Rimgailė Masiulytė   
2008 05 19, 00:00
„Wikipedia“ – internetinė enciklopedija, kuri niekada nebus pabaigta

Vs nuotr.Nemokamą interneto enciklopediją „Wikipedia“ jau galima skaityti daugiau kaip dviem šimtais kalbų, ji yra didžiausia laisvoji internetinė enciklopedija pasaulyje, prie kurios kūrimo gali prisidėti kiekvienas. Nemaža žmonių dalis joje pateiktomis žiniomis tiki ir naudojasi. Tačiau kas atsako už joje pateikiamos informacijos patikimumą?

Vikipedijos pradžia

Pirmoji angliška „Wikipedia“ pradėjo veikti 2001 metais. Laisvos enciklopedijos sukūrimo idėjos autorius – verslininkas, filantropas Džimas Veilsas, kuris įkūrė „Wikimedia Foundation“ – tarptautinę nevyriausybinę ne pelno siekiančią organizaciją, kurios tikslas remti atvirąsias žinias. Šiam tikslui ir vystomos „Wikipedia“ internetinės enciklopedijos, kurios kuriamos visuomeniniais pagrindais.

Nuo 2001-ųjų metų laisvojoje enciklopedijos publikacijų skaičius išaugo iki beveik 8 milijonų straipsnių parašytų 250 kalbomis.

Mūsų šalyje lietuviška Vikipedijos versija pasirodė 2003 metais, kada buvo parašytas pirmasis straipsnis apie kompiuterį. Pirmieji metai buvo pasyvus, tačiau nuo 2004-ųjų straipsnių kiekis didėjo, buvo pradėta aktyviai kurti ir versti straipsnius iš anglų kalbos į lietuvių, taip didinant enciklopedijos turinį.

Siekiama iki 2015 m. visame pasaulyje sukurti nemokamus ir laisvai prieinamus daugiakalbius internetinius žinynus, kuriais galėtų naudotis kiekvienas.

Turinys skiriasi

Nors interneto enciklopedija „Wikipedia“ (užsienyje) veikia vienu vardu ir vadovaujasi vienoda politika tačiau enciklopedijų turinys bei adresai internete skiriasi. Nenuostabu, kad lietuviškoje Vikipedijos versijoje gausiau išsamesnių straipsnių susijusiu su lietuviška istorija, įvykiais, žmonėmis.

Kiekvienos šalies internetinę enciklopediją kuria tos šalies, ar bent jau tą kalbą mokantys žmonės. Vikipedijoje kiekvienas gali rašyti naujus straipsnius, o taip pat versti iš kitų kalbų, papildyti ir tobulinti jau esamus, svarbu išlaikyti „enciklopedinį stilių“.

Vikipedijos idėja – „bendromis geranoriškų savanorių pastangomis sukurti ir platinti kiekvienam jo gimtąja kalba nemokamą žmonijos visų žinių „saugyklą“.

Jokių garantijų

Vikipedijoje straipsnius kurti ir taisyti gali kiekvienas norintysis. Tam tereikia prisijungti prie sistemos, tačiau galima tai padaryti ir neprisijungus, tuomet sistema užfiksuoja vartotojo IP adresą. Tačiau nepaisant to, jokių garantijų, jog internautas pateikia teisingą informaciją, nėra.

Vikipedia neprisiima jokios atsakomybės už pateiktos informacijos tikslumą. Jeigu kažkuriame straipsnyje buvo pateikta šmeižianti informacija apie tam tikrą asmenį, pats šmeižiamas asmuo gali kreiptis į teisėsaugą, kad būtų surastas kaltinamasis, tačiau pati internetinė enciklopedija tuo neužsiima.

Priešingai, Vikipedijos administratoriai užbėga įvykiams už akių teigdami „Vikipedijoje gali būti tokio turinio, kuris gali pasirodyti įžeidžiantis“. Taigi, vieniems toks turinys gali atrodyti įžeidžiamo pobūdžio, kitiems ne.

Kurti straipsnius tam tikra tema gali visi norintys, tačiau nemėgstantys jog jų tekstas būtų taisomas ar redaguojamas to daryti nevertėtų. Parašytą straipsnį gali perrašyti kitas vartotojas ir tekstas gali būti redaguojamas neribotai. Autorinės teisės čia negalioja.

Straipsnių turinys pateikiamas laikantys GNU Free Documentation License nustatytomis taisyklėmis, tačiau retkarčiais jos visgi būna pažeidžiamos.

Kai kurie parašyti straipsniai nėra publikuojami laisvojoje enciklopedijoje. Kad jie patektų į Vikipediją, turi atitikti šiuos aspektus: neutralumą, enciklopedinį stilių, straipsnis negali būti reklaminis, skatinantis kažką pirkti ar propaguoti. Visus parašytus straipsnius tikrina Vikipedijos administratoriai, kurie ir nusprendžia ar straipsnis atitinka visus keliamus reikalavimus.

Nors straipsnius skaito ir vertina administratoriai, visgi pagal internetinės enciklopedijos nustatytas nuostatas „Vikipedija neatsako už turinio teisingumą, išsamumą, aktualumą ir detalumą, kadangi Vikipedija yra nuolat kuriama, taisoma, tobulinama bei redaguojama“.

Lietuviška Vikipedija – trisdešimtuke

Nepaisant to, kad už informacijos straipsniuose teisingumą niekas neatsako ir jie gali būti netikslūs, lietuviškos Vikipedijos populiarumas sparčiai auga.

Lyginant nuo lietuviškos internetinės enciklopedijos veikimo pradžios iki šios dienos straipsnių skaičius perkopė 60 tūkst. Šiuo metu lietuviškoje Vikipedijos versijoje yra 64 372 straipsniai. Ji patenka į didžiausių pasaulio Atvirųjų enciklopedijų trisdešimtuką, reitinguojant daugiau nei 250 Vikipedijų.


Lietuviškos „Vikipedijos" straipsnių skaičiaus augimas

Į viršų

Verslosavaite.lt

 

 



 

 

reklama