G. Norvilaitė, ve.lt   
2010 02 10, 10:36
Individualių įmonių ateityje neliks

Image
D.Kanapecko nuotr.
Kartu su 2010–aisiais Lietuvoje prasidėjo ir individualių įmonių nykimo metas – laikraščių skelbimuose mirgėte mirga informacija apie likviduojamas bei reorganizuojamas įmones. Smulkiuosius verslininkus išgąsdino nauja socialinio draudimo įmokų tvarka.

 

Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, iš apskrityje šiuo metu registruotų 8068 individualių įmonių ir ūkinių bendrijų 2578 turi likviduojamos įmonės statusą, o 285 sausio 29 dieną buvo pateikusios prašymus dėl veiklos sustabdymo. Pernai tokių prašymų gauta nebuvo.

 

Šiemet per pirmąjį mėnesį įregistruota 13 naujų individualių įmonių ir ūkinių bendrijų, pernai per visus metus – 113, 2008–aisiais – 188.

 

Minimali alga – privaloma

 

„2010 metais individualios įmonės savininko mėnesio valstybinio socialinio draudimo įmokos (įskaitant ir privalomojo sveikatos draudimo įmokas) skaičiuojamos ir mokamos nuo jų išsiimamos individualios įmonės savininko asmeniniams poreikiams sumos, kuri kalendorinių metų mėnesį negali būti mažesnė kaip minimalioji mėnesinė alga.

 

Jeigu individualios įmonės savininkas iš individualios įmonės asmeniniams poreikiams per mėnesį neišsiims lėšų, VSD įmokos turi būti mokamos nuo minimalios mėnesinės algos dydžio per mėnesį“, – šių metų naujoves pristatė Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Komunikacijos skyriaus vedėjas Algirdas Meškauskas.

 

Anksčiau nusistatyti sau atlyginimo ir iš jo mokėti mokesčių „Sodrai“ individualių įmonių savininkai neprivalėjo.

 

Tiesa, numatyta ir išlyga – laikinai neveikiančios įmonės gali kreiptis į mokesčių inspekciją ir, pripažinus jas nevykdančiomis veiklos, – būti atleistos nuo mokesčių deklaracijų pateikimo.

 

Pasak Klaipėdos AVMI viršininko pavaduotojos Editos Cibienės, įmonės gali būti pripažintos nevykdančiomis veiklos, jeigu nesudaro ir nevykdo jokių sandorių, nevykdo atsiskaitymų su ūkio subjektais, negauna pajamų, išskyrus banko sąskaitose esamų piniginių lėšų palūkanas.

 

Darbas – ne iki galo

 

Pasak Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos pirmininko pavaduotojo Donato Botyriaus, naujoji tvarka individualių įmonių savininkams suteikia socialines garantijas – pensiją, invalidumo, motinystės pašalpas, išskyrus ligos pašalpą, tačiau vyksta diskusijos ir dėl pastarosios.

 

„Mažų įmonių savininkai dalyvavo kuriant projektą, – sakė D. Botyrius. – Turintieji individualias įmones nėra nuskriausti labiau nei kiti. Tik atrodo baugu, o iš tikrųjų – normalu. Nieko nėra blogai. Kas įsigilino – džiaugiasi, ypač gerai moterims. Anksčiau negalėdavai gauti nei pensijos, nei invalidumo.“

 

Vis dėlto D. Botyrius pripažįsta, jog naujoji tvarka nėra tobula. Jos pasikeitimas atnešė problemų tiems individualių įmonių savininkams, kurie dirba ir kitur arba balansuoja ties nuostolingos veiklos riba.

 

„Skaudu ne tiems, kurie turi IĮ ir plėtoja veiklą, o tiems, kurie turi ir darbą, ir individualią įmonę. Galbūt ji vos vegetuoja, o mokesčius reikės sumokėti. Kai įmonė vos išsilaiko, bet koks papildomas mokestis yra žlugdymas“, – sakė jis.

 

D. Botyriaus teigimu, valdžia pripažįsta, jog naujoji tvarka yra taisytina – reikėtų, kad savininkas mokėtų mokesčius taip, kaip UAB – tiek, kiek dirba, t. y. galėtų dirbti ir puse ar ketvirčiu etato bei mokėti proporcingai.

 

„Valdžia, darydama gerą darbą, padarė ne iki galo. Vyksta diskusija, judama į gerąją pusę, tačiau lėtai“, – sakė jis.

 

Už tai, kad kvėpuoji

 

D. Botyriaus žodžius patvirtino skelbimuose informaciją apie įmonės naikinimą ar reorganizaciją skelbiančių IĮ atstovai.

 

Paskambinus į vieną iš individualių įmonių, perregistruojamų į UAB, jos atstovas patvirtino, kad tokio žingsnio imtasi būtent dėl naujosios socialinio draudimo įmokų tvarkos.

 

„Įmonės savininkė – pensininkė. Jai, kaip dirbančiai, sumažinta pensija“, – aiškino perregistruojamos IĮ atstovas.

 

Kitos IĮ, taip pat persitvarkančios į UAB, savininkas, paklaustas apie tokių pokyčių priežastis, rėžė be užuolankų: „Nesąmones daro. Neįmanoma bus dirbti.“

 

Vienos iš likviduojamų IĮ savininkas patvirtino buvęs paskatintas tai daryti dėl pasikeitusios tvarkos.

 

„IĮ nevykdo jokios veiklos. Reikia mokėti mokesčius už nieką – už tai, kad kvėpuoji. „Sodra“ užkrovė mokesčius, nors esu dirbantis asmuo. Pensija man dėl to nepadidės“, – aiškino IĮ savininkas.

 

IĮ – pernelyg rizikinga

 

Vis dėlto D. Botyrius nelinkęs sureikšminti masinio individualių įmonių likvidavimo ir reorganizavimo.

 

„Kurios nevykdo veiklos, automatiškai sustoja, yra likviduojamos. Po ekonomikos pakilimo tai natūralu – buvo įsteigta daug įvairių įmonių, tarp kurių ir statybos, prekybos, kurios šiandien veiklos jau nebevykdo. Taigi jos ir užsidaro“, – sakė jis.

 

Asociacijos atstovas taip pat atkreipia dėmesį į dar vieną aspektą – individuali įmonė, kaip veiklos forma, esanti tokia nepatraukli ir rizikinga, kad turėdami menkiausią galimybę bei akstiną jų savininkai bando jos atsikratyti.

 

Labai svarbu tai, kad UAB savininkai nėra atsakingi savo asmeniniu turtu.

 

„Įsivaizduokite – esate individualios įmonės, su kuria neatsiskaito kita įmonė ar valdžios institucija, savininkas. Visiškai ne dėl savo kaltės už skolas netenkate būsto ir einate į gatvę. Bankroto grėsmė kabo visada, žmonėms sunku gyventi su tokia įtampa, ypač per ekonomikos nuosmukį. UAB yra saugiau, o mokesčiai tie patys“, – aiškino D. Botyrius.

 

Steigti individualias įmones viliojo paprastesnė nei UAB įkūrimo tvarka, tačiau, anot D. Botyriaus, vis garsiau kalbama apie miniatiūrines UAB. Tokie „miniuabai“ turėtų supaprastintą buhalteriją – pats steigėjas galėtų ją susitvarkyti, taigi bet kokie IĮ pranašumai visiškai išnyktų. Sykiu su jais išnyks ir pačios IĮ.

 

 



 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: