SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas   
2023 10 11, 11:27
Dėl galimų būsto kainų pokyčių gyventojai ramūs

Image
Foto
Antrą ketvirtį iš eilės gyventojų lūkesčiai dėl būsto kainų pokyčių per artimiausius dvylika mėnesių neprastėjo. Apklaustųjų, manančių, kad būsto kaina Lietuvoje dar didės, trečią ketvirtį šiek tiek padaugėjo nuo 43 iki 46 procentų.

 

Tai, kad būsto kainos Lietuvoje yra didesnės negu prieš metus ir lauktos kainų korekcijos vis nėra, yra vienas iš galimų paaiškinimų, kodėl lūkesčiai pastaraisiais ketvirčiais nesikeičia. Visgi dėl menko būsto sandorių rinkos aktyvumo, didelių palūkanų normų ir ne itin teigiamų kitų metų ekonominių prognozių lūkesčiai artimiausiais ketvirčiais negerės.

 

Sostinėje gyventojų būsto kainų lūkesčiai nesikeitė

 

Rugsėjį atlikta gyventojų apklausa rodo, kad 46 proc. apklaustų gyventojų Lietuvoje galvojo, jog būsto kaina per artimiausius dvylika mėnesių didės, 17 proc. teigė, kad būstas pigs, 31 proc. nesitikėjo didesnių pokyčių, o likę 6 proc. šiuo klausimu neturėjo nuomonės.

 

SEB banko būsto kainų lūkesčių indekso reikšmė, apskaičiuojama kaip prognozuojančiųjų, kad būstas brangs ir pigs, procentinių dalių skirtumas buvo 29 punktai. Prieš ketvirtį indekso reikšmė buvo 26 punktai, o toks indekso pokytis neviršija tokios imties rezultatų paklaidos, todėl galima teigti, kad pokytis per ketvirtį buvo nedidelis. Praėjusių metų rugsėjį indekso reikšmė buvo 44 punktai.

reklama

 

Vilniaus regione pokyčiai per ketvirtį buvo patys mažiausi. Trečią ketvirtį būsto kainų padidėjimo per artimiausius dvylika mėnesių tikėjosi 49 proc., o pigimo – 12 proc. apklaustųjų. Antrą ketvirtį taip manančiųjų buvo atitinkamai 49 ir 13 procentų. Didesni lūkesčių pokyčiai buvo Klaipėdos ir Šiaulių regionuose: pirmajame regione padaugėjo galvojančiųjų, kad būstas brangs, o antrajame jų skaičius sumažėjo. 

 

Būsto rinkoje sandorių dar sumažėjo

 

Būsto rinkoje trečias ketvirtis buvo labai prastas pagal sandorių skaičių. Registrų centro duomenimis, praėjusį ketvirtį būsto sandorių skaičius buvo 16 proc. mažesnis negu prieš metus, arba mažiausias nuo 2015 metų. Butų sandorių skaičius buvo kukliausias nuo 2012 metų. Vilniuje per ketvirtį parduota maždaug 11 proc., Kaune 12 proc., Klaipėdoje 13 proc. mažiau butų negu prieš metus. Mažesnėse savivaldybėse sandorių skaičius krito dar labiau.

 

Pirminėje rinkoje padėtis trečią ketvirtį taip pat negerėjo. Sostinėje parduota vidutiniškai 190 butų per mėnesį, arba mažiausiai nuo maždaug 2014 metų. Nors tai gerokai daugiau negu prieš metus, tačiau reikėtų prisiminti, kad praėjusių metų viduryje pirminėje rinkoje sandorių beveik visai nebuvo dėl nežinomybės dėl karo Ukrainoje ir išaugusio nerimo, ar šoktelėjus statybinių medžiagų kainoms, projektai bus užbaigti. Kauno ir Klaipėdos pirminėje būsto rinkoje sandorių skaičius trečią ketvirtį buvo mažesnis, netgi palyginti su praėjusių metų atitinkamų laikotarpiu.

 

Reprezentatyvią Lietuvos gyventojų apklausą rugsėjį SEB banko užsakymu atliko rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų bendrovė „Baltijos tyrimai“. Iš viso buvo apklausta 1 001 15–74

 

Verslosavaite.lt

 

  

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: