VersloSavaite.lt   
2020 09 04, 12:47
Pajamų mokesčių grąžinimas – kokiais mitais vis dar tikime?

Image
VersloSavaite.lt nuotr.
Apie mokesčių deklaraciją ir pinigų grąžinimą iš užsienio valstybių vis dar vyrauja daug skirtingų, o dažnai ir klaidingų nuomonių bei įsitikinimų.

 

Nemaža dalis sugrįžusių emigrantų delsia pateikti pajamų mokesčių deklaracijas, todėl rizikuoja prarasti pinigus, kuriuos teisiškai tvarkingai galėtų atgauti. Kas labiausiai gąsdina piliečius apie mokesčių deklaracijas ir kokius įsitikinimus apie mokesčių grąžinimą laikas pamiršti?

 

1. Dvigubas pajamų mokestis sugrįžusiems emigrantams.

Nemažai iš užsienio šalių sugrįžusių piliečių vengia pateikti pajamų deklaracijas, vien dėl įsitikinimo, kad deklaravus mokesčius teks susimokėti ir savo valstybei. Visų pirma, pateikti pajamų mokesčių deklaracijas yra privaloma kiekvienam dirbančiam piliečiui, net jei jis kurį laiką gyveno ir dirbo užsienyje. Tačiau papildomai mokėti sugrįžus į gimtąją šalį nereikia. To išvengti padeda „Tarptautinio dvigubo apmokestinimo išvengimo“ sutartis, kurią Lenkija yra pasirašiusi su užsienio valstybėmis. Tarp jų tokios šalys, kaip Olandija, Latvija, Lietuva, Norvegija Švedija, Vokietija.

 

2. Be tarpininkų pagalbos mokesčių permokos susigrąžinti neįmanoma.

Naudojantis tarpininkų paslaugomis mokesčių grąžinimas įvykdomas daug greičiau ir paprasčiau, tačiau tai galima padaryti ir patiems. Tereikia kreiptis į užsienio šalies, kurioje dirbote, mokesčių instituciją ir pateikti reikalingus dokumentus. Pavyzdžiui, mokesčių grąžinimas iš Vokietijos pateikus dokumentus juos tvarkančioms įmonėms, trunka nuo 3 mėnesių iki pusės metų.

Nusprendus pinigus susigrąžinti patiems, procesas dažnai užsitęsia ir iki metų. Neretai, tik dėl kalbos spragų ir žinių apie šalies mokesčių sistemą trūkumo. Tarpininkai atsako į kylančius klausimus, suranda trūkstamus dokumentus ir padeda sutaupyti marias laiko. Tad nesvarbu, kurioje šalyje darbavotės ir net jei puikiai suprantate šalies kalbą, dažnai daug paprasčiau leisti mokesčių grąžinimo procesus valdyti specialistams ir patiems negaišti laiko.

 

3. Susigrąžinus mokesčius, prarandama teisė į senatvės pensiją.

Šis įsitikinimas tarp tėvynainių kone populiariausias. Būtent dėl šios priežasties daugelis sugrįžusių emigrantų delsia ir abejoja, ar verta deklaruoti savo užsienyje uždirbtas pajamas. Nemaža dalis jų tiki, kad atgavus mokesčių pinigus, nebegalės pretenduoti į senatvės pensiją ir kitas socialines garantijas. Vis dėlto, mokesčių grąžinimas neturi jokių sąsajų su pensijos išmoka, socialiniu draudimu ar kitomis socialinėmis garantijomis.

 

Gyventojų pajamų mokesčių permoka, pateikus paraišką, visada teisėtai grąžinama mokesčių mokėtojui, neatsižvelgiant į tai, ar šis yra šalies pilietis, ar atvykęs iš užsienio šalies. Jei buvo dirbama pagal darbo sutartį ir sąžiningai mokant mokesčius, net ir grįžus į gimtąją šalį ir susigrąžinus pinigus už mokesčius, teisė į socialines garantijas ir senatvės pensiją išlieka nekintanti tiek gimtojoje, tiek užsienio šalyje.

 

4. Susigrąžinus mokesčių permoką, antrą kartą svečioje šalyje darbintis nebegalima.

Dar vienas gana stipriai įsišaknijęs mitas, kurį vertėtų pamiršti. Mokesčių deklaracija ir pinigų susigrąžinimas nėra mokesčių vengimo ar slėpimo forma, o atgauti mokesčių permoką gali kiekvienas, ilgesnį laiką dirbęs užsienio šalyje. Tai yra legalu, teisėta ir sąžininga. Be to, mokesčių grąžinimas neturi nieko bendra su teise darbintis užsienyje dar kartą. Drąsiai galima ne tik grįžti į užsienio šalį sezoniniam darbui ar likti ilgiau, bet ir keliauti užsidirbti papildomų pinigų į kitas užsienio valstybes.

 

5. Pinigus susigrąžinti galima tik pradirbus užsienio šalyje kelerius metus.

Specialistų puslapiuose, pasirinkus šalį, iš kurios norima susigrąžinti mokesčius, dažniausiai nurodomas senaties terminas nuo 3 iki 5 metų. Nepasigilinus, ką tai reiškia, dažnai susidaromas įspūdis, kad išvykus padirbėti trumpesniam laikotarpiui, pavyzdžiui, sezoniniam darbui, mokesčių permoka nėra grąžinama. Iš tiesų, visiškai nesvarbu, kiek buvo laiko dirbama svečioje šalyje – vieną sezoną, ar kelerius metus. Nuo to priklauso grąžinama mokesčių suma, tačiau jei susidaro permoka, pateikus mokesčių deklaraciją, ši yra grąžinama.

 

6. Grąžinimo procedūrą pradėti galima tik susirinkus visus reikalingus dokumentus.

Netiesa, jei mokesčių permokos grąžinimą sutvarkyti paliekate šios srities specialistams. Tačiau nusprendus susitvarkyti patiems, dokumentų paieška ir rinkimas gali užtrukti, ypač jei dalies jų pritrūks.

 

Kalbant apie dokumentus, kiekviena šalis turi savo reikalavimus, kuriuos nustato šalyje veikianti mokesčių sistema. Priklausomai nuo šalies, iš kurios norima susigrąžinti pinigus, reikalingi dokumentai gali būti skirtingi.

 

Pavyzdžiui, lenkams, kuriuos domina mokesčių grąžinimas iš Vokietijos, su savimi reikia turėti paso arba asmens tapatybės kortelės kopiją, paskutinio darbo užmokesčio algalapius iš visų darboviečių arba iš darbdavio išduotą Lohnsteuerbescheinigung formą apie sumokėtus mokesčius bei gautą atygį. Taip pat – Lenkijos mokesčių inspekcijos patvirtiną pažymą apie gaunamas pajamas.

 

Panašūs dokumentai reikalingi ir tiems, kuriuos domina mokesčių grąžinimas iš Nyderlandų, Danijos, Airijos, Austrijos. Dažniausiai skiriasi tik reikalingos pažymos, asmeniniai reikalingi dokumentai ir algalapiai, patvirtinantys gautas pajamas, išlieka nekintantys.

 

Visiškai nesvarbu, kiek laiko dirbote svečioje šalyje, sugrįžę turite pilną teisę susigrąžinti mokesčių permoką, neprarasdami galimybės vėl darbintis užsienyje, pretenduoti į senatvės pensiją ir socialines garantijas. Tai padaryti gali patys arba palikdami šį darbą atlikti šios srities specialistams.

 

Užs. nr. 20200904-07

 

Verslosavaite.lt

 

 



 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: