VersloSavaite.lt   
2014 08 22, 17:49
Tremtinė: šis etapas – iš gyvenimo išbraukti metai

Image
D.Petrausko nuotr.
Penktadienį Kaune įvyko tremtinių atminimui skirtos akcijos „Mes niekad nepamiršim“ uždarymo renginys, kuriame Kauno regionui buvo pristatyti ir neseniai įvykusios ekspedicijos „Misija Sibiras'14“ įspūdžiai.

 

„Sulaukėme daugiau kaip 60 nuotraukų. Susidomėjimas buvo didelis, žmonės ateidavo pasakodavo savo istorijas, jaunimas – dalijosi savo senelių, prosenelių, giminaičių prisiminimais. Manau, kad pasiekėme savo tikslą, paskatinome jaunus žmones domėtis savo šeimos praeitimi, suprasti tą siaubą, kurį teko iškęsti tremtiniams. Ir kartu labiau vertinti tai, ką turime dabar, stengtis, kad tokie dalykai nebepasikartotų“, - sakė akcijos organizatorių atstovas Vilius Dovydauskas.

reklama

 

Pasak jo, visos su parodai pateiktomis nuotraukomis susijusios istorijos buvo sukrečiančios, tačiau labiausiai įsiminė vienos tremtinės žodžiai.

 

„Ji pasakė, kad neturi nuotraukų iš to gyvenimo etapo, todėl geriausiai tiktų ekspozicijoje palikti tuščią baltą vietą, nes šie metai iš jos gyvenimo buvo tiesiog išbraukti, prarasti. Tai išties labai svarūs ir susimąstyti verčiantys žodžiai, primenantys, kad daugybė žmonių tremtyje prarado geriausius savo jaunystės metus, galimybę gyventi taip, kaip nori, prarado sveikatą ar net gyvybę“, - kalbėjo V. Dovydauskas.

 

Viena iš renginyje apsilankiusių tremtinių papasakojo, kad sunku buvo ne tik tremtyje, bet ir grįžus į Lietuvą. „Ten mus paniekinamai vadino lietuviais, o čia lygiai taip pat – „ruseliais“. Bet nieko, išgyvenome, prisitaikėme ir ten, ir čia. Nereikia dabar liūdėti, nes visa tai jau praeityje, o gyvenimas tęsiasi“, - sakė moteris, kuri į renginį atvyko su anūke, padeklamavusia susirinkusiems tremtinių sukurtų eilių apie Tėvynę.

 

„Misija Sibiras'14“ atstovai papasakojo apie šią vasarą vykusią ekspediciją į Krasnojarsko kraštą, kur tvarkė tremtinių kapines, lankė jų gyvenimo vietas ir atminimui patys padirbino bei pastatė porą medinių kryžių.

 

Pabaigę tvarkyti kiekvienas kapines misijos dalyviai sugiedodavo Lietuvos himną ir įsiamžindavo toje vietoje su trispalve, kurią jiems prieš išvykstant į kelionę įteikė Prezidentė.

 

„Tokiomis akimirkomis supranti, kad ten yra dalelė tavo Lietuvos. Ir reikia padaryti viską, kad mes tą dalelę, kuri buvo prievarta išplėšta iš gimtosios žemės, prisimintume kuo ilgiau“, - sakė „Misija Sibiras‘14“ dalyviai.

 

Akcijos „Mes niekada nepamiršim“ metu surinktos nuotraukos eksponuojamos specialiame stende Kaune prie verslo centro „1000“.

 

Verslosavaite.lt

 

  

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: