VersloSavaite.lt   
2021 11 23, 10:41
Neteisingai policijos nubausta klaipėdietė laimėjo teisme

Image
VersloSavaite.lt nuotr.
Klaipėdiečiai, savo vaikus atvežantys automobiliais į Nėgių g. esantį darželį „Mažasis Klaipėdos licėjus“, prieš kurį laiką susidūrė su problema. Sustoję išleisti arba pasiimti savo atžalų ties ženklu draudžiančiu stovėti, netoliese gyvenančio asmens buvo apskųsti policijai ir turėjo mokėti baudas.

 

Vis tik viena mama nesutiko su tokiu sprendimu, apskundė policijos sprendimą ir laimėjo teisme.

 

Nubaudė vadovaudamiesi nuotraukomis

 

Pasak advokatų kontoros „Žlioba & Žlioba“ advokato padėjėjos Gintarės Bernotaitės, klientė buvo nubausta už transporto priemonės palikimą stovėti neleistinoje vietoje (kelio ženklas Nr. 540, „Zona, kurioje draudžiama stovėti“).

„Tačiau ji toje vietoje buvo tik sustojusi įlaipinti savo vaiko. O sustoti, tam kad būtų įlaipinti ar išlaipinti keleiviai, šis ženklas nedraudžia. Kad nėra jokių neabejotinų pareiškėjos kaltę įrodančių faktų, patvirtino tiek Klaipėdos apylinkės, tiek Apygardos teismai“, - sakė G. Bernotaitė, apgynusi klientės interesus administracinio nusižengimo byloje.

 

Įdomu tai, kad pareiškėją policija nubaudė vadovaudamasi tik netoliese gyvenusio asmens padarytomis nuotraukomis – policijos pareigūnai į vietą atvykę nebuvo. Yra žinoma, kad šis asmuo fotografavo ir filmavo ir kitus tėvus, atvykstančius pasiimti vaikus iš darželio. Dėl to buvo nubausta daug tėvų, iš kurių daugelis baudas sumokėjo, nors jos greičiausiai taip pat buvo paskirtos nepagrįstai.

 

Teismas: negalima bausti vadovaujantis prielaidomis

 

Klaipėdietės, nusprendusios nesutikti su bauda, skundą Klaipėdos apylinkės teismas patenkino ir nutarimą dėl padaryto administracinio nusižengimo panaikino bei administracinio nusižengimo teiseną nutraukė.

Teismas motyvavo, kad stovėjimas yra tik toks transporto priemonės sustabdymas, kai jis ilgesnis, nei būtina keleiviams įlaipinti, išlaipinti ar transporto priemonei krauti. Priešingu atveju, toks stovėjimas laikomas sustojimu ir nėra draudžiamas kelio ženklo Nr. 540 galiojimo zonoje. Kadangi įstatymai nenumato konkretaus laiko, kuris leistų atriboti sustojimą nuo stovėjimo, sprendžiant ar automobilis stovėjo, ar tik sustojo, būtina įvertinti aplinkybes taikant protingumo kriterijus. 

 

„Byloje nustatyta, kad iš fotonuotraukų nėra aišku, kiek laiko automobilis stovėjo realiai, jeigu apskritai stovėjo. Nuotraukose, kuriose automobilis užfiksuotas iš priekio ir galo, matyti, kad jo priekiniai ir galiniai žibintai nebuvo išjungti. Todėl manytina, kad automobilio variklis tuo metu dirbo (nebuvo užgesintas), kas tikėtina būtų automobilio stovėjimo metu.

 

Kadangi pareiškėja  paaiškino, jog buvo sustojusi įlaipinti keleivių, o tai paneigiančių įrodymų byloje nesurinkta, teismas akcentavo, kad asmuo negali būti nubaustas jo kaltę grindžiant vien tik prielaidomis“, - sakė G. Bernotaitė.

 

Policija: automobilis stovėjo per ilgai

 

Policija Klaipėdos apylinkės teismo nutartį apskundė motyvuodama tuo, kad automobilis stovėjo ilgiau nei reikia keleiviams įlaipinti ar išlaipinti.

 

Neva įvertinus atstumą nuo stovinčio automobilio ir įstaigos bei realų vaiko ėjimo greitį, spręstina, kad tuo atveju, jeigu vaikas jau būtų laukęs atvažiuojančių tėvų prie įstaigos durų, jam nueiti iki automobilio būtų prireikę ne daugiau nei vienos minutės, o automobilis užtruko 7 min.

 

Tuo remiantis policija padarė išvadą, kad didžiąją laiko dalį pareiškėja sugaišo ne keleivių laipinimui, bet laukimui, kol vaikas susiruoš ir išeis iš įstaigos, ką neva draudžia kelio ženklas Nr. 540.

 

Apeliacinis teismas sprendimo nepakeitė

 

Tačiau Klaipėdos apygardos teismas (Apeliacinės instancijos teismas) pritarė Apylinkės teismo pozicijai ir pažymėjo, kad iš fotonuotraukų nėra aiškus automobilio stovėjimo faktas. Taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad byloje net nėra duomenų, jog toje vietoje apskritai galioja koks nors ženklas.

 

Todėl, vien pagal nuotraukose fiksuojamą nedidelį laiko skirtumą spręsti apie tai, kad automobilis stovi ilgiau nei reikia keleiviams įlaipinti ar išlaipinti nėra jokio objektyvaus pagrindo. Tuo remiantis Apeliacinės instancijos teismas policijos apeliacinį skundą atmetė ir Pirmosios instancijos teismo nutarimą paliko nepakeistą.

 

„Daugelis susidūrę su policijos ar kitų valstybinių institucijų sprendimais yra linkę juos pripažinti net ir tada, kai yra aišku, kad jie neteisingi. Tačiau šis atvejis įrodo, kad galima ir verta ginti savo teises ir teisėtus interesus teisme, ką visada kviečiu daryti, jei tik susiduriate su tokiomis situacijomis“, - sakė advokatų kontoros „Žlioba & Žlioba“ advokato padėjėja Gintarė Bernotaitė.

 

Verslosavaite.lt

 

  

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: