Tautvydas Padgurskas, Verslosavaite.lt   
2010 12 14, 13:18
Ekspertai pataria, kaip apsisaugoti perkant internetu

Image
Sxc.hu nuotr.
Lietuvos gyventojai šiemet kur kas aktyviau perka internetu ir vis dažniau taip įsigyja ne tik brangesnes prekes, bet ir smulkesnius pirkinius. Tačiau el. prekybos ekspertai įspėja, kad prieš perkant vertėtų patikrinti el. parduotuvės patikimumą.

 

Internetu perka daugiau

reklama

 

Atsiskaitymų internete mokėjimo kortelėmis skaičius per pirmuosius devynis 2010 m. mėnesius, lyginant su atitinkamu 2009 m. periodu, išaugo 55 procentais. 2010 m. rudenį internetu buvo perkama dukart dažniau nei 2009 m. pradžioje, skelbia „Swedbank“.

 

Banko specialistai prognozuoja, kad spartaus augimo tendencija išsilaikys ir ateityje.

 

„Palyginti su 2009 m. pradžia atsiskaitymai už prekes ir paslaugas mokėjimo kortelėmis internetu išaugo daugiau nei dvigubai. Auga nauja vartotojų karta, kuriai pirkimas internetu yra jau susiformavęs įprotis. Be to, didėja ir žmonių besinaudojančių internetu namuose skaičius, o „Eurobarometer“ tyrimai rodo, kad tai daro įtaką prekybos internete apimtims. Manau, kad per ateinančius porą trejetą metus ir operacijų skaičius, ir apimtys dar padvigubės“, – pastebi „Swedbank“ Kasdienės bankininkystės ir investavimo departamento direktorius Ramūnas Strauka.

 

„Eurostat“ duomenimis, Lietuvoje internetu naudojasi apie 60 proc. gyventojų, o pagal internetinės bankininkystės naudojimą Lietuva 2009 m. jau pasivijo Europos Sąjungos vidurkį.

 

Siūlo patikrinti el. parduotuvės patikimumą

 

Didžiausio Lietuvoje el. parduotuvių katalogo Eshops.lt vadovas atkreipia dėmesį, kad tinkamai pasidomėjus el. parduotuvės patikimumu, rizika būti apgautiems sumažėja iki minimumo.

 

Pagrindiniai kriterijai, pagal kuriuos katalogai vertina el. parduotuvės patikimumą yra šie: realūs įmonės rekvizitai ir kontaktai, apmokėjimas už prekes per finansinį tarpininką, grynųjų pinigų operacijos.

 

„Praeitą savaitę plačiai nuskambėjęs fiktyvios el. parduotuvės Beribu.lt sukčiavimo atvejis, deja, nėra pirmas ir paskutinis. Tokių bandymų pasitaiko, todėl mes dedame visas pastangas, kad Lietuvoje nebūtų sugriautas pasitikėjimas pačia el. prekybos kaip apsipirkimo įrankio sistema“, – teigia el.parduotuvių katalogo Eshops.lt vadovas Saulius Dackys.

 

Vertinant patikimumą labai svarbu, kad el. parduotuvės būtų sudariusios sutartis dėl apmokėjimo už parduodamas prekes per finansinį tarpininką – banką ar kitą mokėjimo sistemą. O populiarėjant atsiskaitymams grynais už prekes jas pristatančiam kurjeriui, rizikos visai nebelieka, nes pirkėjas pats gali įvertinti pristatytą prekę, ją patikrinti ir nuspręsti, ar ji tokia, kokią buvo užsisakęs.

 

„Prieš įtraukdami el. parduotuves į katalogą, visada susisiekiame su jos atstovais, įsitikiname, kad įmonė turi biurą, įvertiname jos ligtolinę veiklą ir klientų atsiliepimus. Todėl renkantis el. parduotuvę iš specialaus katalogo rizika sumažėja iki minimumo“, – aiškino S. Dackys.

 

Netikėti žemesnėmis nei rinkoje prekių kainomis

 

Elektroninės parduotuvės Pigu.lt direktorius Dainius Liulys sako, kad apsiperkantys vartotojai atpažins sukčius, jei atkreips dėmesį į tris esminius dalykus.

 

Pirmiausiai vadovas ragina vartotojus nepasitikėti elektroninėmis parduotuvėmis, kurios visas prekes siūlo įsigyti gerokai žemesnėmis, nei rinkoje įprastomis kainomis.

 

„Neverta tikėti stebuklais – nei tiesioginis prekių tiekimas iš Didžiosios Britanijos, nei parduotuvės atidarymo akcija negali pateisinti itin didelių nuolaidų elektronikos prekėms. Todėl visada verta kritiškai įvertinti tokią parduotuvę“, – atkreipia dėmesį D. Liulys.

 

Galima tikrinti ir „Facebook‘e“

 

Pigu.lt vadovo teigimu, elektroninės parduotuvės patikimumą padeda įvertinti ir galimybė už prekes atsiskaityti jų pristatymo metu. Kai kurios internetinėje erdvėje veikiančios parduotuvės suteikia tokią galimybę. Todėl jei pirkėjai negali sumokėti kurjeriui grynaisiais jau apžiūrėję prekes, tai yra priežastis įtarti elektronines parduotuves sukčiaujant.

 

Bendrovės patikimumui įvertinti Pigu.lt vadovas siūlo išnaudoti interneto paieškos sistemos „Google“ teikiamas galimybes ir išsamiau pasidomėti įmone, iš kurios planuojama pirkti.

 

Taip pat verta patikrinti ir socialinio tinklo „Facebook“ puslapius. Didelės socialinio tinklo bendruomenės sukčiai greitai surinkti nesugebėtų.

 

Verslosavaite.lt

 

 



 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: