VersloSavaite.lt   
2012 12 27, 13:53
Ar verta investuoti į nekilnojamąjį turtą?

Image
T. Padgursko nuotr.
Nuo pat senų laikų nekilnojamasis turtas yra vertinamas kaip viena pelningiausių investavimo sričių. Ir netgi Lietuvoje, kol žmonių pečių neprispaudė ekonominė krizė, nekilnojamojo turto verslas klestėjo.

 

Deja, atėjus sunkmečiui situacija pasikeitė ir norinčių investuoti į šią sritį beveik neliko. Dabar ekonominė situacija vėl gerėja, todėl svarbu išmanyti investavimo į nekilnojamąjį turtą subtilybes. Apie jas pasakoja Povilas Kaselis, „Danske Bank“ Investavimo ir taupymo paslaugų departamento projektų vadovas.

reklama

 

Trys priežastys investuoti į nekilnojamąjį turtą

 

Priežasčių, kodėl investuotojai renkasi nekilnojamąjį turtą, yra kelios. Visų pirma, tai yra priemonė užsidirbti iš ilgalaikio turto vertės didėjimo. Antra, investuojant į nekilnojamąjį turtą atsiranda galimybė gauti periodinių pajamų iš būsto nuomos.

 

Taip pat svarbu akcentuoti, kad tai puikiai apsaugo pinigus nuo infliacijos, nes auganti infliacija dažniausiai padidina ir pajamas iš turimo nekilnojamojo turto. Trečia svari priežastis investuoti į nekilnojamąjį turtą yra ta, kad jį galima pačiupinėti ir pamatyti, kas tam tikrai investuotojų grupei yra labai svarbu.

 

Nekilnojamojo turto rinkos burbulai

 

Vis dėlto svarbu žinoti, kad nekilnojamojo turto rinka ne visada yra pastovi. Vienas rimčiausių nekilnojamojo turto burbulų per visą istoriją buvo susiformavęs Japonijoje XX amžiaus devintajame dešimtmetyje.

 

Tuo metu Tokijuje ir jo apylinkėse žemės kainos pasiekė neregėtas aukštumas, kai žemės lopinėlis buvo brangesnis nei visa Kalifornija. Net ir praėjus daugiau kaip 20 metų Japonija jaučia šio nekilnojamojo turto burbulo pasekmes.

 

1992 – 1994 metais nekilnojamojo turto burbulas buvo išpūstas Skandinavijos valstybėse. Tiesa, šioms valstybėms susitvarkyti sekėsi daug geriau ir vėliau jų sprendimai buvo analizuojami ir naudojami kaip pavyzdžiai sprendžiant pastarosios krizės problemas.

 

Nekilnojamojo turto burbulų formavimasis yra nuolatinis procesas – visai neseniai buvo plačiai aptarinėjama situacija Kinijoje, ir neaišku, ar pavyks šiai šaliai susitvarkyti su besipučiančiu nekilnojamojo turto burbulu. Todėl itin svarbu, kad investuotojai sektų informaciją ir nepamirštų, kad nekilnojamojo turto rinka gali iškrėsti visokių netikėtumų.

 

Reikalingos pradinės investicijos

 

Investuojant į nekilnojamąjį turtą prireikia nemažai pradinių investicijų. Dėl šios priežasties dažnai naudojamasi bankų finansavimu ar kitais šaltiniais. Visa tai investiciją paverčia rizikingesne – sukuriamas finansinis svertas: jei pasiseka, pelnas auga kelis kartus, jei ne – didėja nuostoliai.

 

Be to, sunkumų sukelti gali ir mažesnis likvidumas, todėl kantrybės investuojant į nekilnojamąjį turtą tikrai prireikia.

 

Paprasčiau investuoti į nekilnojamojo turto akcijas

 

Galiausiai ypatingai svarbu turėti pakankamai žinių apie pačią nekilnojamojo turto rinką. Būtina suvokti kiekvienos lokacijos ypatybes, jausti bendrą situaciją rinkoje, gebėti numatyti ateities perspektyvas ilgesniam nei poros metų laikotarpiui. Taigi, prieš tiesiogiai investuojant į nekilnojamąjį turtą būtina apsvarstyti, ar tikrai turimos žinios yra pakankamos.

 

Dažnai investuotojams dėl žinių trūkumo ar dėl per mažos turimos investavimo sumos labiau verta rinktis netiesioginį investavimą. Tai daug paprastesnis būdas, kai investuojama į nekilnojamojo turto bendrovių ar su šia sritimi susijusių įmonių akcijas ar į specializuotus nekilnojamojo turto fondus, kurie turi profesionalius valdytojus.

 

Pasirinkus šį kelią, investuoti galima ir labai mažas sumas taip išvengiant didelių pradinių investicijų barjero. Taip pat svarbu žinoti, kad vertybiniai popieriai paprastai yra daug likvidesni už nekilnojamąjį turtą, kas suteikia kur kas daugiau lankstumo valdant savo lėšas.

 

Susiję straipsniai:


Verslosavaite.lt

 

 



 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: