Povilas Kaselis, „Danske“ Investavimo ir taupymo paslaugų dep. projektų vadovas   
2012 10 29, 12:32
Didžiausias košmaras investuotojui – prarasti pinigus

Image
D. Kanapecko nuotr.
Net ir labiausiai savimi pasitikintis investuotojas retkarčiais pagalvoja apie riziką prarasti turimas lėšas. Tiesa, patyrę investavimo vandenų rykliai žino vieną svarbią taisyklę – dar prieš investuojant apskaičiuoti galimas rizikas.

 

Deja, ne visi išmano, kaip tai padaryti, ir dėl to susiduria su finansiniais sunkumais. Apie tai, kaip nuspėti rizikas investuojant, pasakoja Povilas Kaselis, „Danske“ banko Investavimo ir taupymo paslaugų departamento projektų vadovas.

reklama

 

Rizikas įmanoma apskaičiuoti

 

Dažnai nepasvertas rizikas lemia noras greitai ir daug uždirbti. Neapgalvoję pasekmių ir neapskaičiavę galimų rizikų žmonės imasi itin rizikingų investavimo priemonių. Toks scenarijus veda finansinių sunkumų link.

 

Portfelio arba atskirų investicijų rizikos lygį įmanoma nustatyti pasitelkus matematinį dydį, vadinamą standartiniu nuokrypiu. Investicijų vertės svyravimai, atskleidžiantys rizikingumą, yra tiesiogiai proporcingi standartinio nuokrypio dydžiui – kuo jis didesnis, tuo investicija yra rizikingesnė.

 

Todėl patartina formuojant investicijų portfelį rinktis kuo mažesnį standartinį nuokrypį.

 

Svarbu neperžengti savo norų

 

Investicijų rizikingumas yra tik viena medalio pusė. Kita – paties investuotojo galimybės ir noras rizikuoti. Šios investavimo dalies skaičiais apskaičiuoti neįmanoma – juk skaitine forma neįvertinsime, pavyzdžiui, žmogaus polinkio rizikai. Vis dėlto tai nustatyti galima užsiėmus savianalize – tam tikros asmeninės savybės, finansinė situacija gali padiktuoti, koks investicijų tipas yra tinkamiausias.

 

Norėdami įvertinti žmogaus investavimo riziką, turėtumėte aiškiai suprasti ir atskirti du dalykus – asmens norą ir galimybes rizikuoti. Geriausiai šį teiginį iliustruoja pavyzdys apie jauną žmogų, kuris kaupia pensijai.

 

Toks žmogus gali sau leisti prisiimti didesnę riziką, nes investuoja ilgam, todėl turi didesnes galimybes. Vis dėlto jis visai nemėgsta didelių svyravimų, neturi polinkio rizikai ir daug mieliau investuoja mažiau rizikingai.

 

Jei tokio tipo žmogus investuos peržengdamas savo norus, galima tikėtis dvejopų rezultatų. Pirmuoju, sėkmės atveju, šis investuotojas uždirbs daugiau nei tikėjosi, nors investiciniams tikslams pasiekti būtų užtekę ir mažesnės pinigų sumos. Antruoju, nesėkmės – finansiniai tikslai nebus pasiekti. Įdomu tai, kad investuotojui abi šios situacijos nėra lygiavertės.

 

Psichologai yra nustatę, kad praradimo skausmas yra kur kas didesnis nei gavimo – rastų 10 litų vertė yra mažesnė nei pamestų 10 litų. Dėl to norint išvengti neigiamų emocijų daug geriau yra atsisakyti nebūtinų papildomų pinigų.

 

Ar aš mėgstu riziką?

 

Norint suprasti žmogaus polinkį rizikai, nepakanka gauti atsakymą į klausimą, ar mėgstate gyvenime rizikuoti. Svarbu suprasti, kad jei gyvenime žmogus mėgsta adrenaliną, pavyzdžiui, yra šokęs su parašiutu, tai nereiškia, kad jis norėtų patirti dideles emocijas ir dėl savo pinigų.

Norint įvertinti norą rizikuoti svarbiausia suprasti ir išsiaiškinti, kokį didžiausią investicijų vertės sumažėjimą žmogus išgyventų ramiai. Žinoma, geriausia, jei šis įvertinimas remiasi realia investavimo patirtimi, kitu atveju norą rizikuoti reikia nustatyti apytiksliai.

 

Investavimo galimybes būtina pasverti

 

Kalbant apie investavimo galimybes būtina paminėti tokius svarbius ir rizikai įtaką darančius veiksnius kaip investavimo trukmė, likvidumo poreikis ir investicijų reikšmė. Investuojant trumpam laikotarpiui svarbu rinktis kuo saugesnes investicijas, o jei investuojate ilgam – galimos ir didelės rizikos investicijos.

 

Jei nesate tikras, ar investuotų pinigų neprireiks anksčiau nei suplanuota, bent dalį investicijų skirkite saugesniems ir didesnio likvidumo produktams, pavyzdžiui, indėliui ar pinigų rinkos fondui.

 

Galiausiai norint apskaičiuoti galimas investavimo rizikas būtina atsakyti į klausimą, ar investicijų vertė yra santykinai didelė ir gali turėti didelės įtakos jūsų buičiai ir tolimesniam gyvenimui. Tarkime, investuodami litą ir praradę pusę vertės, tikriausiai per daug nesijaudinsite. O taupęs visą gyvenimą ir patyręs investuotos sumos sumažėjimą, jausitės kur kas blogiau nei pirmuoju atveju.

 

Verslosavaite.lt

 

 



 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: