VersloSavaite.lt   
2023 11 07, 18:45
Komercinės verslo paslaptys: 5 kertiniai jų saugumo aspektai

Image
Foto
Kiekvienam verslui, nepriklausomai nuo rinkos, bendrovės dydžio ar veikimo vietos, būtina pasirūpinti visaverte konfidencialios informacijos apsauga – nuo konfidencialumo sutarties darbuotojams iki IT saugos sprendimų, kurie apsaugo nuo piktavališkų įsilaužimų ir vagysčių. Turbūt ne vienas verslas patvirtintų, kad svarbiausias turtas yra komercinės paslaptys, kurios leidžia užsitikrinti išskirtinumą ir pranašumą rinkoje.

 

Vis dėlto, daugiausiai spragų teisininkai pastebi dokumentacijoje – daugelyje bendrovių vis dar naudojamos standartinės sutartys, neskiriama laiko įvertinti realius įmonės interesus ir individualizuoti dokumentaciją ir kilus ginčui tenka stipriai nusivilti jo baigtimi. Kokie esminiai žingsniai leidžia užtikrinti kokybišką komercinių paslapčių apsaugą ir išvengti galimų nuostolių?

 

Aiškiai įvardykite, kas yra verslo komercinės paslaptys

 

Pirmasis žingsnis siekiant apsaugoti įmonės komercines paslaptis – nustatyti ir aiškiai apibrėžti, kokios jos. Komercinės paslaptys gali apimti įvairią konfidencialią informaciją – nuo komercinių paslapčių ir patentuotų procesų iki klientų sąrašų ir rinkodaros strategijų. Suklasifikavę ir aiškiai įvardinę šį turtą, kaip ir visą kitą konfidencialią informaciją, geriau suprasite, ką ir kaip reikia apsaugoti.

 

Jeigu nežinote, nuo ko pradėti ir nesate tikri, kaip tinkamai apsaugoti savo verslo interesus bei komercines paslaptis, verta pasikonsultuoti su teisininkais, kurie dirba būtent ties intelektinės nuosavybės teise.

 

Sudarykite verslo interesus atliepiančias, individualizuotas konfidencialumo sutartis

 

Tokios teisinės sutartys atlieka itin svarbų vaidmenį saugant bendrovės komercines paslaptis. Dažnu atveju jautria informacija neišvengiamai dalijamasi su darbuotojais, kartais ir partneriais ar rangovais. Labai svarbu įvertinti, kiek standartinės sutartys atspindi specifinius verslo procesus, ir būtinai jas papildyti konkretaus verslo interesus apsaugančiais punktais. Kitu atveju kyla sunkumų užtikrinti visavertę teisinę apsaugą konfidencialių paslapčių ar kitos jautrios informacijos pažeidimų atvejais.

 

Įdiekite patikimą prieigos prie jautrios informacijos kontrolę

 

Kitas esminis žingsnis – kontroliuoti, kas turi prieigą prie komercinių paslapčių. Kaip atrodo kokybiška prieigos kontrolė? Priklausomai nuo kiekvieno verslo procesų, kokybiška konfidencialios informacijos apsauga prasideda nuo elementaraus prieigos ribojimo, slaptažodžių apsaugos įvedimo ir pan. Svarbu užtikrinti, kad tik įgalioti asmenys galėtų peržiūrėti ar keisti neskelbtiną informaciją. Žinoma, svarbu prieigos kontrole bei apsauga pasirūpinti tiek įmonės viduje, tiek iš išorės, pavyzdžiui, įdiegti IT sprendimus, kurie apsaugotų kibernetinių atakų atveju, šifruoti informaciją ir t. t.

 

Apmokykite darbuotojus intelektinės nuosavybės (ir ypač komercinių paslapčių) apsaugos klausimais

 

Vis dėlto, kai kalbama apie teisinę komercinių paslapčių apsaugą, dažniausiai kalbama ne apie IT sprendimus, bet apie teisinius susitarimus tarp įmonės ir su šia susijusių asmenų. Potencialiai didžiausia rizika yra tiesiogiai su jautria informacija susiję darbuotojai. Būtent todėl labai svarbu edukuoti juos intelektinės nuosavybės apsaugos tema, pasirūpinti, kad kiekvienas konfidencialumo sutarties punktas būtų aiškiai suprantamas ir interpretuojamas tinkamai.

 

Svarbu, kad kiekvienas suprastų savo pareigas, atsakomybes, galiausiai, mokėtų atpažinti bei žinotų, kam pranešti apie galimas grėsmes. Be to, kiekvienam darbdaviui svarbu gerai žinoti savo teises, susijusias su komercinėmis paslaptimis bei savo interesų gynimu. Pavyzdžiui, darbuotojas privalo saugoti darbdavio informaciją, kuri atitinka komercinės paslapties kriterijus, net ir be jokių papildomų susitarimų. Žinoma, sutartyse aiškiai išdėstytos gairės padeda darbuotojams geriau suprasti savo atsakomybes, o darbdaviams – sklandžiau ir geriau saugoti bei ginti savo interesus.

 

Užtikrinkite komercinių paslaugų teisinę apsaugą ir teisių gynimo priemones

 

Galiausiai, svarbu numatyti, kaip būtų valdomos krizinės situacijos, jeigu būtų pažeisti bendrovės interesai. Svarbu ne tik tinkamai teisiškai apsaugoti bene brangiausią intelektinį turtą, bet ir būti realiai pasirengusiems imtis teisinių veiksmų. Žinoma, tam reikia gerai suprasti teisinę komercinių paslapčių apsaugą ir teisių gynimo priemones, kurių galite imtis pažeidimo atveju. Būtent todėl verta konsultuotis su šios srities teisininkais, kurie padės parengti tiek reikalingą dokumentaciją, tiek pasirūpinti apsaugos priemonių įgyvendinimu ir, jei prireiks – gins jūsų interesus teisiniu keliu.

 

Komercinės paslaptys yra tai, kas daugeliui verslų suteikia konkurencinį pranašumą, leidžia išsiskirti iš konkurentų ir pan. Būtent todėl teisinės taisyklės, susijusios su komercinėmis paslaptimis, yra labai svarbios ir jas privalo turėti kiekvienas verslas. Nepamirškite, kad kartą apibrėžus šias taisykles ir pasirūpinus komercinių paslapčių apsauga, tuo viskas nesibaigia – reikalingas nuolatinis monitoringas, dokumentacijos bei procesų vertinimas nuo pat pirmojo punkto.

 

Užs. nr. 20231107-02