Gediminas Dūda (specialiai iš Egipto)   
2007 03 05, 00:00
Egipto prekeiviai: „Paksas nekaltas“

Image
Verslosavaite.lt nuotr.
Egipte šiuo metu lankosi nemažai lietuvių ir daugelis jų susiduria su smulkiaisiais šios šalies prekybininkais, įkyriai siūlančiais savo prekes. Įdomu buvo šiek tiek įdėmiau pažvelgti į vietinių smulkiųjų verslininkų gyvenimą ir galbūt suteikti keletą patarimų šioje šalyje dar nebuvusiems, bet ketinantiems čia atvykti.

 

Derybos, derybos...

 

Nesiderėdamas Egipte greitai bankrutuotum. Kurortinėse vietovėse abipus gatvės išsirikiavusios gausybė mažyčių parduotuvėlių, kuriose klesti turgaus tipo prekyba. Už čia parduodamus kaljanus, odos, sidabro dirbinius, papirusus ir įvairius kitus suvenyrus iš turistų prašoma du tris kartus didesnio užmokesčio nei yra iš tikrųjų.

 

Didesnės parduotuvės, kuriose yra kasos aparatai, sudaro tik apie 20 proc. visų prekybos vietų. Kai kuriose parduotuvėse taip pat galima derėtis.

 

Reikia pripažinti, kad visi egiptiečių prekybininkai – puikūs pardavėjai. Jie klientų laukia jau gatvėse, kviečia užeiti į savo krautuvėlę ir būtinai pažymi, kad turi unikalių ir pigių prekių su „specialiai tau“ pritaikyta nuolaida. Įdomu, kad numušus pradinę kainą iki pusės, prekeiviai labai susinervina.

 

Tačiau tai yra geras ženklas, nes reiškia, kad priartėta prie realios prekės kainos. Tačiau vietiniai vis tiek nesutinka parduoti. Tada protingi turistai suka link krautuvėlės durų, o apsigalvojęs pardavėjas pasiveja klientą ir galų gale atiduoda prekę už pusę kainos.

 

Litras benzino – trisdešimt centų

 

Beje, reikia paminėti, kad daugelis vietinių prekeivių moka ne tik susišnekėti angliškai ar rusiškai, bet ir keletą lietuviškų žodžių. Ir ne bet kokių! Štai vienas Žilvinu Žilvinėliu prisistatęs vietinis norėdamas mums įsiteikti pažėrė tikrų šiuolaikinės lietuvių tautosakos perliukų.

 

„Paksas nekaltas – kalta aplinka“, - pribloškė mus egiptietis traukdamas iš stalčiaus kelis tūkstančius ir prisipažinęs, kad myli Lietuvą, o galų gale užtraukęs „Ant kalno mūrai“.

 

Egipte rekomenduojama įsigyti sidabro bei odos gaminių, nes jie čia iš tiesų yra pigūs. O daugelis vairuojančių lietuvių sužinoję degalų kainas iš pavydo puola graužti nagus, nes čia litras benzino tekainuoja... 30 lietuviškų centų.

 

Apskritai Egipte pragyvenimo lygis nėra aukštos, todėl kasdienės prekės pigios. Ypač brangios yra tik iš užsienio importuojamos prekės. Pavyzdžiui, už nedidelį stiklainėlį marinuotų agurkėlių gali tekti pakloti net septyniolika litų.

 

Minimalus egiptiečio uždarbis yra apie 300 Egipto svarų per mėnesį (apie 150 litų). Tūkstantį svarų (apie 500 litų) uždirbantys egiptiečiai priskiria save vidutinei klasei.

 

Kurortinėse vietovėse žmonės pragyvena beveik vien iš turizmo. Kaip jau minėjau, čia klesti smulkus verslas ir pusiau legalios kelionių agentūros siūlančios keliauti pigiau. Tokios agentūros dažnai turi leidimą tik vienai veiklos rūšiai, bet nelegaliai teikia ir daugiau paslaugų.

 

Verslosavaite.lt

 

 



 
 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai:

 

reklama