Sandro Bozzolo – Verslosavaite.lt iš Kolumbijos   
2008 05 06, 00:00
Kolumbija: kavos pasaulis (foto)

Vs nuotr.Du natūralūs produktai garsina Kolumbiją pasaulyje. Tačiau iš jų teisėtas tik vienas – kava. Ji vaidina svarbų vaidmenį šios šalies kultūroje, o labiau pasidomėjus šiuogėrimu, galima surasti daug aspektų, kurie tai įrodo.

Gyvenimas „kavos ritmu“

Pačioje šalies širdyje plyti „Eje Cafetero“ – sritis, kurioje užauginama didžioji dalis kolumbietiškos kavos. Ten žalias ir kalvotas peizažas, o žmonių gyvenimai glaudžiai susiję su kavos plantacijomis.

Ištisos šeimos gyvena bendruomenėse kartu su „fincas“ (kavos plantacijų) savininkais. Jos turi savo mokyklas, kur vaikai ryte mokosi, o vakare padeda tėvams. Tokios, metų metus besitęsiančios tradicijos sukūrė savotišką infrastruktūrą, kuri sričiai suteikia ekonominį stabilumą.

Jei tose vietovėse važiuosite autobusu, greičiausiai susitiksite su „kavos klajokliais“, tai yra žmonės, kurie važinėje po regioną ieškodami darbo, kavos plantacijose.

Kavos pupelių augimo ciklas trunka 8 mėnesius, bet ten kur yra šiltesnis klimatas, darbo jėga reikalinga anksčiau, negu vėsesnio klimato teritorijose. Tokiu būdu kiekvieną sezoną kažkur šalyje atsiras vieta, kurioje bus reikalingi darbininkai. Visos šios tradicijos gyvuoja nepaisant to, kad šis regionas yra pasaulinio kavos verslo dalis.

Arši konkurencija

Kavos kaina Amerikos ir Europos rinkose beveik nesikeitė nuo 1988 metų. Gero produkto 1 kg kaina yra apytiksliai 2 JAV doleriai – nedaug, atsižvelgiant į tai, kiek darbo reikia įdėti, kad būtų išgautas tas kilogramas.

Taip yra dėl didžiulės konkurencijos tarp kavos gamintojų: Brazilija ir Kolumbija Pietų Amerikoje, Meksika ir Gvatemala Centrinėje Amerikoje, Kongas Afrikoje, Vietnamas, Indija ir Kambodža Azijoje. Karas, kuriame kariaujančios pusės nevengia imtis neteisėtų priemonių, tokių kaip ligos ir bakterijos, „stebuklingai“ paplintančios vietose, kur niekada anksčiau jų nebuvo.

Kavos kaina labiausiai išauga ją skrudinant. Šį procesą reguliuoja labai griežtos taisyklės: mažam Kolumbijos gamintojui, licencija leidžianti skrudinti kavą kainuoja maždaug 400 000 JAV dolerių, kurių „fincos“ savininkas niekada negalės sutaupyti.

Štai kodėl mūsų prekybos centruose ir kavinėse kavos kainos tokios didelės.

Truputėlis romantikos

Beje, kavos plantacijos vietiniams gyventojams suteikia ne vien materialinę naudą.

Mano kelionės vadovas, paprastas Kolumbijos valstietis, vienos iš aukščiausių kavos plantacijų kalvų viršūnėje pasakė man: „Kiekvieną kartą, kai televizija sako kažką blogo apie situaciją mano šalyje, aš atvykstu čia, ir gėriuosi šiuo nuostabiu peizažu. Tuo momentu aš nesirūpinu niekuo ir sugebu užmiršti visus mūsų gyvenimo sunkumus“.

Ir tikrai, labiau atpalaiduoti turbūt galėtų tik geros kavos puodelis.

 Vs nuotr.
„Eje Cafetero“ – sritis, kurioje užauginama didžioji dalis kolumbietiškos kavos

Į viršų

Verslosavaite.lt

 

 



 

 

reklama