Povilas Kaselis, „Danske“ Investavimo ir taupymo paslaugų dep. projektų vadovas   
2012 10 31, 18:31
Ką reikia žinoti norint investuoti į akcijas?

Image
D. Kanapecko nuotr.
Norintys investuoti gali pasirinkti iš keleto skirtingų investavimo priemonių. Viena jų – investavimas į akcijas – pareikalauja daug pastangų, kantrybės ir žinių. Todėl pasiruošti investuoti į akcijas reikia itin kruopščiai.

 

Apie investavimą į akcijas pasakoja Povilas Kaselis, „Danske“ banko Investavimo ir taupymo paslaugų departamento projektų vadovas.

reklama

 

Neribotos galimybės

 

Investavimo į akcijas procesas nėra labai sudėtingas, tačiau visiškai priklausomas nuo priimamų sprendimų. Dėl šios priežasties juos reikia priimti labai atsakingai, turėti nemažai investavimo žinių, įdėti pastangų ir būti itin kantriems. Šiandien Lietuvoje sudarytos neribotos galimybės investuoti visame pasaulyje, tačiau svarbu, kad jomis naudojantis ir žinoti bei išmanyti reikia šiek tiek daugiau.

 

Pirk pigiai – parduok brangiai

 

Dažniausiai kylantis klausimas būsimiems investuotojams – kaip pasirinkti tinkamas akcijas. Šia tema galima rasti daugybę naudingos literatūros, kurioje išsamiai aprašomos visos investavimo į akcijas taisykles. Vis dėlto reikėtų nepamiršti sveiko proto principų ir suprasti, kad stebuklų nebūna – jei literatūra žada greitą ir lengvai pasiekiamą rezultatą, geriausia paieškoti kitų informacijos šaltinių.

 

Galima suformuluoti pagrindinę investavimo į akcijas sėkmės taisyklę: pirk pigiai – parduok brangiai. Vis dėlto ši tiesa yra labai abstrakti, todėl norint ją įgyvendinti reikia gebėti įvertinti, kada yra pigu, o kada – brangu. Vertinimo principai gali būti skirstomi į dvi grupes: vertinti lyginant panašių bendrovių akcijas arba iš esmės įvertinti, kiek turėtų kainuoti tam tikros įmonės akcijos.

 

Svarbu analizuoti apžvalgas

 

Vis dėlto ne visi yra pakankamai kompetentingi ir geba patys savarankiškai įvertinti kiekvieną akciją. Tokiu atveju visada galima naudotis profesionalių analitikų rengiamomis apžvalgomis. Svarbu žinoti, kad trumpu laikotarpiu akcijos kainos kitimą nulemia pasiūlos ir paklausos dėsniai, o jiems didelę įtaką gali padaryti ir atsitiktinumas, todėl griežtų taisyklių čia nėra. Kitokia situacija yra ilguoju laikotarpiu – čia verta remtis klasikinės analizės vertinimo principais, pavyzdžiui, vertinimui „iš viršaus į apačią“ arba TOP – DOWN.

 

Naudojantis šia analizės sistema visų pirma yra vertinamos bendros šalies ar regiono makroekonominės perspektyvos, tuomet nustatomas tam tikros ūkio šakos konkurencingumas ir strateginės perspektyvos. Galiausiai lieka analizuoti konkrečią įmonę.

 

Dažniausiai naudojamasi tokiais įmonės vertinimo rodikliais kaip pelno ir pajamų santykis (P/E), pasakantis, kiek reikia mokėti už dabartinį vieną litą pajamų, nuosavybės grąža (ROE), kuri parodo, koks yra nuosavybės kapitalo pelningumas.

 

Ar pirkti savo regiono akcijas?

 

Kai pasirenkate norimą pirkti akciją, svarbu pasidomėti, ar jūsų makleris turės galimybę ją nupirkti ir kiek tai kainuos. Paprastai investuojant į tolimų šalių akcijas įsigijimo ir pardavimo komisiniai mokesčiai būna didesni. Dėl šios priežasties investuojantys mažas sumas turėtų pirmiausia apsidairyti namų rinkoje – Baltijos šalių vertybinių popierių biržoje.

 

Ypatingai svarbu išsiaiškinti, ar perkate tikrai tai, ko norite. Tai padaryti  geriausia pasikliaunant vertybinio popieriaus ISIN kodu – unikaliu numeriu, padedančiu atrasti būtent tai, ko ieškote.

 

Be to, vertėtų atkreipti dėmesį ir į tai, kurioje biržoje bus perkama jūsų pasirinkta akcija. Nereikėtų nustebti, jei, pavyzdžiui, rusiška akcija bus perkama Londono biržoje – normalu, kad didelės įmonės savo akcijas platina didesnėse užsienio šalių biržose, taip tikisi didesnio investuotojų dėmesio.

 

Šiuo atveju laimi ir investuotojas: jam atsiranda daugiau galimybių investuoti, taip pat didesnės biržos reiškia didesnes apyvartas, todėl lengviau nusipirkti ir parduoti. Vis dėlto reikėtų žinoti, kad taip investuojant atsiranda papildoma valiutos rizika, dėl kurios galima ir išlošti, ir pralošti.

 

Verslosavaite.lt

 

 



 

 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: