ERGO Lietuva   
2012 06 22, 13:49
Kas dešimtas gaisras pasiglemžia visą gyventojų turtą

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, per pirmus šių metų mėnesius Lietuvoje teko gesinti daugiau kaip 5,3 tūkst. gaisrų. Draudikai skaičiuoja, kad kas dešimtas gaisras pasiglemžia visą gyventojų turtą, tuo tarpu psichoterapeutai – jog kas antras ir pilnavertiško gyvenimo džiaugsmą.

 

reklama

Pasak draudimo bendrovės „ERGO Lietuva“ Turto draudimo departamento direktoriaus Tomo Nenartavičiaus, dažniausiai šiltuoju metų laiku gaisrai kyla dėl neatsargaus elgesio su ugnimi, taip pat dėl netvarkingos elektros instaliacijos, elektros prietaisų gedimų, netvarkingų krosnių ir dūmtraukių bei tyčinių padegimų.

 

„Šiemet per pirmus keturis mėnesius registravome 50 žalų, kurias klientai patyrė gaisro metu, o tai – net 32 proc. daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai. Žinoma, gaisrų skaičiaus augimui įtakos turi ir augantis gyventojų turto draudimo sutarčių skaičius, jis šiemet ūgtelėjo 21 proc. Tačiau nepaisant augančio apdraustumo Lietuvoje, bendras jo lygis ganėtinai nedidelis“, – teigia T. Nenartavičius.

 

Vakarų šalyse nuo ugnies apdrausta kone 90 proc. visų individualių namų ir butų, tuo tarpu Lietuvoje – geriausiu atveju tik 25-30 proc. Draudimo ekspertas pastebi, kad pasirūpinti tinkama turto apsauga kliudo ne tik vylimasis, jog nelaimė aplenks ir namams nieko neatsitiks, bet ir sklandantis mitas neva turto draudimas yra brangi paslauga. Priklausomai nuo buto ploto, vertės, draudimo sumos apdrausti butą nekilnojamojo turto draudimu kainuoja nuo 150 iki 300 litų metams.

 

Draudimo bendrovės „ERGO Lietuva“ atstovas pasakoja, kad šiemet vidutiniškai dėl gaisro patiriama žala sudarė beveik 12 tūkst. litų. Draudimo bendrovei yra tekę dėl gaisro nuniokoto gyvenamojo namo išmokėti ir virš 800 tūkst. litų siekiančią draudimo išmoką. Per metus užregistruojama iki 10 proc. atvejų, kuomet gaisro liepsnos namus sudegina iki pamatų.

 

„Net ir apsidraudusiems tokią nelaimę patirti skaudu – juk draudimas gali atlyginti tik materialią žalą, o gaisre prarandama ir atminimą keliančių daiktų, jau nekalbant apie tų nelaimių skausmą, kai nukenčia žmonės. Tačiau jiems vis tiek nepalyginamai lengviau nei likusiems gatvėje – apsidraudę bent gali jaustis saugūs, kad namus galės pasistatyti iš naujo, o kol jie bus statomi – turės kur gyventi, nes draudimo bendrovė atlygina gyvenimo viešbutyje išlaidas“, – teigia draudimo bendrovės „ERGO Lietuva“ atstovas.

 

Psichoterapeutas doc. dr. Eugenijus Laurinaitis pasakoja, jog turtas daugeliui žmonių simbolizuoja saugumą, jo gyvenimo kokybės garantą, taigi jo praradimas neabejotinai skaudus. „Žmogus jaučiasi praradęs kažką svarbaus ir reikšmingo. Kuo žmogus jaunesnis, tuo jis mato daugiau perspektyvų ir tai, jog liepsnos pasiglemžia jo turtą, jam neatrodo toks tragiškas dalykas.

 

Tačiau kuo žmogus vyresnis, kuo daugiau jo per visą gyvenimą sukaupto turto, atmintinų dalykų sudegė gaisre, tuo didesnis jo skausmas. Be to, vyresniam žmogui prarastą turtą gali būti sunkiau atkurti – juk bankas kredito neduos“, – atkreipia dėmesį psichoterapeutas.

 

Doc. dr. Eugenijus Laurinaitis pasakoja, kad apskritai gaisras sukelia didžiulį stresą, kadangi jo metu žmonės patenka akistaton su mirtimi. „Žmonėms, išgyvenusiems tokį sukrėtimą būtina suteikti psichologinę pagalbą. Statistika atspindi, kad nesuteikus pagalbos kas antras žmogus praranda pilnavertiško gyvenimo džiaugsmą – pablogėja žmogaus gyvenimo kokybė, darbingumas, kūrybiškumas ir dėl to yra prarandama labai daug žmogaus potencialo. Deja, bet mūsų tautos žmonės labai dažnai nesuvokia, kad patyrus nelaimę tokia savijauta ilgą laiką nėra normalu. Jie galvoja, kad tai pasekmė ir į problemą numoja ranka klausdami „o kam dabar gerai?“. Tai neteisinga mūsų žmonių filosofija, nes mes gyventame, kad patirtume džiaugsmą, o ne kentėtume“, – teigia doc. dr. E. Laurinaitis.

 

Elektros instaliaciją montuoti ir prižiūrėti rekomenduojama patikėti tik atitinkamą kvalifikaciją turintiems specialistams, kadangi net menka klaida montuojant elektros instaliaciją vėliau gali sukelti skaudžią nelaimę. Siekiant išvengti gaisro, reikėtų kartas nuo karto patikrinti, ar namuose esančių elektros įrenginių laidai nenutrūkę, ar nepažeista jų izoliacija. Šildymo sezono metu būtina tikrinti ir šalinti šildymo sistemų defektus, ypatingą dėmesį atkreipiant į krosnis ir dūmtraukius.

 

Jeigu gaisro visgi išvengti nepavyksta, jam kilus pirmiausia būtina kviesti pagalbą ir išeiti iš degančio namo – kokia seka tai atlikti reikia spręsti įvertinus situaciją. Jokiu būdu negalima atidarinėti langų, nes ugnis, gavusi oro, gali dar labiau įsiplieksti, taip pat nereikia rizikuoti ir gelbėti turto. Iš patalpų reikėtų pasišalinti greitai šliaužiant grindimis: apačioje, po dūmais, galima ne tik geriau matyti, bet ir kvėpuoti. 

 

Tai yra bendrovės pranešimas spaudai. Pranešimų spaudai turinio VersloSavaite.lt neredaguoja. Už pranešimo turinį atsako jį paskelbusi bendrovė. Savo bendrovės pranešimus siųskite el. paštu This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it .

 

Verslosavaite.lt

 

 



 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: