VersloSavaite.lt   
2023 02 22, 09:53
Kada galima reikalauti delspinigių?

Delspinigiai
Delspinigiai
Nors yra daug įvairių prievolių užtikrintumo metodų, tačiau delspinigiai dažniausiai laikomi pačia efektyviausia. Ypač tokiu atveju, kai yra sudaromi verslo + verslo sandėriai. Jie tampa tarsi saugumo rodikliu, kad bus laikomasi susitarimo, nes kitu atveju laukia sutarto dydžio bauda, kuri ir yra vadinama delspinigiais.

 

Svarbiausia yra aiškus susitarimas

 

Kaip skaičiuojami delspinigiai ir tuo pačiu koks yra jų dydis – priklauso nuo susitarimo, kurį sudaro pakte dalyvaujančios šalys. Visada geriausia sudaryti aiškius, rašytinius delspinigių susitarimo paktus, kuriuose reikia kuo detaliau aptarti datas, terminus bei kitas smulkmenas, kurios gali padėti visoms dalyvaujančioms šalims geriau suprasti – kas ir kaip.

 

Kai kurie susitarimą laiko ne rašytiniu būdu sudarytą dokumentą, tačiau garso arba vaizdo įrašą. Jis taip pat gali būti veiksnus, tačiau kur kas paprasčiau surašyti viską, kad kilus neaiškumams nebūtų skirtingų interpretacijų, kurios ir gali trukdyti išspręsti ginčą.

Greta delspinigių – ir kiti mokesčiai

 

Svarbu suprasti, kad greta delspinigių nusižengęs asmuo pagal susitarimą taip pat gali mokėti ir palūkanas bei nuostolius, kuriuos patyrė ta įmonė, kuri laiku negavo tam tikrų paslaugų, žaliavų ar t.t. Nusižengęs asmuo, kuris moka delspinigius, žinoma, gali kreiptis į teismą, kuriame bus bandoma sumažinti mokamą sumą. Kiekvienas atvejis yra individualus, tad sunku pasakyti – kokia tikimybė, kad ne tik delspinigiai, tačiau ir papildomos išlaidos bus padengtos.

 

Terminai dažniausiai tampa svarbiausi

 

Tiksliausiai nurodo, kada galima kreiptis dėl delspinigių, yra laikas, terminai, kurie pateikti sutartyje. Svarbu, kad jie būtų kuo detaliau aptarti. Dažniausiai sutartyje siūloma palikti tarsi „atsarginį laiko tarpą“, kuris leis nusižengusiam asmeniui sutvarkyti esamą situaciją ir išvengs delspinigių. Tačiau reikia, kad terminai būtų kuo detaliau aptarti, kadangi kai jie nėra tikslūs – vėliau gali tekti teismui spręsti ginčus.

 

Taip pat nepamirškite, kad delspinigiai turi senaties terminą, kuris yra 6 mėnesiai. Kuo greičiau bus pradedama tvarkyti finansinius įsipareigojimus – tuo greičiau bus ne tik sumokama/atgaunama bauda, bet ir bus galima planuoti derybinius tam tikrų įmonių veiksmus.

 

Užs. nr. 20230222-01

 

Verslosavaite.lt