VersloSavaite.lt   
2023 08 23, 10:49
Kurlink krypsta šiuolaikinė lietuvių literatūra?

Image
Foto
Keičiasi laikai, keičiasi ir literatūra. Tačiau pagrindiniai dalykai išlieka panašūs – gera prozos knyga leidyklai atneša daugiau komercinės naudos nei pačios išrankiausios poezijos leidinys. Interneto portalas Pickvibe vertina ir kaupia informaciją apie kultūrinį gyvenimą Lietuvoje. Tad čia nemažai dėmesio skiriama ir literatūros žanrui.

 

Kokį vaidmenį Lietuvoje atlieka poezija?

 

Jei poetas nori būti žinomas, jis turi kurti tokią poeziją, kurią būtų galima laikyti tikra puošmena, tinkančia literatūriniams mainams tarp atskirų šalių. Tokią poeziją remia visuomeninės ir valstybinės institucijos. Jai išgarsėti padeda aktyvūs ryšiai tarp poetų ir vertėjų. Jei poeto kūryba verčiama į užsienio kalbas, tai jis iš karto tampa labiau vertinamas, jo vardas įgyja vertę.

 

Kokie pokyčiai vyksta lietuviškoje prozoje?

 

Prozoje viskas klostosi priešingai nei poezijoje. Prozos populiarumo lygį lemia tie autoriai, kurie sugena įtikti vidutinio skaitytojo skoniui. Kaip pastebi literatūrologai, lietuviškoje prozoje vis daugiau atsiranda vietos humorui, farsui ir groteskui, ko anksčiau prozininkai vengdavo, daugiau dėmesio skirdami lyriškumui, dramatizmui.

 

Pavyzdžiui, šmaikštusis Rimanto Kmitos romanas „Pietinia kronikas“ buvo pelnęs populiariausios knygos vardą. Juodojo humoro, tariamo istorinio tikslumo ir akis badančio natūralizmo kupini Kristinos Sabaliauskaitės romanai masinio skaitytojo irgi yra graibstyte graibstomi. Juos verčia ir į užsienio kalbas, nes tokios literatūros poreikis atitinka dabartinės vakarietiškos kultūros madas.

 

Kokie literatūriniai renginiai Lietuvoje sulaukia daugiausiai dėmesio?

 

Be jokios abejonės tradicinė Vilniaus knygų mugė, vykstanti vasario mėnesio pabaigoje, tampa ne tik literatūriniu, bet ir intelektualiniu reiškiniu. Jos lankytojai per kelias dienas gali susitikti su žinomais ir dar tik jaunais, neseniai savo literatūrinę karjerą pradėjusiais Lietuvos kūrėjais, žymiais užsienio šalių rašytojais ir vertėjais, išvertusiais jų kūrinius į lietuvių kalbą. Mugės metu vyksta ne tik literatūrinės, bet ir kultūrinės, socialinio visuomenės gyvenimo temomis.

 

Antras populiarumu Vilniaus knygų mugei nenusileidžiantis literatūrinis renginys, apimantis visą šalį – tai tradicinis kasmetinis Poezijos pavasaris. Šios šventės metu per porą savaičių galima susipažinti su esama šiuolaikinės lietuviškos ir pasaulinės poezijos panorama. Festivalyje vyksta susitikimai su įvairių kartų poetais, poezijos skaitymai ir pokalbiai apie poeziją, sakralinės poezijos valandos, naktiniai poezijos skaitymai ir pan.

 

Užs. nr. 20230823-02