Povilas Kaselis   
2012 12 11, 13:22
Investavimas į fondus – prieinama visiems?

Image
Sxc.hu nuotr.
Siūlymas padiskutuoti apie investicinius fondus dažnai eiliniam žmogui atrodo tas pats, kas bendrauti užsienio kalba, kurią žinai, bet nemoki.

 

Daug kas nutuokia, kas yra investiciniai fondai, tačiau žinių trūkumas ir paplitę mitai, kad investuoja tik turtingieji, o paprasti mirtingieji šioje sferoje neturi šansų, atbaido nuo tolimesnio domėjimosi ar bandymo investuoti. Tiesa ta, kad investavimas į fondus nėra sudėtingas – to išmokti gali kiekvienas.

reklama

 

Prieš investuojant, svarbu pasidomėti šios investicinės priemonės principais ir turėti aiškų tikslą, kodėl norima investuoti. Investicinis fondas – tai investuotojo įneštos lėšos, kurias valdo profesionalus fondo valdytojas, todėl investuotojams nebereikia rūpintis, ką pirkti ar parduoti ir kada visa tai atlikti.

 

Investavimas į fondus yra pats tinkamiausias sprendimas pradedantiesiems, kurie dar neturi pakankamai žinių apie investavimą ar negali skirti daug laiko investicijų priežiūrai.

 

Šiuo metu investiciniai fondai – vienas iš universaliausių investavimo būdų. Jie tinkami ir smulkiems, ir stambiems investuotojams. Profesionalus valdymas ir investicijų išskaidymas didina sėkmingo rezultato tikimybę. Prieš pasirenkant tinkamiausią fondą, būtina atsižvelgti ir į savo galimybes rizikuoti.

 

Kodėl investuoti?

 

Investiciniai fondai populiarūs visame pasaulyje. Remiantis „Investment Company Institute“ 2011 m. duomenimis, investiciniai fondai valdė beveik 24 trilijonų JAV dolerių vertės turtą. Amerikoje, didžiausioje fondų rinkoje, 2011 m. apie 92 mln. amerikiečių (beveik 30 proc. šalies gyventojų) savo lėšas patikėjo investiciniams fondams. 65 proc. investuotojų tokiuose fonduose laikė daugiau kaip pusę visų savo investicijų, kurios išskaidytos vidutiniškai į keturis skirtingus fondus.

 

Lietuvoje, pagal naujausią Lietuvos banko statistiką, į investicinius fondus investuoja maždaug 70 tūkst. asmenų (arba 2,3 proc. šalie gyventojų), o investicijų vertė siekia 1.6 mlrd. litų.

 

Fondų populiarumą lemia tai, kad tokia investavimo forma yra prieinama visiems, kadangi sudaromos galimybės periodiškai ir mažomis sumomis investuoti į pasirinktą fondą. Šį investicinį instrumentą renkasi ir patyrę verslininkai bei investuotojai – fondai gali suteikti didesnį turto likvidumą, sumažinti riziką ir bendruosius investavimo kaštus.

 

Kiekvienas fondas turi investavimo strategiją, todėl klientas, įvertinęs savo galimybes, renkasi jam  priimtiniausią investicinį sprendimą.

 

Kur investuoti?

 

Pagal tai, kokio tipo vertybiniai popieriai sudaro fondus, jie skirstomi į penkias kategorijas: obligacijų, pinigų rinkos, akcijų, mišrūs ir kiti. Fondų pavadinimai nurodo ir jų investavimo kryptis – obligacijų fondai investuoja į obligacijas, akcijų – į akcijas, pinigų rinkos – į indėlius ir kitus mažos rizikos instrumentus.

 

Mišriuose investiciniuose fonduose tam tikru santykiu išskaidytos investicijų kryptys į obligacijas ir akcijas, taip siekiant kuo pelningesnio ir saugesnio investicijų grąžos ir rizikos derinio. Visi kiti fondai, pavyzdžiui, ribotos rizikos, priskiriami penktajai grupei.

 

Pasiryžus investuoti, svarbu atkreipti dėmesį ir į investicinio fondo geografinę padėtį – tai leis pelningiau diversifikuoti savo investicijas ir geriau numatyti ekonomines bei rinkos perspektyvas.

 

Kiek kainuoja investavimas?

 

Kiekvienas investicinis fondas apmokestinamas keturiais skirtingais mokesčiais. Vienas jų – fondo įsigijimo mokestis, nurodantis sumą, kurią reikia sumokėti investuojant į fondą. Fondo valdymo mokestis parodo, kiek per metus kainuos fondo portfelio valdymas, o sėkmės mokestis – kiek pajamų nuo uždirbto pelno priklauso fondo valdytojui.

 

Galiausiai – išpirkimo mokestis, kurį teks sumokėti apsisprendus atsiimti sukauptą sumą.

 

Vis dėlto investuojant ne visada pasitvirtina nuostata, kad mažesni fondų mokesčiai yra geriau už didesnius mokesčius. Investicinio fondo valdytojo profesionalumas ir didelė patirtis dažniausiai kainuoja daugiau, tačiau šie faktoriai lemia tai, kad jūsų investuotos lėšos grįš greičiau ir dar su kaupu.

 

Autorius: Povilas Kaselis, „Danske Bank“ Investavimo ir taupymo paslaugų departamento projektų vadovas   

 

Verslosavaite.lt

 

 



 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: