VersloSavaite.lt   
2014 04 07, 17:38
Laikino įdarbinimo rinkos plėtrą stabdo tik nepagrįstos baimės

Nors darbuotojų nuomos paslaugų rinka mūsų šalyje auga gana sparčiai, vis dar atsiliekame nuo šalių, kuriose tokios paslaugos turi gilias ilgametes tradicijas.

 

Specialistai sako, kad taip yra, nes Lietuvos įmonių vadovai galvodami apie darbuotojų nuomą dažnai vadovaujasi realybės neatitinkančiais mitais. Pavyzdžiui, kad laikini darbuotojai dirba blogai, kad paslaugos brangios ir kad patys gali susitvarkyti ne prasčiau nei personalo atrankos specialistai.

 

Motyvacija nuolatiniams darbuotojams – proga pailsėti

 

Prieš porą metų Lietuvoje įsigaliojus laikino įdarbinimo paslaugas reglamentuojančiam įstatymui, darbuotojų nuomos rinka kasmet ūgteli apie 20 proc. Vis dėlto iki senųjų Europos Sąjungos šalių rodiklių mūsų šaliai dar trūksta nemažai. Valstybėse, kuriose darbuotojų nuoma nėra naujiena, laikini darbuotojai sudaro apie 1,5 proc. visų dirbančiųjų. Lietuvoje šis skaičius bent 10 kartų mažesnis.

 

Kaip pasakojo personalo nuomos įmonės „Headex Group“ vadovas Povilas Variakojis, spartesnei darbuotojų nuomos rinkos plėtrai mūsų šalyje vis dar kliudo įvairios darbdavių baimės. Viena jų – manymas, jog laikinas darbuotojas nebus motyvuotas, o jo darbo efektyvumas bus menkas.

 

„Iš tiesų laikinai įdarbintų žmonių motyvacija dažnai būna aukštesnė nei tiesioginių įmonių darbuotojų, nes jie nori įsitvirtinti ir dirbti kuo ilgiau. Laikinųjų darbuotojų efektyvumas kyla žymiai sparčiau nei tų, kurie turi užtikrintą darbo vietą. Mes vykdome tikslines atrankas pagal įmonių nurodytus kriterijus ir atrenkame geriausius kandidatus, kurie dirba motyvuotai”, – teigė P. Variakojis.

 

Jis pasakojo, kad jau po pirmųjų laikino darbuotojo darbo savaičių darbdavių baimės dėl motyvacijos išgaruoja, o kai kurios įmonės laikinus darbuotojus pradeda samdyti ir tam, kad nuolatiniai galėtų atostogauti.

 

„Kai kurių prekybinių įmonių darbuotojai vasarą negalėdavo atostogauti, nes tuo metu darbo daugiausiai. Tačiau dabar pradedama samdyti daugiau laikinų darbuotojų, kad nuolatiniai galėtų pasidžiaugti atostogomis ir vasarą, ne tik šaltuoju metų laiku. Tai didina nuolatinių darbuotojų motyvaciją ir mažina jų kaitą įmonėje”, – sakė „Headex group” vadovas.

 

Neįvertina visų faktorių

 

„Įmonių vadovai dažnai lygina darbuotojo darbo užmokesčio savikainą ir laikino įdarbinimo paslaugos kainą. Tačiau tai nėra teisinga, nes pamirštama įvertinti, kiek prireiks žmogiškųjų išteklių atsirenkant darbuotojus, taip pat neįvertinama rizika, kurią prisiima laikino įdarbinimo įmonės, o ne pats darbdavys”, –  teigė P. Variakojis.

 

Anot jo, įmonės, kurių veikla priklauso nuo sezoniškumo, kartais nepaskaičiuoja ir to, kad nuolatiniams darbuotojams tenka mokėti už prastovas, kai darbo būna mažiau. Pasinaudojus darbuotojų nuoma užsiimančių bendrovių paslaugomis, šis rūpestis atkrenta, nes darbuotojas dirba tik tada, kai to išties reikia.

 

Be to, jei laikinasis darbuotojas dėl kokių nors priežasčių įmonėje nepasirodo, laikino įdarbinimo paslaugų bendrovė iš karto pasirūpina, kad jį pakeistų kitas žmogus. Pačioms įmonėms tai padaryti taip greitai būtų sudėtinga.

 

„Svarbiausia yra tai, kad įmonių vadovai, užuot rengę darbuotojų atrankas, tvarkę krūvas dokumentų ir t.t., gali atsidėti savo tiesioginiams darbams. Tokiems, kurie kuria pridėtinę vertę, o ne gaišina laiką“, – aiškino „Headex Group“ vadovas.

 

Bendravimas su „Sodra“, buhalteriniai skaičiavimai, medicininių knygelių pildymas, darbo saugos instruktavimai – visais šiais dalykais pasirūpina darbuotoją suteikusios laikino įdarbinimo įmonės.

 

Viską dar nori daryti patys

 

Pasak P. Variakojo, prieš dvejus metus Lietuvoje įsigaliojęs laikino įdarbinimo įstatymas veikia gerai, o visa įstatyminė Lietuvos bazė yra palanki laikino įdarbinimo rinkos plėtrai. Vis dėlto dar turės praeiti kiek laiko, kol su tuo susijusių baimių atsikratys tiek darbdaviai, tiek patys darbuotojai.

Darbuotojai bijo, kad laikino įdarbinimo įmonių paslauga yra mokama, nors iš tiesų jiems tai nieko nekainuoja. Žmonės taip pat nuogąstauja, kad bus išnaudojami ir neturės jokios stabilumo. Tuo metu darbdaviai baiminasi, kad paslauga brangi, laikini darbuotojai nebus motyvuoti ir neatitiks reikalavimų.

 

„Lietuviai verslininkai dažnai galvoja, kad viską gali padaryti patys. Bet mąstymą reikia keisti ir savęs klausti, ar tikrai aš vienas galiu padaryti geriau nei keliolikos patyrusių darbuotojų atrankos specialistų komanda“, – pabrėžė „Headex Group“ vadovas.

 

Tai yra bendrovės pranešimas spaudai. Pranešimų spaudai turinio VersloSavaite.lt neredaguoja. Už pranešimo turinį atsako jį paskelbusi bendrovė. Savo bendrovės pranešimus siųskite el. paštu This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it .

 

Verslosavaite.lt

 

  

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai:

 

reklama