2009 01 26, 12:48
Rasti pasaulinės ekonomikos krizės kaltininkai

Vs nuotr.

Didžiosios Britanijos laikraštyje „The Guardian“ išspausdintas straipsnis, kuriame nurodytos politikų, ekonomistų ir finansininkų, kurie tariamai kalti dėl pasaulinės ekonomikos krizės, pavardės.

Pirma sąraše nurodoma buvusio JAV federalinio atsargų banko vadovo ir vieno garsiausių pasaulio ekonomistų Alano Grinspeno (Alan Greenspan) pavardė. Anksčiau ne tik Britanijos laikraštis, bet ir kitos pasaulio žiniasklaidos priemonės skelbė, kad būtent Federalinio atsargų banko politika JAV nekilnojamojo turto rinkoje išpūtė burbulą, kuriam sprogus kilo krizė šalies būsto rinkoje, vėliau visame pasaulyje sukėlusi finansų krizę.

Priminsime, kad praėjusių metų rudenį A. Grinspenas pats pripažino, jog nepakankamai įvertino krizės mastą ir padarė klaidą, manydamas, jog bankai gali patys susidoroti su kilusiomis problemomis.

„The Guardian“ nuomone, atsakingi už krizę yra ir buvę Jungtinių Valstijų prezidentai Bilas Klintonas (Bill Clinton) bei Džordžas V. Bušas (George W. Bush). B. Klintono administracija įstatymiškai atskyrė indėlius priimančius komercinius bankus ir investuojančius bei riziką prisiimančius investicinius bankus. Būtent pastarieji daugiausia ir nukentėjo nuo finansų krizės.

Praėjusių metų rugsėjį du paskutiniai JAV investiciniai bankai – „Goldman Sachs“ ir „Morgan Stanley“ – siekdami kovoti su krize pakeitė savo statusą ir tapo bankų holdingais.

Valdant Dž. V. Bušui būsto paskolų išdavimas klientams, „neturintiems nei pajamų nei darbo“, pasiekė aukščiausią lygį.

Tarp krizės kaltininkų „The Guardian“ nurodo ir dabartinį Didžiosios Britanijos ministrą pirmininką Gordoną Brauną (Gordon Brown) bei Islandijos vyriausybės vadovą Geirą Hardą (Geir Haarde), taip pat stambių draudimo paskolų kompanijų vadovus.

Į sąrašą, pavyzdžiui, pateko buvęs JAV draudimo kompanijos AIG vadovas Morisas Grinbergas (Maurice Greenberg) bei buvęs Britanijos banko „Northern Rock“ vadovas Adamas Eplgartas (Adam Applegarth).

Tarptautinio valiutos fondo duomenimis, dėl krizės patirtų nuostolių suma artėja prie 1,4 trln. JAV dolerių.

Į viršų

ELTA
 

Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informaciją ir fotoinformaciją be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama. 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: