VersloSavaite.lt   
2015 12 28, 10:42
Tarp dažniausiai vagiamų automobilių – „Volkswagen“ ir „Toyota“

Image
Volkswagen
Draudikai šiemet užfiksavo apie 70 proc. daugiau automobilių vagysčių nei pernai per tą patį laikotarpį. Populiariausios Lietuvos ilgapirščių tarpe yra prieš 5-10 metų pagamintos transporto priemonės.

 

Didžiuosiuose miestuose dažniausiai nuvaromi „Volkswagen Tiguan“, „Volkswagen Touran“, „Toyota Corolla“, „Toyota Avensis“ automobiliai.

 

Pasak draudimo bendrovės BTA Ekspertizių skyriaus vadovo Andriaus Žiukelio, svarbiausia ką tik įsigijus automobilį nedelsiant pasirūpinti jo saugumu.

reklama

 

„Vagys dažnai tikisi, kad naujai parvaryti automobiliai dar neturės jokios apsaugos sistemos ir juos bus lengva pavogti. Beje, jei taip ir yra, tada jie neklysta. Be to, bendrovės patirtis atskleidžia dar vieną neigiamą dalyką įsigiję naujus automobilius savininkai pamiršta apie jų draudimą ir tik nutikus nelaimei apie jį susimąsto.

 

Štai kad ir vieno kliento patirtis, žmogus nusipirko BMW X6, atvyko iki namų ir jau tą pačia naktį vagys kėsinosi tą automobilį nuvaryti. Istorija baigėsi laimingai, automobilis liko pas savininką. Tačiau tokie atvejai parodo, kad vagys į naujai įsigytus automobilius atkreipia dėmesį. Todėl reikia nedelsti dėl signalizacijos, neatidėti kitai savaitei, o iki tol labiau saugoti automobilį, pavyzdžiui, statyti saugomoje aikštelėje“, – teigė BTA Ekspertizių skyriaus vadovas.

 

Dažniau vagia senesnius automobilius

 

Vis dėlto, vertėtų saugoti ne tik naujus automobilius, bet ir tuos, kurie pagaminti gerokai seniau, kad ir prieš 10 metų. Vilniaus bei Kauno vyriausiųjų komisariatų, kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos skyriaus viršininkų Lino Grigalevičiaus bei Aleksej Gubenko duomenimis, vagys vis tik dažniau kėsinasi į senesnius automobilius.

 

Tai įvairūs „Volkswagen“ markės automobiliai, „Audi“, „Mersedes Benz“ bei BMW ir „Toyoja“ markės automobiliai. Kaip teigė abu komisarai, vagys kėsinasi į tuos automobilius, kurių daugiausia rieda šalies gatvėmis.

 

Pasak teisėsaugos pareigūnų, 2013  ir 2014 metais automobilių vagysčių skaičius Vilniaus ir Kauno mieste kiek mažėjo, o šiais metais nežymiai pakilo. Pernai per 11 mėnesių Kauno apskrityje buvo įvykdytos  283 automobilių vagystės,  45 iš jų išaiškintos,  šiemet per tą patį laikotarpį – 279, iš kurių 72 išaiškintos.

 

Vilniuje šiemet per 11 mėnesių pagrobtos 219 transporto priemonės, tuo tarpu pernai – 179. Matyti, kad Kaune šiemet automobilių vagystės nežymiai sumažėjo (2 proc.), o Vilniuje, atvirkščiai, pakilo 22 proc.

 

Ilgapirščiai ne tik nuvaro automobilius, bet ir išvilioja gudrumu

 

Lino Grigalevičius bei Aleksej Gubenko vienas kitam antrina, kad vagių automobilių nuvarymo metodai ir dabar, ir anksčiau yra tokie patys. Vogdami automobilius be elektroninių apsaugos priemonių, vagys naudojasi visrakčiais, replėmis arba peiliukais. O automobiliams su elektroninėmis apsaugos priemonėmis, jie naudoja specialią elektroninę įrangą, „nulaužiančią“ tokias apsaugos sistemas.

 

Vilniaus kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos 3-ojo skyriaus viršininkas nori atkreipti dėmesį, kad vagys neretai automobilius išvilioja kur kas gudresniais metodais, patys net nesusitepę rankų.

 

Susidarius tam tikromis situacijomis, jie pasiūlo pasirašyti vekselį, sudaro nuomos sutartį, pasirašo kitokias panašias sutartis. Taip ilgapirščiai iš asmens gauna ne tik automobilį, tačiau ir jo raktus bei registracijos dokumentus. O kai savininkas supranta, kad yra apgautas, transporto priemonė neretai jau būna keletą kartų perparduota kitiems asmenims.

 

Vagims padeda ir patys automobilių savininkai

 

BTA Ekspertizių skyriaus vadovas pastebi, kad neretai vagims pasitarnauja ir pačių vairuotojų neatidumas. Kartais jie neapsižiūrėję palieka raktus nesaugioje vietoje, taip pat dažnai automobilio dokumentus palieka jo viduje.

 

Tuo tarpu, vagis, turėdamas automobilio dokumentus, gali daug ramiau nuvažiuoti automobiliu iš vagystės vietos, sustabdžius pareigūnams gali nekilti jokių įtarimų kol nepaskelbta automobilio paieška.

 

Nemažai atvejų pasitaikė, kai ilgapirščiai įsilaužę į namus pavogė automobilio raktelius bei dokumentus ir nuvažiavo „naujuoju“ automobiliu. Jei anksčiau tokių situacijų registruodavo tik keletą, dabar jų pasitaiko kur kas dažniau.

 

Lietuvoje nusikaltėliai grobio nerealizuoja

 

Lietuvos teisėsaugos atstovai pabrėžė, kad automobilio „kelionė“ po vagystės priklauso nuo to, kokiu tikslu jis buvo vagiamas. Jeigu automobilis reikalingas kaip donoras, pavyzdžiui, sudaužytai transporto priemonei atstatyti ar suremontuoti, tai po vagystės tokio automobilio gyvenimas bus labai trumpas.

 

Jeigu jis skirtas tolesnei realizacijai, tai labai tikėtina, kad vagys stengsis jį išvežti į Rytų šalis. Teisėsaugininkų turimais duomenimis, Lietuvoje pagrobtų ar kitu nusikalstamu būdu gautų transporto priemonių realizuojama labai nedaug.

 

Verslosavaite.lt

 

  

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: