lrt.lt   
2009 11 14, 18:02
„Sodros“ gelbėjimo planuose – mažesnės bedarbio išmokos, trumpesnės motinystės atostogos

Image
J. Petronio nuotr.
Svarstant, kaip, nedidinant įmokų, kitąmet 600 mln. litų papildyti kiaurą „Sodros“ biudžetą, siūloma bedarbio išmoką mažinti nuo daugiau kaip 1000 iki 650 litų. Tokiam pasiūlymui užsimena pritarsiantis socialinės apsaugos ir darbo ministras.

 

Darbo teisės ekspertai taip pat ragina iki vienerių metų reikia trumpinti motinystės atostogų laiką.

reklama

 

Ieškant kelių, kaip subalansuoti „Sodros“ biudžetą – ne tik siūlymas pensijas susieti su ekonomine šalies situacija. Vyriausybės planuose – ketinimas bedarbio pašalpą mažinti nuo 1040 iki 819 litų. Tuo metu Seime ją siūloma kirpti dar drastiškiau – iki 650 litų. Toks šiuo metu yra į rankas gaunamas minimalus atlyginimas.

 

Ekspertai siūlo išvis keisti dabartinę bedarbio pašalpų mokėjimo sistemą, nes ji neskatina ieškotis darbo.  

 

„Reikia sumažinti nedarbo išmokas tiek, kad žmogus pradėtų ieškotis darbo. Ekonomistai paskaičiavo, kad sumažinus nedarbo išmoką 10 proc., laikas darbo paieškai padidėja irgi apie 10 proc.“, – teigė M. Romerio universiteto Darbo teisės ir socialinės saugos katedros dėstytojas Audrius Bitinas.

 

Mokslininkai siūlo, kad už profesinį bedarbio rengimą turėtų mokėti ir darbdaviai.

 

„Profesinis mokymas gana daug kainuoja, tačiau klausimas, kiek jis efektyvus. Išbaigtus pasiūlymus ar principus sukurti nėra paprasta todėl, kad socialinių garantijų sritis yra pati jautriausia“, – sakė M. Romerio universiteto dėstytoja Genovaitė Dambrauskienė.

 

Mokslininkų akiratyje – ir motinystės išmokos. Tarp siūlymų – trumpinti laikotarpį nuo dvejų iki vienerių metų. 100 proc. darbo užmokesčio rekomenduojama mokėti tik per nėštumo ir gimdymo atostogas, tai yra 126 dienas.

 

„Jokiu būdu nenoriu pasakyti, kad nereikia remti tų asmenų, kurie pasinaudoja teisę į vaiko priežiūros atostogas, tačiau negalima tos naštos perkelti ant „Sodros“ pečių. Kaip matome, ji to nepakelia. Taigi viskas turėtų būti daroma per kitą socialinės apsaugos sritį, tai yra, per socialinę paramą. Tai leistų atsižvelgti į šeimos poreikius šeimos, jos turimą turtą, kitas pajamas“, – kalbėjo Vilniaus universiteto dėstytoja Vida Petrylaitė.

 

Aktyvių mamų sambūrio atstovės teigia, kad toks ilgas motinystės išmokų laikas buvo pasirinktas kaip paramos šeimai kompensavimo mechanizmas. Anot mamų, dveji metai būtų ilgas laikotarpis, jei Lietuvoje užtektų darželių, mamos galėtų derinti motinystę ir darbą.

 

 

 



VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: