Darbas Europos Sąjungoje (ES) net 39 proc. BVP ir 26 proc. visų darbo vietų sukuria įmonės, turinčios ir intensyviai naudojančios intelektinę nuosavybę: patentus, prekės ženklus, dizainą, autorių teises.
Tai rodo naujausi Vidaus rinkos derinimo tarnybos (prekių ženklai ir dizainai) ir Europos patentų tarnybos tyrimo rezultatai. Lietuvos rodikliai beveik prilygsta ES vidurkiui – intelektinės nuosavybės turinčios įmonės sukuria 24 proc. visų darbo vietų, jų indėlis į šalies BVP – 38 proc.
„Yra sričių, kur ES vidurkį lenkiame. Labiausiai džiugina prekės ženklus intensyviai naudojančios pramonės šakos. ES tokios įmonės į BVP vidutiniškai įneša 33,9 proc., Lietuvoje – 34,5 proc.“, – sako Valstybinio patentų biuro (VPB) direktorius Arūnas Želvys. Tyrimas taip pat parodė, kad intelektinės nuosavybės turinčios įmonės moka savo darbuotojams vidutiniškai 20 proc. didesnius atlyginimus nei tokių teisių neturinčios. „Sukūrus inovatyvų produktą ar paslaugą, teisės į intelektinę nuosavybę suteikia didesnį užtikrintumą, kad naujovė nebus nukopijuota. Tai leidžia jos gamintojui išlaikyti išskirtinę poziciją rinkoje ir susigrąžinti investicijas. Tais atvejais, kai naujovė vis dėlto nukopijuojama, intelektinės nuosavybės apsaugos sistema leidžia pašalinti teises pažeidžiantį produktą iš rinkos. Visa tai lemia, kad intelektine nuosavybe besinaudojančios įmonės gali mokėti savo darbuotojams ir didesnius atlyginimus. Kitaip tariant, teisės į savo intelektinę nuosavybę – ar tai būtų prekės ženklas, ar patentas – yra įmonės turtas, galintis nešti pelną“, – sako A. Želvys.
VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. |
|
Susiję straipsniai:
|