M. Vitkauskas, A. Zvicevičiūtė   
2008 02 19, 00:00
Kirsdami sieną Šengeno privalumų galite ir nepajusti (žurnalistinis eksperimentas)

Vs nuotr.Jei galvojate, kad Lietuvai įsiliejus į Šengeno erdvę, kirsti Lenkijos ir Lietuvos sieną galėsite nestabtelėjus ir nemažinant automobilio greičio, galite skaudžiai nusivilti. Verslosavaite.lt žurnalistų atliktas eksperimentas parodė, kad dabar prie sienos galima užtrukti net ilgiau nei anksčiau.

Teko palaukti eilėje

„Nuo šiol Lietuvos ir kitų ES valstybių sienas automobiliu galėsite kirsti net nestabtelėdami, pėsčiomis – miškų takeliais ir keliukais be jokių patikrinimų ir netgi neturėdami paso“, - maždaug taip buvo apibūdinami pasikeitimai, praeitų metų pabaigoje Lietuvai įsiliejus į Šengeno erdvę.

Praeitą savaitę, jau nurimus naujosios tvarkos galimybių sukeltai euforijai, Verslosavaite.lt žurnalistai nutarė savo akimis įsitikinti kaip veikia naujoji sienų kirtimo tvarka. Pasirinkome Šengeno erdvei priklausančią Lenkiją, o sieną nutarėme kirsti automobiliu per Kalvarijų pasienio postą.

Optimistiškai nuteikti valdžios išplatintų pranešimų tikėjomės net nepristabdę atsidurti Lenkijos teritorijoje. Deja, teko nusivilti jau prisiartinus prie sienos.

Tiesaus kelio nebuvo, teko vinguriuoti įvairiais lankstais ir apvažiavimas, kol įstrigome vos judančioje vilkikų eilėje. Laisvės pojūčio nepridėjo ir tebestovintys postai, įvairios užkardos ir tvoros, taip pat įvairių tarnybų pareigūnų gausa, kurie atidžiai nužiūrinėjo visus, artėjančius prie sienos.

Šengeno dvasios – kaip nebūta

Eilėje užtrukę maždaug dešimt minučių, pagaliau įvažiavome į Lenkijos teritoriją, tačiau tuoj pat buvome sustabdyti šios šalies pasieniečių. Lenkiškai kalbantis pareigūnas pareikalavo visų automobilio dokumentų, vairuotojo teisių ir asmens dokumento.

„Ar ponas turi kokį nors dokumentą?“, - Lenkijos pareigūnas nepaliko ramybėje ir automobilio keleivio. Žurnalistų tapatybės korteles jis nusinešė į netoliese stovintį tarnybinį džipą, kuriame užtruko apie dešimt minučių. Grąžinęs dokumentus dar paprašė atidaryti automobilio bagažinę ir, matyt, įsitikinęs, kad Europai grėsmės nekeliame, palinkėjo gero kelio.

Taigi, prie sienos užtrukome apie 20 minučių ir buvome nuodugniai patikrinti. Deja, tą kartą Šengeno dvasios pajusti neteko...

Tikrino tris kartus

Iš Punsko kilusi Lenkijos lietuvė Alicija Grigutytė, šiuo metu gyvenanti Kaune, dažnai važiuoja į gimtinę. Ji patikino, kad Lietuvai įsiliejus į Šengeno erdvę, kertant Lenkijos–Lietuvos sieną, nedaug kas pasikeitė.

„Nėra privalomos pasų kontrolės, tačiau pasieniečiai nemažą dalį mašinų stabdo ir tikrina. Paguoda nebent tokia, kad toks patikrinimas užtrunka truputį trumpiau nei anksčiau. Nuo praeitų metų pabaigos per Kalvarijos postą važiavau tris kartus ir kiekvieną kartą buvau stabdoma. Tačiau važiuojant per Lazdijus sieną kirsti patogiau, nes ten nėra jokių kelio lankstų ir tikrina žymiai rečiau“, - pasakojo A. Grigutytė.

Reikia turėti tapatybės kortelę

Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Viešųjų ryšių skyriaus viršininkas Giedrius Mišutis Verslosavaite.lt patikino, kad pasienyje su Lenkija ir Latvija neliko pasienio kontrolės punktų, tačiau pasieniečiams deleguota nauja funkcija – nelegalios migracijos kontrolė.

„Pasirinktinai, pagal rizikos faktorius ar rizikos analizę automobiliai stabdomi tam, kad būtų užkardyti nelegalios migracijos atvejai. Tai nėra totalinis patikrinimas – pasirenkamas tik nedidelis procentas kertančiųjų sieną“, - sakė G. Mišutis

Jis įspėjo, kad kertant sieną reikia turėti bent tapatybės kortelę.

„Pasienio ruožas yra ta vieta, kur VSAT pareigūnai turi teisę stabdyti automobilius, juos apžiūrėti, tikrinti dokumentus. Pasienio ruože būnant kiekvienas asmuo privalo turėti asmens dokumentą – pasą arba tapatybės kortelę“, - pasakojo pareigūnas.

Į viršų

Verslosavaite.lt

 

 



 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai:

 

reklama