TOP promo
 

reklama

reklama

VersloSavaite.lt   
2014 06 18, 15:09
Asmens bankrotai Europoje: kurioje vietoje esame?

Image
Sxc.hu nuotr.
Nuo pernai kovo, kai Lietuvoje buvo leista bankrutuoti privatiems asmenims, pradėti gyvenimą iš naujo panoro 227 gyventojai. Kol kas tik vienas asmuo bankroto procedūrą sėkmingai baigė.

 

Nors bankrutuojančiųjų daugėja, lietuviams dar toli netgi iki kitų Baltijos šalių, teigia Verband der Vereine Creditreform (Vokietija) specialistai.

reklama

 

„Asmens bankroto įstatymai įvairiose Europos valstybėse labai skiriasi, - sako UAB Creditreform Lietuva, atstovaujančios Verband der Vereine Creditreform, direktorius Saulius Žilinskas, - todėl bankrutuojančių asmenų skaičiai vienoje ar kitoje šalyje labiau atspindi ne tiek ekonomikos būklę, kiek tai, ar atitinkamoje šalyje lengva ir paprasta bankrutuoti. Įtakos turi ir visuomenės nuomonė apie bankrutuojančius.

 

Štai mūsų kolegos iš Creditreform Polska aiškina, kad nors Lenkijoje asmenys gali bankrutuoti jau nuo 2009 metų, tai nėra populiaru. Todėl kasmet čia bankrutuojančiais pasiskelbia tik apie 200-300 privačių asmenų.“

 

Be to, šalių, kur privataus bankroto procedūra paprastesnė, statistiką labai iškreipia ir taip vadinami „bankroto emigrantai“. Faktas, kad tarp 118 653 bankrutuojančiųjų Didžiojoje Britanijoje pernai metais būta ir lietuvių. Tiesa, paskutinius trejus metus privačių bankrotų skaičius šioje šalyje kasmet susitraukia po 8-10 proc.

 

Bet labiausiai paskelbtų nemokiais asmenų sumažėjo Ispanijoje, kur bankrutuoti ir šiaip labai sudėtinga. Pernai metais tokių bankrotų priskaičiuota 726, arba net 22 proc. mažiau nei užpernai. Dešimčiai tūkstančių Ispanijos gyventojų tenka tik 0,2 privataus bankroto, kai Jungtinėje Karalystėje šis skaičius siekia net 18,8, Vokietijoje – 11,3, Austrijoje - 12,3, Švedijoje – 10,1, o Šveicarijoje – 8,6.

 

Gan neįprasta, kad Šveicarijoje privačių asmenų bankrotų gausėja – o augimo tempai (+3,5 proc.) didžiausi Vakarų Europoje.

 

Tačiau Vakarus  gerokai lenkia Vidurio ir Rytų Europos valstybės. Vien Čekijoje dešimčiai tūkstančių gyventojų teko net 25 asmeniniai bankrotai, o augimas, lyginant su 2012 m., sudarė daugiau kaip 10 proc.

 

Čekams ant kulnų lipa mūsų kaimynai latviai. Pernai čia bankrotais pasiskelbė net 75 proc. daugiau asmenų nei užpernai, o dešimčiai tūkstančių Latvijos gyventojų jau tenka daugiau kaip septyni privatūs bankrotai. Estijoje šis rodiklis siekia 3,8, o per metus fizinių asmenų, pasiskelbusių nemokiais, padaugėjo 36,6 proc. Tik vienintelėje Slovakijoje bankrutuojančių sumažėjo beveik trečdaliu. 

 

Lietuva su savo 116 bankrotų pernai metais (0,4 bankroto 10 tūkst. gyventojų) šiame fone atrodo labai kukliai. „Tačiau ne dėl itin stiprios ekonomikos ar išskirtinio gyventojų pasiruošimo prieš įkuriant verslą ar imant kreditą, - aiškina S.Žilinskas, - bet dėl sudėtingos asmenų bankrutavimo tvarkos. Todėl Lietuva tikrai neaplenks dabartinių regiono lyderių.“

 

Nuo 2013 metų kovo 1 d., kai įsigaliojo asmens bankroto įstatymas, Lietuvoje iš viso bankrutuoti panoro 227 asmenys. Tokius duomenis šių metų birželio pradžiai turėjo Bankroto departamentas. Jei pernai per vieną mėnesį buvo pradedama vidutiniškai po 11,5 asmens bankroto procedūrų, tai šiais metais – jau 18,7. Tarp asmenų-bankrotų daugiausia vyrų – 136. Net 36 vyrai bankrutuoja kartu su savo sutuoktine. O Akmenės rajone 2013 m. rugsėjį pradėtas procesas dėl Aleksandro Danilkino bankroto šių metų gegužę buvo baigtas.

 

Gausiausiai bankrutuojančių privačių asmenų užderėjo pajūryje – net 79:  Klaipėdos mieste (46), Klaipėdos rajone (22), Palangoje (6), Kretingos rajone (5).  Antroje vietoje Kaunas (41), trečioje -  Vilnius  ir Vilniaus rajonas (36). Sostinę vejasi Panevėžys (21).

 

Verslosavaite.lt

 

  

Komentuoti
Vardas:
Komentaras:

Neburnok
Apsaugos kodas:* Code

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai:

 

reklama

K2 zodz grand

apklausa

Ar per pastaruosius metus kilo jūsų darbo užmokestis?
 

reklama

reklama