laikė gėles. Minioje matėsi trispalvė. Sušalę slėpėsi prie pat Mokslų akademijos esančiose parduotuvėse ir kavinėse.

 

Atsisveikinti su J.Marcinkevičiumi žmonės pradėjo rinktis ankstų šeštadienio rytą. Keliasdešimties žmonių eilė prie Mokslų akademijos, kurioje buvo pašarvotas velionis, nusidriekė jau 8 val. ryto. Į 9 val. prasidėjusias Šv. Mišias už velionį Vilniaus arkikatedroje bazilikoje susirinko daugybė žmonių. Mišiose, kurias aukojo kardinolas Audrys Juozas Bačkis, dalyvavo J.Marcinkevičiaus artimieji, premjeras Andrius Kubilius, kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus, europarlamentaras Vytautas Landsbergis, Seimo pirmininkė Irena Degutienė, užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis, Socialdemokratų partijos vadovas Algirdas Butkevičius ir kiti.

 

Papildyta 15.00 val. Laidotuvių procesija vyksta griežtai pagal grafiką. 14.56 val. kariai nešini karstu pajuda pro Antakalnio kapinių vartus. Žmonės kapinėse susirinko dar 14 valandą ir kantriai laukė atvykstančios gedulingos procesijos.

 

Papildyta 15.15 val. Laidotuvių ceremonija Antakalnio kapinėse prasidėjo prezidentės Dalios Grybauskaitės kalba.

 

„Šiandien verčiame paskutinį J.Marcinkevičiaus poemos puslapį. Savo žodžiais subūręs Lietuvą mūsų širdyse, poetas teigė sąžinę ir dorą. Jis savo poezija buvo virš sistemos ir politikos, bet su žmogumi. Atminkime J.Marcinkevičių ir būkime jo verti“, - sakė prezidentė.

 

Literatūros kritikas Valentinas Sventickas, kalbėdamas prie karsto, pastebėjo, kad Lietuvoje yra daugybė žmonių, kurie tik dabar sužinojo, jog jų dainuotos liaudies dainos iš tikrųjų yra J.Marcinkevičiaus eilės. V.Sventickas taip pat priminė J.Marcinkevičiaus žodžius apie sausio 13-osios aukas. Žodžius, kurie tinka ir šiandien: „Nedidelė Lietuva šiomis dienomis vėl tapo didelė“.

 

Papildyta 15.30 val. Poetas Justinas Marcinkevičius palaidotas per pūgą miniai giedant „Lietuva brangi“.

 

J.Marcinkevičius užgeso trečiadienį, Vasario 16-ąją. Poetas mirė ligoninėje, kur buvo gydomas nuo gruodžio 7-osios, kai savo namų laiptinėje per nelaimingą atsitikimą patyrė sunkią galvos smegenų traumą ir kaklo slankstelio lūžį. Kovo 10-ąją jam būtų sukakę 81-eri metai.

 

Nuo penktadienio ryto iki šeštadienio 22 val. Lietuvoje paskelbtas dviejų dienų gedulas. Valstybinėse įstaigose vėliavos nuleidžiamos 1/3, o kitaip tvirtinamos vėliavos – su gedulo kaspinais. Rekomenduojama susilaikyti nuo pramoginių renginių.

 

 

 

 VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: