reklama

reklama

VersloSavaite.lt   
2010 02 01, 00:00
Pernai didmiesčiuose naujų butų parduota dvigubai mažiau

Image
J. Petronio nuotr.
2009 m. pirminėje būsto rinkoje Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje naujos statybos butų parduota dvigubai mažiau nei užpernai.

 

Ypač ženkliai butų realizacija krito Kaune, kur sandorių užfiksuota net 75 proc. mažiau. Tuo tarpu būsto kainos 3-ijuose didžiuosiuose miestuose mažėjo 19-30 proc., rodo NTspekuliantai.lt duomenys.

 

Analitikų nuomone, kainų kreivė toliau smigs žemyn ir šiemet – būstų kainos artimiausiais mėnesiais dar turėtų kristi, o jų mažėjimo tempus lems bankų politika ir kol kas beveik negerėjantys gyventojų ekonominiai lūkesčiai.

 

Iš viso pernai Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos pirminėje būsto rinkoje realizuota (parduota ir rezervuota) apie 1260 butų, 900 iš jų – sostinėje. Butų paklausa ryškiausiai smuko Kaune – per metus čia realizacija sumažėjo net 75 proc. Ekonominė recesija smarkiai palietė visų kategorijų butus – vidutinės klasės būstų realizacija sumažėjo 36 proc., ekonominės bei prestižinės – atitinkamai 26 ir 22 proc.

 

Naujos statybos butų kainos pirminėje būsto rinkoje dviejuose didžiausiuose šalies miestuose krito beveik penktadaliu. Lyginant su 2008 m. duomenimis, Vilniuje nauji butai pigo 19,7 proc., Kaune – 19,3 proc. Dar palankesnė situacija potencialiems nekilnojamojo turto pirkėjams pernai susidarė pajūryje – Klaipėdoje kainos mažėjo 28,6 proc.

 

„2009 metų pradžioje situaciją būsto rinkoje prognozuoti buvo nesunku, tačiau 2010-aisiais susiduriame su kur kas daugiau nežinomųjų, kurie lems tolimesnę kainų ir paklausos dinamiką. Visgi tikėtis būsto rinkos atsigavimo bent jau pirmoje metų pusėje būtų sudėtinga, nes valstybė ketina dar labiau karpyti išlaidas, o priežasčių ženklesniam gyventojų ekonominių lūkesčių gerėjimui kol kas nematyti“, – teigė NT rinką analizuojančio portalo NTspekuliantai.lt vadovas Matas Macijauskas.

 

NT analitikai pažymi, kad prie rinkos atsigavimo prisidėti galinti bankų politika kol kas didelių vilčių neteikia. Nors vidutinės tarpbankinės palūkanų normos VILIBOR rodikliai krenta žemyn ir grįžta į NT rinkos bumo metais buvusias žemumas, bankai reikalavimų norintiems gauti paskolas beveik nemažina, o ir galutinės metinės paskolų palūkanos, įskaičius bankų maržas ir kitus mokesčius, vis tiek siekia apie 8-9 proc.

 

Nepaisant labai menkos paklausos, naujų butų pasiūla pernai sparčiai mažėjo ir ėmė stabilizuotis tik metų pabaigoje, kuomet rinkai pasiūlyta keletas naujų projektų. Pasiūlos smukimą daugiausia lėmė vystomų objektų „užšaldymas“ dėl jas valdančių įmonių finansinių sunkumų ar bankrotų. Skaičiuojama, kad trijuose Lietuvos didžiuosiuose miestuose šiuo metu „užšaldytų“ butų skaičius siekia 2600, pusė šio kiekio tenka sostinei.

 

Verslosavaite.lt

 

  
 

Komentuoti
Vardas:
Komentaras:

Neburnok
Apsaugos kodas:* Code

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai:

 

reklama

apklausa

Ar per pastaruosius metus kilo jūsų darbo užmokestis?
 

reklama

reklama