VersloSavaite.lt   
2015 12 22, 10:39
Seimas balsuos dėl naujų laikmenų apmokestinimo tarifų

Image
USB
Seimas balsuos dėl naujų už tuščias laikmenas ir įrenginius kūrėjams mokamo kompensacinio atlyginimo tarifų. Jų pokyčius įtvirtinančios Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo pataisos buvo parengtos atsižvelgus į nuolat vykstantį technologinį progresą.

 

Šio Seimo narių pasiūlymo aktualumą ir jo įgyvendinimo svarbą pabrėžia ir kūrėjų bei verslo atstovai.

reklama

 

Tuščių laikmenų ir įrenginių, už kuriuos turi būti mokamas kompensacinis atlyginimas, sąrašas ir atlyginimo tarifai nebuvo peržiūrėti nuo 2012-ųjų, nors turėtų būti peržiūrimi kas dvejus metus. Todėl bendradarbiavimo sutartį pasirašiusios asociacijos AGATA ir INFOBALT kartu su kolegomis iš LATGA palaiko Seimo narių, įregistravusių siūlomas šio įstatymo pataisas, iniciatyvą.

 

„Vykstant technologiniams pokyčiams informacijos laikmenų rinka smarkiai pasikeitė. Visai neseniai maksimali USB atmintinės talpa galėjo siekti 512 MB, o šiuo metu jau galima įsigyti atmintinių, kurių talpa siekia 1 TB.

 

Vartotojai pageidauja patogiai talpinti vis didesnius duomenų kiekius, žiūrėti ir klausyti vis geresnės kokybės vaizdo ir garso medžiagą. Visa tai leidžia teigti, kad prieš kelerius metus patvirtintas tuščių laikmenų ir įrenginių, už kuriuos turi būti mokamas kompensacinis atlyginimas sąrašas ir jame nurodyti tarifai nebeatitinka realybės“, – sako Paulius Vertelka, asociacijos INFOBALT vykdomasis direktorius.

 

Jo teigimu, ypač mažo dydžio laikmenoms buvo susidaręs 18-25 proc. tarifo dydis, skaičiuojamas nuo laikmenos kainos. Įsigaliojus pokyčiams vartotojai gali tikėtis 1-2 proc. dydžio tarifo.

 

Nauda – ir kūrėjams, ir vartotojams

 

„Iš minimo sąrašo išbraukus jau nebenaudojamas laikmenas, tokias kaip garsajuostės, vaizdajuostės, mini diskai, ir jį papildžius šiuo metu populiariomis didelės talpos laikmenomis, naudos turės ir vartotojai, ir kūrėjai. Vartotojai pajus, kad kai kurioms laikmenoms taikomas tarifas bus mažesnis nei iki šiol. Tačiau auganti laikmenų rinka, aiškesnis reglamentavimas, menininkus atstovaujančių asociacijų ir verslo atstovų bendradarbiavimas leis efektyviai rinkti ir paskirstyti kompensacinį atlyginimą“, – sako Agnė Masalskytė, AGATA direktorė.

 

Pavyzdžiui, neintegruotoms atmintiems kortelėms ir USB atmintinėms, kurių talpa nesiekia 8 GB, siūloma taikyti 0,14 EUR kompensacinį atlyginimą, o toms, kurių talpa 8 GB siūloma taikyti 0,29 EUR atlyginimą. Šiuo metu tokio dydžio kompensacija taikoma atmintinėms, kurių talpa atitinkamai yra mažesnė nei 1 GB ir svyruoja nuo 1 iki 2 GB.

 

Kartu siūloma keisti kompensacinio atlyginimo, mokamo už skaitmeninius ir analoginius garso ir vaizdo leistuvus, mobiliuosius telefonus, televizorius ir TV imtuvus (priedėlius) su atminties įtaisu bei garso ir vaizdo įrašymo funkcija, tarifus.

 

„Asociacijos taip pat sutaria, kad būtina spręsti ir kitas su Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymu susijusias problemas – pašalinti teisinio reguliavimo neaiškumus, trukdančius praktiškai įgyvendinti įstatymo nuostatas dėl kompensacinio atlyginimo surinkimo už kūrinių atgaminimą asmeniniais tikslais reprografijos būdu“, – sako Jonas Liniauskas, LATGA direktorius.

 

Verslosavaite.lt

 

 



 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: