Verslas ir ekonomika

2025 m. pradžia Lietuvos ekonomikai pažymėta dviprasmiškomis nuotaikomis. Viena vertus, žvelgiant į praėjusių metų pabaigą, situacija atrodė tarsi iš vadovėlio – ketvirtąjį 2024 m. ketvirtį šalies BVP šoktelėjo net 3,7 proc., o tokio tempo nebuvome matę nuo pat 2022 m. pradžios.

Gegužės 1 d. įsigalioja praėjusių metų liepą priimtos Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo pataisos, draudžiančios viešojo maitinimo įstaigoms nemokamai dalinti vienkartines  plastikines maisto ir gėrimų pakuotes.

Valstybės duomenų agentūros duomenimis, kovą metinė bendroji vartotojų prekių ir paslaugų kainų infliacija Lietuvoje siekė 4,1 proc. Prekės per metus pabrango 3,4 proc., o paslaugos – 5,7 proc. Per mėnesį prekių ir paslaugų kainos vidutiniškai padidėjo 0,4 proc.

JAV prezidento Donaldo Trumpo eskaluojamas prekybos karas bei jo sukeltas ekonominis neapibrėžtumas kelia investuotojų nerimą, kuris atsispindi ir finansų rinkose. Nuo to laiko, kai į Baltuosius rūmus sugrįžo D. Trumpas, 500 didžiausių Amerikos kompanijų vertę matuojantis indeksas „S&P 500“ smuko arti 10 proc., o informacinių technologijų sektorių atspindintis „Nasdaq Composite“ – dar kiek daugiau.

Balandžio 2-oji į istoriją įeis kaip JAV „išsivadavimo diena“ (angl. liberation day). Tiesa, pasak JAV administracijos, tai reiškia ne ką kitą, o išsivadavimą iš nesąžiningos prekybos gniaužtų, kuriuose JAV praleido dešimtmečius. Visgi, realybėje „išsivadavimo“ forma apima tik didesnius muitus prekybos partnerėms, įskaitant ir Europos Sąjungą.  Kas laukia Europos ir kaip tai paveiks Lietuvos ekonomiką?

Kas bendro tarp politiko, gavusio netikrą kvietimą skristi į Niujorką; akademikės, praradusios santaupas fiktyvioje investavimo platformoje; verslininko, patvirtinusio pavedimą ne tiekėjui, o kalinimo įstaigoje esančiam asmeniui; moters, patikėjusios žavaus turko romantiškais laiškais; ir studento, suvedusio elektroninės bankininkystės duomenis netikro kurjerio atsiųstoje nuorodoje?

Naujausioje Jungtinių Tautų Pasaulio laimės ataskaitoje Lietuva pakilo į 16 vietą, pralenkdama daugelį turtingesnių Europos valstybių. Kaip tai pavyko ir ko pritrūko iki laimingiausiųjų 10-tuko?

Tarptautinė profesinių paslaugų bendrovės EY ataskaita, apžvelgianti šešėlinės ekonomikos situaciją pasaulyje, atskleidžia ilgalaikę Lietuvos pažangą.

Ne tik profesionalūs ilgapirščiai parduotuvėse mėgina neteisėtai pasisavinti prekes – „apgauti“ savitarnos kasas susigundo ir asmenys, neturėję problemų su teisėsauga. Dalis pirkėjų net nemano, kad daro nusikaltimą, kai vietoje brangesnių prekių savitarnos kasoje sąmoningai įmuša pigesnes, pastebi prekybos tinklo „Maxima“ Fizinės saugos skyriaus vadovas Rolandas Masalskas.

Atsinaujinusiose prekybos miestelio „Urmas“ patalpose duris iš naujo atvėrė moteriškų drabužių, aksesuarų ir apatinio trikotažo parduotuvė „Amelija Design boutique“. Kaip teigia jos įkūrėja Roberta, šis startas ypatingas, nes dabar klientėms gali perteikti visą savo ilgametę patirtį šioje srityje.

Maisto ir prekių pristatymo platforma „Bolt Food“ plečia veiklą Lietuvoje ir pradeda veikti Utenoje. Naudodamiesi  programėle „Bolt Food“ miesto gyventojai ir svečiai jau gali užsisakyti patiekalus ir prekes iš daugiau nei dviejų dešimčių Utenos restoranų ir parduotuvių.

Kai kalba pakrypsta apie mėsą, dažno kauniečio mintys nusikelia į Centrinį Kauno turgų, įsikūrusį prekybos miestelyje „Urmas“. Viena populiariausių prekybos vietų čia – nuo pat turgaus įkūrimo veikianti „Senoji mėsinė“, kur užsukusius pirkėjus už prekystalio pasitinka Kristina Jankienė.

Nuo šiol pavėžėjimo paslaugų platformos „Bolt“ klientams į jų „Bolt“ sąskaitą gali grįžti iki 10 proc. už keliones išleistų pinigų.

Finansinių technologijų bendrovė „Paysera“ pradėjo atnaujinti savitarnos terminalų, įsigytų iš licencijos netekusios bendrovės „Foxpay“, veiklą.

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad siekiant užtikrinti sklandžią Elektroninio deklaravimo sistemos (EDS) veiklą, nuo sausio 24 d. nuo 20 val. iki sausio 26 d. bus tęsiami serverių perkėlimo į naujesnę „SQL Server“ versiją darbai.

Prieš pat D. Trumpui vėl sugrįžtant į Baltuosius rūmus, Lietuva tarptautinėje žiniasklaidoje paskelbė priimanti JAV prezidento NATO narėms mestą iššūkį ir per ateinantį penkmetį gynybai planuoja skirti lėšų, sieksiančių 5 iki 6 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP).

Lietuvoje pavėžėjai įprastai dirba pagal individualią veiklą (ĮV), o ne pagal darbo sutartį. Tai, anot specialistų, darbuotojams kelia daugiau grėsmių nei privalumų. „Skaitmeninės darbo platformos (programėlės, kurios sujungia paslaugų teikėjus su klientais) sukuria prieštaringas darbo santykių formas ir trikdo tradicinį darbo organizavimą.

Siekiant užtikrinti sklandžią Elektroninio deklaravimo sistemos (EDS) veiklą, nuo sausio 10 d. 20 val. iki sausio 12 d. bus tęsiami serverių perkėlimo į naujesnę „SQL Server“ versiją darbai, informuoja VMI.

2024-ieji tapo metais, kai lietuvių restoranai sužavėjo prestižinį „Michelin“ ir stebino vietinius ragautojus savo pasiūla. Maistas sujungia, kartais pykdo, bet niekas negali likti abejingu.

Kylant gyventojų perkamajai galiai, auga lietuvių išleidžiama pinigų suma užsienio šalyse. „Citadele“ banko ekonomisto Aleksandro Izgorodino teigimu, antrąjį šių metų ketvirtį Lietuvos turistų išlaidų užsienyje slankusis keturių ketvirčių vidurkis siekė rekordines aukštumas – 281 mln. eurų, 5,4 proc. daugiau nei atitinkamu laikotarpiu prieš metus.

< Ankstesnis Kitas >

Rezultatai 1 - 20 is 10896

reklama

reklama