Vituolis Joneliūnas || bernardinai.lt   
2007 10 29, 00:00
KULTŪRA. Kauno dramos teatras lieka ir be meno vadovo

Gintaras Varnas (http://test.svs.lt nuotr.)Prieš kelias dienas atsistatydinimo pareiškimą Kultūros ministerijai įteikė Kauno valstybinio dramos teatro vadovė Ina Pukelytė. Ketvirtadienį palikti Kauno dramos teatrą apsisprendė ir jo meno vadovas Gintaras Varnas.

„Nuo gruodžio 3 d. išeinu iš Kauno valstybinio teatro meno vadovo pareigų. Pareiškime prašiau atleisti mane būtent nuo tos dienos, nes iki tol turiu įsipareigojimų, t. y., gastroles Paryžiuje. Šiuo metu teatre yra repetuojamas spektaklis „Ruzvelto aikštė“. Jo premjera turėjo būti lapkričio vidury, tačiau dėl teatre susidariusios sudėtingos situacijos ji yra nukelta į sausio vidurį. Manau, jog tam, kad išeitų geras spektaklis, turi būti ramesnė aplinka, geresnė atmosfera. Spektaklį baigsiu kurti kaip kviestinis režisierius“, – rašoma pareiškime.

Pasak G. Varno, jo atsistatydinimo priežastys yra aiškios. „Pastaruoju metu itin išviešinta techninių darbuotojų stygiaus ir jų atlyginimų problema prasidėjo jau seniai, o dabar situacija yra pasiekusi kulminaciją. Yra likę mažiau nei pusė reikalingų darbuotojų, kitaip sakant, teatras ritasi į bedugnę. Išeities aš nematau.

Jau beveik trejus metus prašome Kultūros ministerijos didinti darbuotojų mokos fondą, pabrėždami šio teatro išskirtinumą. Kauno valstybinis dramos teatras yra vienintelis teatras Lietuvoje, turintis net keturias sales ir visose jose rodantis spektaklius (kiti teatrai turi tik po vieną ar dvi sales).

Akivaizdu, jog šiam teatrui reikia daugiau darbuotojų, nei vienoje ar dviejose scenose vaidinantiems teatrams. Tačiau darbuotojų skaičius yra toks pat, kaip ir kitur, jiems tenkantis darbo krūvis yra kur kas didesnis, o algos – tokios pat ar net mažesnės nei kituose teatruose. Ministerija į šiuos pareiškimus niekaip nereaguoja“, – teigia teatro meno vadovas.

Jis įsitikinęs, kad kita akivaizdi ir jau įsisenėjusi problema yra susijusi su trupei priklausančiais, tačiau teatre labai mažai ar visai nevaidinančiais aktoriais. G. Varno teigimu, jiems kiekvieną mėnesį yra mokamos algos, kurias jie visai nesigėdydami pasiima. „Mano siūlymas buvo juos atleisti. Atleidus dešimt aktorių, būtų įmanoma jų atlyginimams iššvaistomas lėšas panaudoti techninio personalo darbo užmokesčio didinimui. Bet kadangi tai neįvyks, nematau šansų prikelti teatrą iš šios duobės“.

Kauno valstybinio dramos teatro meno vadovu G. Varnas sutiko būti prieš ketverius metus tikėdamas, o gal ir norėdamas įrodyti, kad valstybinis teatras gali būti ambicingu, moderniu, klestinčiu teatru, kurio pagrindinis vektorius – menas. Ir šiandien matau, kad salės pilnos, žiūrovai net į šaltą ir remontuojamą teatrą plūste plūsta. Tačiau to tikėjimo, turėto prieš 4 metus, nebeturiu“,– teigia režisierius.

G. Varnas įsitikinęs, kad jau pačiame teatro įstatyme užprogramuotas konfliktas tarp „nepajudinamų” trupių, kur aktoriai „iki grabo lentos” gali sėdėti etatuose ir nieko neveikdami gauti algas, ir kūrėjų, statančių spektaklius. Tarp institucijos ir meno. Dėl susidariusios padėties didžiausia kaltė tenka Kultūros ministerijai, kuri ne tik nesprendžia iškilusių problemų, bet net nemėgina į jas įsigilinti.

Kaip pavyzdį režisierius pateikia Latvijos atvejį. Latvijos kultūros ministrė Helena Demakova nuo šių metų sausio 1 d. padvigubino visiems teatro darbuotojų atlyginimus. Šiuo metu Latvijoje vidutinė aktorių alga yra 500 LVL (2500 Lt), o techninių darbuotojų atlyginimas yra 300–400 LVL (1500–2000 Lt), t.y. dvigubai daugiau nei Lietuvoje.

„Dar kartą pabrėžiu, jog didžioji kaltės dalis už šito teatro griūtį tenka būtent ministerijai. Sukurti stiprų, talentingą ir ambicingą teatrą yra labai sunku. Sugriauti – labai lengva“, – baigdamas pareiškimą teigia Kauno dramos teatro meno vadovas.

www.bernardinai.lt



 

 

reklama