VersloSavaite.lt   
2015 12 09, 10:27
Tyrimas: transporto vadybininko profesija vadovo ir vadybininko akimis

Image
VersloSavaite.lt nuotr.
Vyrauja požiūris, jog transporto vadybininkas yra kaip universalus karys lauko mūšyje, tačiau vadovas dažnai nevertina atsidavusio įmonei darbuotojo, nes visada jį gali pakeisti nauju.

 

Lietuvos tarptautinių pervežimų bendrovės konstatuoja, kad transporto vadybininkų yra daug, tačiau geras – retenybė. Nusprendėme paklausti transporto įmonių vadovų bei pačių vadybininkų, kaip jie vertina šią profesiją.

 

Kol eksportas išlieka vienu pagrindinių šalies ekonomikos augimo garantų – šios specialybės paklausa išliks. „CV online“ portalo rugsėjo mėnesio duomenimis beveik 4 proc. visų darbo skelbimų buvo iš transporto ir logistikos srities. Tai yra dešimta pagal skelbimų įkėlimo dažnumą skiltis.

reklama

 

„Įprastai cvonline.lt portale per mėnesį paskelbiama apie 240 darbo pasiūlymų transporto srities specialistams. Dažniausiai ieškomi: transporto, tiekimo, ekspedijavimo, logistikos vadybininkai, vairuotojai. Kaip greitai bus surastas reikalingas darbuotojas, labai priklauso nuo įmonės reputacijos.

 

Įmonės reputacija yra esminis sėkmės faktorius pritraukiant tiek vadybininkus, tiek klientus. Jei įmonė turi gerą vardą, tuomet transporto vadybininką galima surasti net per 1 dieną“, –sako Rita Karavaitienė, portalo cvonline.lt marketingo vadovė

 

Kaip teigia patys transporto vadybininkai, rinkdamiesi potencialų darbdavį jie visada atkreipia dėmesį, ar įmonė neturi skolų, ar nėra naujokė rinkoje, skaito atsiliepimus ir informacijos dažniausiai ieško internetu. Dauguma vadybininkų / ekspeditorių teigia, jog vienas pirmųjų klausimų darbo pokalbyje būna: „Ar turi daug lojalių klientų?“.

 

Tą patvirtina ir Trans.eu atlikta apklausa, kur stulbinanti dauguma vadovų ir vadybininkų (7 iš 10) pažymėjo, jog darbdavio vertinamas vadybininkas / ekspeditorius yra tas, kuris turi sukauptą bazę patikimų klientų. Iš esmės tai reiškia, jog darbdavys įdarbina ne žinias ir kompetencijas, o kartu su darbuotoju perka klientų bazę ir tampa priklausomas nuo pavaldinio klientų. Ar išėjus darbuotojui tai neatsisuks prieš įmonę? Kaip sakoma: „Ateina su savais klientais, išeina su tavais“.

 

Kalbinome vieną ekspedicijos įmonės darbuotoją (pašnekovas nenorėjo viešinti savo vardo, todėl Jam suteiktas Tomo vardas). Tomas per pastaruosius 4 metus pakeitė 6 darbo vietas kaip transporto vadybininkas/ekspeditorius. Jo teigimu, įmonės vadovai priimdami į darbą žada vienas sąlygas, o padirbus yra visiškai kitaip – žadėta mana iš dangaus kaip nekrito, taip nekrenta.

 

Tadas Medineckas, UAB „DLG“, Verslo plėtros direktorius, transporto ir logistikos ekspertas, patirtis logistikoje 11 metų

 

„Daugelis įmonių pabrėžia savo specialistų patirtį, nurodo įspūdingus įkūrimo metus, tačiau žiūrint į Trans.eu Sistemos atliktą tyrimą – dauguma respondentų įvardija, jog dirba iki 3 metų. Tai yra pirmoji jų darbo vieta! Puikiai suprantu norą imti nepatyrusį darbuotoją. Pagrindiniai privalumai – išsiugdai specialistą pagal savo poreikius, darbuotojo lūkesčiai nedideli, didesnis lojalumas įmonei. Tačiau yra ir trūkumų: darbuotojui gali nepatikti pats darbo profilis, jam gali susidaryti neteisingas įspūdis apie darbo sąlygas, jam atrodys, kad kitoje įmonėje bus geriau, mokės daugiau, vertins labiau.“

 

Kalbant apie darbo užmokestį paradoksalu yra tai, jog į klausimą, ar transporto vadybininko alga dažniausiai susideda iš minimalaus atlyginimo ir premijos, beveik 63 proc. vadovų atsakė, jog tai yra netiesa ir net 51,7 proc. vadybininkų teigė, kad būtent tokią algą gauna. Trans.eu Sistema taip pat uždavė klausimą transporto vadybininkams ir jų vadovams, koks yra vidutinis dirbančių Lietuvos įmonėse transporto vadybininkų darbo užmokestis.

 

Didžioji dauguma vadybininkų pažymėjo, jog tai yra 901–1 100 eurų, o vadovai šiuo klausimu neturėjo bendros nuomonės, nes panašus procentas respondentų pažymėjo 501–700 Eur, 701–900 Eur ir 1 101–1 500 Eur. Portalo cvonline.lt 2015 m. rugsėjo mėn. duomenimis, ekspeditorių atlyginimų vidurkis „į rankas“ siekė – 817 Eur, importo-eksporto specialisto –768 Eur, transporto vadybininko – 690 Eur, logistikos vadybininko – 791 Eur.

