Aistė Liudvinaitytė   
2008 06 02, 00:00
TEMA. Doleris žemyn – naftos kainos aukštyn
Savaitraštis Nr. 22 (64), 2008 06 02

Jono Petronio nuotr. Naftos kainos didėja, dolerio vertė mažėja. Nors finansų analitikai teigia, kad naftos kainoms doleris daro didelę įtaką, bet tai ne vienintelė priežastis, kuri kelia naftos kainas į rekordines aukštumas.

„Dabartinė situacija pasaulinėje naftos rinkoje primena labai greitai pučiamą balioną, kuris kada nors turėtų prisipildyti investuotojų ir spekuliantų metamais pinigais ir sprogti. Tačiau lieka neaišku, kokį pinigų kiekį šiam balionui pavyks išlaikyti, tai yra, ar pasaulio ekonomika ištvers naftos kainų augimo sukeltą neigiamą efektą“, - Verslosavaite.lt teigė AB FMĮ „Finasta“ finansų analitikas Tadas Povilauskas.

Bendrovės suinteresuotos išlaikyti aukštas kainas

Finansų analitikai teigia, kad yra daug faktorių, kurie lemia dabartinį staigų neperdirbtos naftos ir degalų brangimą.

„Galima išskirti keletą pagrindinių faktorių, kurie lemia naftos kainų augimą. Pavyzdžiui, OPEC valstybės ilgą laiką mažai investavo į naujų telkinių įsisavinimą ir neturi galimybės greitai padidinti naftos išgavimo apimtis, Verslosavaite.lt teigė AB „SEB bankas“ prezidento patarėjo grupės vyriausias analitikas Nerijus Udrėnas. – Taip pat naftos kainų kilimui daro įtaką Kinijos ir kitų Azijos šalių ekonomikos augimas.“

Pasak N. Udrėno, žaliavų kainos didėja dar ir dėl nestabilumo Irake, Venesuelos politinių ginčų, dėl sukilimo Nigerijoje, uraganų Karibų jūros baseine ir kitų priežasčių.

Nors OPEC tvirtina, kad naftos trūkumo pasaulyje nėra, bet T. Povilauskas pastebi, kad žvelgiant į ilgalaikę perspektyvą, naftos pasiūlai bus sunku suspėti su paklausa.

„Norėdamos investuoti į naftos telkinių paruošimą, bendrovės turi išleisti žymiai daugiau, tad siekdamos, kad investicijos atsipirktų, bendrovės bus suinteresuotos palaikyti naftos kainą joms patraukliame lygyje“, teigė T. Poviliauskas. 

Rytai daro didelę įtaką

Lietuvos laisvosios rinkos instituto vyresnysis ekspertas, bendrosios ekonominės politikos grupės vadovas Žilvinas Šilėnas pabrėžė, kad naftos kainos auga, nes šiuo metu paklausa auga greičiau nei pasiūla.

„Ši paklausa ateina iš sparčiai besivystančių rytų šalių, Verslosavaite.lt sakė Ž. Šilėnas. Prie paklausos augimo iš rytų prisideda ir tai, kad tose šalyse energija yra subsidijuojama valstybes, tad energijos vartotojai nejaučia pasaulinio energijos brangimo pasekmių.“

T. Povilauskas pabrėžė, kad naftos kainų augimui turi įtakos ir vartotojų įpročiai bei jų sunaudojamas degalų kiekis. 

„Sumažinus paklausą, sumažėtų ir kaina. Tačiau pakeisti vartotojų įpročius sunku, nes besivystančiose šalyse, tokiose kaip Kinija ar Indija, kuriose degalų suvartojimas vienam gyventojui ir taip yra mažas, tad vargu ar pavyktų reikšmingai jį sumažinti“, teigė T. Poviliauskas.

Naftos kainoms didelę įtaką daro dolerio kritimas

Didėjančios naftos kainos jos pardavėjams kompensuoja praradimus dėl silpnėjančio JAV dolerio.

„Už naftą įprasta atsiskaityti JAV doleriais. Kai dolerio vertė sumažėja, naftos kaina turi truputį pakilti, kad reali jos kaina nenukristų. Todėl, jei dolerio vertė kris, tai sudarys paskatas augti naftos nominaliai kainai, teigė Ž. Šilėnas. – Kalbant trumpai ir labai supaprastintai: doleris žemyn naftos kaina aukštyn. Tačiau, ar tas ryšys veikia atvirkštine kryptimi „nafta aukštyn doleris žemyn“ nėra aišku.“

Pasak T. Poviliausko, JAV dolerio smukimas kitų valiutų atžvilgiu yra vienas iš pagrindinių veiksnių, kuris praėjusių metų viduryje užvedė naftos kainų augimo „varikliuką.“

„Gegužės mėnesio pradžioje JAV doleris buvo sustiprėjęs iki 1,54 EUR/USD, tačiau naftos kainos nesumažėjo, o augo. Vėl atsinaujinus JAV dolerio silpnumui naftos kaina toliau tęsė brangimo tendenciją ir svyruoja ties 135 JAV dolerių už barelį riba, - teigė N. Udrėnas. - Dolerio kursui labai svarbūs turėtų būti JAV antrojo ketvirčio BVP ir kiti ekonomikos būklės rodikliai. Tikėtina, kad JAV dolerio silpnumas dar išliks kurį laiką.“.

AB SEB grupės analitikų prognozėmis, JAV doleris antroje metų pusėje nusilps iki 1,64 EUR/USD, o vėliau ims stiprėti iki 1,50 EUR/USD 2009 m. gegužę.

Neišvengsime kainų didėjimo

Naftos kainos augimas pasaulio ekonomikai turi didelę neigiamą įtaką, pirmiausia pasireiškiančią per infliacijos augimą, o tai nenatūraliai iškreipia visuomenės gėrybių perskirstymą. Didėja transporto, gamybos kaštai, o tai priverčia prekybininkus ir įmones didinti kainas vartotojams.

Ne išimtis yra ir Lietuva, kurios ekonomika yra priklausoma tiesiogiai nuo importuojamų energetinių šaltinių. Taigi kainų didėjimo, pasak analitikų, išvengti nepavyks.

Aukštos naftos kainos daro įtaką ir kitų energetinių išteklių kainoms. Dėl šios priežasties gamtinių dujų kainos taip pat didėja, o tada kylant gamtinių dujų kainai vėliau didėja ir centrinio šildymo kainos.

Pasak N. Udrėno, tai ypač padidina būsto išlaikymo išlaidas, nes dauguma daugiabučių namų yra nemodernizuoti ir praranda daug šilumos. „Kadangi Lietuvos ūkis dar yra pakankamai energetiškai neefektyvus, mūsų ekonomika yra jautresnė naftos kainų svyravimams negu išsivysčiusios šalys“, teigė N. Udrėnas.

Taip pat N. Udrėnas pabrėžė, kad šis aukštas naftos kainų periodas Lietuvai yra didžiulis iššūkis.

„Trumpuoju laikotarpiu ūkis susidurs su nemažais sunkumais, bandant prisitaikyti prie naujų sąlygų. Tačiau ilgesnėje perspektyvoje, jei bus priimti tinkami sprendimai tiek verslo, tiek valdžios lygyje, Lietuvos ūkis gali toliau augti ir kartu sumažinti priklausomybę nuo naftos“, teigė N. Udrėnas.

Kas pirmas pasiduos kovoje?

„Nuspėti, kas pirmasis grius šioje kovoje, naftos augimas ar dolerio kritimas, yra gana sunku, bet fundamentaliai dolerio stiprėjimas turėtų būti pirmasis ženklas, kuris tikrai turėtų pastumti naftos kainas žemyn“, sakė T. Povilauskas.

Pasak jo, 100 procentų naftos metinis kainų augimas, skaičiuojant doleriais, yra nenormalus reiškinys, tad naftos kainos normalizavimas yra neišvengiamas, tačiau iki kokio lygio ir kada jis bus, sunku pasakyti, ypač, kai investuotojų galvose tik ir sukasi mintys, kada nafta vėl sumuš rekordą.

Jono Petronio nuotr.

Į viršų

Verslosavaite.lt

 

 



 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai:

 

reklama