VersloSavaite.lt   
2016 03 25, 15:16
Patarimai, kaip uždirbti iš NT

Image
VersloSavaite.lt nuotr.
5200 Eur per 3 mėnesius. Tiek uždirbo pirmąjį sandorį sudaręs ir investuoti į nekilnojamąjį turtą (NT) prieš penkerius metus pradėjęs vilnietis Karolis Vaišvila. Šiandien vyras suskaičiuoja jau daugiau nei 10 butų, kuriuos įsigijo tam, kad suremontuotų ar perplanuotų ir parduotų.

 

Specialistai pastebi, kad dažniausiai investavimu į NT žmonės susidomi dėl galimų gauti pasyvių pajamų ir renkasi lengvesnį kelią - nusipirktą butą nuomoti.

reklama

 

Įsigilinęs į NT sritį K.Vaišvila suprato, kad neblogai uždirbti galima ir perparduodant butus. Tuomet jis ryžosi pirmajai savo investicijai - nusipirko vieno kambario butą miegamajame Vilniaus rajone, perplanavo taip, kad jame tilptų du kambariai ir pardavė. Visa tai truko apie tris mėnesius, o pelnas siekė 5200 Eur. Po pirmojo sėkmingo sandorio K.Vaišvila ėmė aktyviau investuoti į NT.

 

„Klaidų investuojant pasitaikė vėliau. Dažniausiai projektas įstrigdavo, kai iš negyvenamų patalpų reikėdavo padaryti gyvenamas ir tam pasipriešindavo kaimynai. Kartą kaimynai dėl pokyčių jų daugiabutyje prieštaravo tiesiog iš pavydo, maniau, kad jau teks nuleisti rankas. Tačiau galiausiai su jais susitarti pavyko, patalpas suremontavome, butą pardaviau, tačiau tai man kainavo per daug laiko ir pastangų, o pelno negavau“, - prisiminė K.Vaišvila.

 

Pats jis teigė daugiau nepirktų patalpų, kurių paskirtį reikia keisti iš negyvenamos į gyvenamas. Tačiau tokia investicija susigundžiusiems žmonėms patarė prieš įsigyjant NT būtinai pasikalbėti su visais kaimynais, kuriuos pokyčiai palies - ne tik su namo ar bendrijos pirmininku - ir gauti visų patvirtinimą, kad šie sutinka, jog keisite patalpų paskirtį ar išplanavimą.

 

Tačiau K.Vaišvila ir dabar neina lengviausiu keliu - nesuperka pigių butų vien tam, kad kuo greičiau juos parduotų brangiau. Dažniausiai jo įsigyjamas NT - probleminis, prieš perleidžiant kitiems reikia atlikti ne tik remontą, bet ir sutvarkyti šūsnį popierių.

 

„Save ir panašia veikla užsiimančius žmones juokais vadinu NT sanitarais, nes perkame tokius butus, kurių visi vengia. Dažniausiai - tai įskolinti butai, kurių savininkams gresia netrukus atsidurti gatvėje ir dar su skolų šleifu. Įvertinęs butą ir situaciją, šeimininkui pasiūlau kainą, kuri leidžia jam ne tik atsikratyti rūpesčių, bet ir susimokėti skolas ir oriai pradėti naują gyvenimo etapą“, - pasakojo K.Vaišvila.

 

Susitarus su tokio buto šeimininku, prasideda kruopštumo ir atsakingumo reikalaujanti proceso dalis - reikia sutvarkyti kalną įkeisto, praskolinto, o kartais net areštuoto buto dokumentų, vėliau patalpas suremontuoti ir surasti pirkėją. Visa tai gali užtrukti iki 9 mėnesių. Tačiau, pasak K.Vaišvilos, išlošia visi - buvę buto šeimininkai atsikrato skolų, jis uždirba, naujakuriai džiaugiasi suremontuotais namais.

 

Nors už galimybę ateityje pigiau įsigyti naujų butų, kartais K.Vaišvila investuoja ir į dar tik planuojamus NT daugiabučių projektus, labiausiai jam patinka pirkti ir parduoti probleminius butus, o ateityje jis norėtų šią veiklą dar labiau plėsti ir struktūrizuoti.

 

„Norėčiau įkurti investuotojų fondą, kuris padėtų į skolas įklimpusiems gyventojams. Tokio fondo dalyviai galėtų nupirkti probleminius butus dar iki to laiko, kol šie būna parduodami iš varžytinių, o žmogus lieka be namų ir prasiskolinęs“, - sakė K.Vaišvila.

 

Tiesa, investavimu į NT susidomėjusiems žmonėms K.Vaišvila rekomenduoja pradėti nuo paprastesnių projektų. Pirkti galima namus, sklypus, butus, komercines ar negyvenamas patalpas, tačiau, pasak ekspertų, saugiausia ir paprasčiausia yra ilgalaikė investicija - įsigyti nedidelį butą patrauklioje vietoje ir jį išnuomoti.

 

Kaip teigė NT agentūros „Capital Centras“ brokeris Arnas Stankevičius, Vilniuje tokia investicija atsiperka per 14-20 metų, jei įsigyjami kompaktiški 1-2 kambarių butai, kurių paklausa nuomos rinkoje yra geriausia.

 

„Didesnės nei trijų asmenų šeimos yra gan retas nuomininkas, tad didelio ploto butai nėra labai paklausūs. Lengviausiai išnuomojami 30-50 kv.m. ploto butai. Greičiausiai, per 14 metų atsiperka ekonominės klasės ir senos statybos nedidelio ploto butai. Prestižinės klasės būstas atsiperka per maždaug 20 metų, tačiau jo kainos augimo potencialas yra didžiausias“, - paaiškino A.Stankevičius.

 

Prieš perkant būstą A.Stankevičius ragino atidžiai įvertinti savo finansines galimybes ir peržiūrėti dokumentus, kad įsitikintumėte, jog įsigyjate neįkeistą ir neįskolintą turtą. Specialistas patarė ieškant nuomininkų siekti ne gauti kuo daugiau mėnesinių pajamų, o atrasti patikimus žmones - tokie sukels mažiausiai rūpesčių ir šeimininkas galės džiaugtis pasyviomis pajamomis be didesnių pastangų.

 

A.Stankevičius taip pat priminė susiskaičiuoti išlaidas, kurias patiria kiekvienas į NT investavęs žmogus. Kelis šimtus eurų įvairiose institucijose teks sumokėti perkant būstą. Vėliau nuomojant bustą reikia įsigyti verslo liudijimą arba mokėti 15 proc. gyventojų pajamų mokestį (GPM) nuo gautų pajamų.

 

Parduodant būstą GPM mokamas nuo gauto pelno. Norint nepasiklysti mokesčių labirinte ir teisingai užpildyti visus dokumentus, mažiau patirties NT turinčius žmones, A.Stankevičius kvietė prieš imantis naujos veiklos pasikonsultuoti su specialistais.

 

Verslosavaite.lt

 

 



 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: