Ignas Kalpokas   
2008 03 26, 00:00
Australijos aborigenai: problemų sprendimo būdų dar nematyti

 Australijos aborigenai jau nėra laikomi antrarūšiais žmonėmis, stumiami į dykumas ar kitaip naikinami. Priešingai, Australijos vyriausybė įvairiausiais būdais stengiasi jiems padėti, tačiau tai apčiuopiamų rezultatų kol kas neduoda.

Teliko 2,4 proc.

Aborigenų kultūroje esama dvilypumo: bendruomenės turi skirtingas pažiūras, kultūrines praktikas, kalbas, technologijas, tačiau kartu egzistuoja ir vienijantys elementai, visų pirma – bendra saviidentifikacija.

Terminas „aborigenai“, arba vietiniai australai, reiškia pirmuosius šio kontinento gyventojus, kurių šiandėn tėra vos apie pusę milijono arba maždaug 2,4% visos šalies populiacijos. Šis terminas apima įvairias bendruomenes, o pastarosios dar yra dalijamos į vietines bendruomenes su unikaliomis kultūromis.

Žodis „aborigenas“, lietuvių kalboje paprastai ir reiškia būtent senuosius Australijos gyventojus, tuo tarpu angliška jo prasmė yra bendresnė. Jis kilęs iš lotyniško aborigines, kur „ab“ reiškia „iš“ ir „origo“ – „kilmė, pradžia“. Australams jis pritaikytas dar 1789-aisiais.

Europiečių invazija

Yra pasiektas bendras koncesusas, jog senieji Australijos gyventojai žemyne apsigyveno prieš 40 000–50 000 metų. Kiek tiksliai jų buvo didžiausio populiacijos piko laikotarpiu, nėra žinoma. Kuomet XVIII a.pab. prasidėjo kolonizacija, iš Europos atkeliavo ir epidemijos, kurios iškart stipriai sumažino gyventojų skaičių.

Štai, vien tik pirmosios kolonijos, Sidnėjaus, apylinkėse per labai trumpą laiką išmirė apie pusę visų aborigenų.

Prie viso to pridėjus žemės ir vandens resursų atėmimą, manoma, kad per pirmąjį kolonizavimo šimtmetį galėjo išmirti net iki 80% aborigenų. Mat europiečiai, norėdami įsikurti derlingose teritorijose, nevengė masinių vietinių gyventojų žudynių. Tad galiausiai aborigenams liko tik nevaisingos dykynės arba priemiesčiai. Daugelis apsigyvenusiųjų priemiesčiuose priėmė europiečių kultūrą ir gyvenimo būdą.

Iki XX a.pr. galėjo būti likę daugiausia 190 000 aborigenų, tad dabartinė padėtis šiuo aspektu neatrodo tokia bloga.

Nyksta senieji aborigenų kalbos dialektai

Visiškai kitaip reikėtų vertinti lingvistinę situaciją. Unikalioms aborigenų kalboms, kurioms nerasta jokio atitikmens už Australijos ribų, gresia rimtas pavojus. Žemyno atradimo metu buvo tarp 350 ir 750 kalbų ir dialektų.

Šiandien šis skaičius, kaip minėta, yra gerokai sumažėjęs ir bijoma, kad netrukus ši įvairovė sumažės iki viso labo keliasdešimties ar net keliolikos.

Aborigenų atstovų valdžioje tik keletas

Aborigenams 1962-aisiais buvo suteikta balsavimo teisė, nors pilna reprezentavimo teisė buvo suteikta tik dar po penkerių metų. Vis dėlto reikia paminėti, kad per visą šį laikotarpį vos du senųjų Australijos gyventojų palikuonys tebuvo išrinkti į parlamentą. Šiuo metu jie savo atstovų įstatymų leidybos institucijoje neturi.

Realaus progreso nematyti

Šiandien aborigenai daugiausia įsikūrę urbanizuotose teritorijose, nors apie 27% vis dar tebegyvena nuošaliose gyvenvietėse. Tiek vienus, tiek kitus paprastai slegia ekonominės ir sveikatos apsaugos problemos. Taip pat neretos ir kitos socialinės problemos, tokios kaip prastas švietimo lygis, bedarbystė, nusikalstamumas.

Paprastai aborigenai anksčiau palieka mokyklą ir turi tenkintis prastesnės kokybės švietimo paslaugomis palyginus su kitais Australijos bendraamžiais. Nors yra vykdomos įvairios programos, siekiant pagerinti šią padėtį, realaus progreso kol kas nėra nematyti.

Aborigenai dažniau tampa nusikaltimo aukomis

Dar „įspūdingesni“ yra nusikalstamumo rodikliai. Aborigenui papulti į kalėjimą tikimybė yra 11 kartų(!) didesnė nei bet kuriam kitam australui ir 21% visų šalies kaliniai yra senųjų gyventojų palikuonys.

Bene dažniausios pasitaikančios problemos – smurtas šeimoje ir seksualiniai nusikaltimai. Aborigenai dvigubai dažniau tampa nusikaltimų aukomis, o 2001-aisiais vienaip ar kitaip nukentėjo ketvirtis visos populiacijos.

Kai kuriose bendruomenėse 3 iš 5 vaikų patiria seksualinę prievartą. Visos šalies mastu aborigenų vaikai statistiškai yra net 20 kartų nesaugesni, apie tai kalbama kaip apie nacionalinę problemą.

Sapnalaikis – svarbus aborigenų religijos elementas

Nėra visiškai patikimų aborigenų religinės demografijos duomenų, nes daugelis naudojamų tyrinėjimų metodikų turi vienokių ar kitokių defektų. Pagal 1996 metų duomenis beveik ¾ visų aborigenų išpažįsta vienokią ar kitokią krikščionybės formą,  16% nepriskyrė savęs jokiai religijai. Šiuo metu pastebima islamo populiarėjimo tendencija.

Bendras vietinių australų religijų bruožas – pradžios laikas, dar vadinamas sapnalaikiu. Šis pavadinimas apibūdina epochą, esančią toli praeityje, kuomet protėviai kūrėjai, Pirmieji Žmonės, keliavo per kontinentą, kurdami matomąją aplinką ir duodami jai pavadinimus.

Vis dėlto tai nėra taip paprasta, kaip gali atrodyti, nes kartu sapnalaikis gali egzistuoti čia ir dabar, kaip sapnavimo procesas. Sapnalaikis – tai ir religinių bei moralinių normų, perduodamų aborigenų žodinėje tradicijoje, šaltinis. Žinoma, pati sapnalaikio koncepcija šiek tiek skyrėsi įvairiose kultūrose. Kitaip tariant, vienos bendruomenės sapnas galėjo visiškai nesutapti su kitos bendruomenės sapnu, nors pati vyksmo saprata ir buvo panaši.

Aborigenų menas reprezentuoja Australiją

Geriausia žinomi aborigenų meno, atsiradusio dar prieš tūkstančius metų, pavyzdžiai – piešiniai uolose. Dažniausiai piešimui naudota ochra, o pagrindinis vaizdavimo objektas – sapnalaikio istorijos.

Šiandieninės bendruomenės tęsia tradiciją, tik jau naudodamos modernesnes medžiagas. Tiesą sakant, aborigenų menas yra tapęs netgi bene labiausiai pasaulyje atpažįstama australų meno forma apskritai. Taip pat, bent jau žemyno ribose, gana plačiai žinoma aborigenų muzika ir poezija, apimanti visą spektrą nuo religinių iki pasaulietinių kūrinių.

Psichinė sveikata geresnė už kitų Australijos gyventojų

Vidutinė aborigenų gyvenimo trukmė vis dar yra 17 metų trumpesnė nei kitų Australijos gyventojų. Juos pusantro karto dažniau kamuoja negalios ir chroniškos ligos. Tai lemia skurdas, neretai gan menka galimybė gauti medicininę pagalbą (ypač ne miestuose gyvenančioms bendruomenėms), kultūriniai skirtumai tarp gydytojų ir pacientų, smurtas, paplitęs alkoholio, tabako, narkotikų vartojimas.

Bene vienintelė sritis, kurioje aborigenų sveikatingumo rodikliai yra geresni nei kitų grupių – psichinė sveikata.

Nacionalinių skirtumų pasekmės

Problemos, su kuriomis susiduria aborigenai, nėra visiškai unikalios. Labai panašioje padėtyje daugeliu aspektų yra senjų Amerikos gyventojų palikuonys bei senieji kolonizuotų teritorijų gyventojai.

Nors neretai nacionalinės vyriausybės deda nemažas pastangas šioms visuomenės grupėms integruoti, vis dėlto panašios programos retai gali pasigirti didesne sėkme. Pagrindinė priežastis – per ilgą laikotarpį susiklosčiusi požiūrių, stereotipų visuma, ekonominės, demografijos tradicijos ir, kad itin svarbu, kultūriniai skirtumai.

Verslosavaite.lt

 

 



 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai:

 

reklama