 

Vis dar išlieka gajus stereotipas, kad savininkas, vadovas, darbdavys negali gauti mažiau už pavaldinį. Kaip rodo apklausos rezultatai – transporto vadybininkai tiki šiuo teiginiu (beveik 45 proc. sutiko, jog vadovai niekada nesumokės daugiau negu gauna patys), o 60 proc. vadovų sako, jog rodantis gerą rezultatą darbuotojas ekspedicijos srityje neturi darbo užmokesčio „lubų“, net jei alga viršija vadovo DU.

 

Tačiau ar puikiai išmanantis savo darbą vadybininkas ilgai dirbs kažkam? Kai kurios didelės Lietuvos įmonės net vadinamos „konvejeriais“ dėl didelės darbuotojų kaitos. Ypač dažnas atvejis, kai įmonė „užaugina“ darbuotoją, o tas atidaro savo įmonę ir persivilioja klientus. Kodėl taip vyksta? Dažnai dėl silpnos motyvacinės sistemos, vadovo aplaidumo arba dėl paties ekspeditoriaus ambicijų – kodėl turiu dirbti vos ne 24/7 kitos įmonės įvaizdžiui, jeigu pats galiu atidaryti savo įmonę, lygiai taip pat sėkmingai dirbti ir visą pelną pasilikti sau?

 

Mūsų pašnekovo ekspeditoriaus Tomo teigimu, ar vadybininkas dirba 24/7 niekaip neįtakoja rezultato, nes svarbiausia – sugebėjimas derėtis. Jam pačiam nepatinka  faktas, jog nėra fiksuoto darbo atlyginimo (visuose darbuose mokėdavo minimalų atlyginimą + premiją nuo rezultato). Sunku planuotis šeimos biudžetą, nes alga “šokinėja”, tačiau Tomas pabrėžia, jog alga nėra svarbiausias faktorius:

 

„Be abejo, gali užsidirbti daugiau pinigų esant tokiai atlyginimų sistemai, tačiau tą sunku padaryti “ne sezono metu” ir šiaip, klientai dažnai derasi net dėl 5 eurų. Kelis kartus išėjau iš žinomų įmonių todėl, kad nepatiko kolektyvas. Nesijautė komandinės dvasios. Darbo rezultatai priklauso nuo asmeninių pastangų, tačiau sunku dirbti kolektyve, kur nesijauti gerai. Tokiu atveju protingiau pakeisti darbą, kad atėjus į vietą, kur praleidi net ir pusę paros jaustumeis komfortiškai, nejaustum nereikalingos įtampos. ” – sako ekspedicijos įmonės darbuotojas Tomas

 

Trans.eu Sistemos Šiaurės ir Rytų pardavimo vadovas Daniel Gvozdovič:

 

„Susipažįstame su vadovais ir vadybininkais konferencijose, parodose, bendraujame ir dalinamės informacija per socialinius tinklus. Pastebime, jog vadybininkai dažnai geriau gaudosi negu vadovai, kokius apdovanojimus gavusi įmonė, koks yra jos reitingas, kiek teigiamų atsiliepimų Trans.eu Sistemoje ji turi ir t. t. Aišku, tai nėra keista, nes dalis vadovų nežino net pusės įrankių, kuriais naudojasi jų darbuotojai. Iš tiesų yra ir tokių, kuriems nelabai rūpi, nes visą darbą atlieka pavaldiniai: kuria profilius, renka atsiliepimus, rekomendacijas.

 

Transporto vadybininkų įdėtų pastangų dėka įmonės reitingas gerėja, kol ateina diena, kai tas aktyvusis darbuotojas išeina. Visas sukauptas „turtas“ lieka įmonei, bet su laiku, jeigu niekas, įskaitant vadovą, nesirūpina mechanizmu, kuris jau buvo paleistas – atsiranda sąstingis. Blogiausiu atveju – reitingai pradeda kristi, atsiranda neigiamų atsiliepimų, įmonės įvaizdis blogėja. Vadovas, kuris iki šiol nesidomėjo pavaldinio atliekamu darbu, nesigaudo, kas vyksta. Naujas darbuotojas nesugeba suvaldyti situacijos ir tai yra užburtas ratas, iš kurio vėliau sunku išbristi.“

 

Didžiausia šių dviejų frontų problema yra ta, jog transporto vadybininkai ir vadovai yra skirtingų kartų atstovai ir dažnai skirtingai suvokia verslą. Jaunesnė karta aiškiau suvokia technologijų ir „neapčiuopiamų“ finansiškai vertybių svarbą. Vyresnė – kruopštų darbą ir besąlygišką atsidavimą. Svarbu, jog jie išmoktų dirbti kaip vienas mechanizmas.

 

Kaip teigia Tadas Medineckas, UAB „DLG“ Verslo plėtros direktorius: „Iš savo patirties galiu patvirtinti, kad mūsų versle gera komanda yra vienas iš pagrindinių elementų.“ Tai dar kartą patvirtina, jog vadovas turi labiau įsilieti į įmonės veiklą kaip komandos narys, o ne sėdėti užsidaręs savo kabinete, nuleidęs nosį virš popierių.

 

„Labai džiaugiamės, kad atsiranda vis daugiau vadovų, kurių požiūris į krovinių gabenimo rinkos darbuotojus keičiasi. Jie vis dažniau domisi technologijomis, aktyviai bendradarbiauja su kolektyvu, kartu siekia aukštesnio įmonės reitingo ir kartu sprendžia problemas, moka padorias algas, motyvuoja darbui. Labai greitai pastebime tokių vadovų indelį ir mūsų Sistemoje, kai įmonės per metus sugeba patekti į aktyviausių „TOP 10“ ar gauti sertifikatą, kai vadovas yra visavertis komandos narys, o ne tik pasirašo dokumentus“, – teigia Daniel Gvozdovič, Trans.eu Sistemos Šiaurės ir Rytų pardavimo vadovas.

 

 

 

Verslosavaite.lt

 

  

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: