VersloSavaite.lt   
2022 01 20, 12:28
Žemas verslininkų finansinio raštingumo lygis: labiausiai kenčia smulkiausieji

Image
Foto
Bendras Lietuvos gyventojų finansinio raštingumo indeksas siekia vos 45 iš 100 galimų balų, atskleidė pernai Lietuvos bankų asociacijos (LBA) iniciatyva atliktas tyrimas. Ekspertai pastebi, kad finansinio raštingumo trūkumas atsiliepia ir šalies verslininkams, o labiausiai – smulkiųjų įmonių savininkams. Kokios to priežastys, pasekmės ir galimi reikšmingos problemos sprendimo būdai?

 

Verslininkų finansinis raštingumas Lietuvoje ypatingai priklauso nuo įmonės dydžio ir laiko, kurį turi verslininkas, pasakoja Lietuvos smulkaus ir vidutinio verslo tarybos pirmininkė Dalia Matukienė. Anot jos, sudėtingiausioje padėtyje yra atsidūrę smulkių bendrovių – kurių šalyje yra apie 70 tūkst. – savininkai.

reklama

 

„Šie verslininkai praktiškai neturi galimybės plėsti savo akiračio, domėtis finansiniais terminais ar ieškoti finansavimo ir plėtros galimybių. Kiek didesnėse įmonėse galima sutikti tam tikras užuomazgas, nes verslininkas gali atsitraukti, skirti laiko strategijoms, finansavimo paieškoms – tokių įmonių šalyje tik apie 2 tūkst. Ypatingai geru finansiniu raštingumu pasižymi įmonės, kurių savininkai gali sau leisti samdyti ekspertus, konsultantus – jomis galima laikyti apie 400 didžiųjų šalies bendrovių“, – sako D. Matukienė.

Alternatyvaus verslo finansuotojo „Noviti finance“ vadovas Linas Armalys pažymi, kad didžioji dalis lietuvių verslininkais tampa gyvenimo eigoje, o šiai veiklai reikalingų žinių ir gebėjimų įgauna jau kurdami ir vystydami pačią įmonę.

 

„Finansinio raštingumo stoka nebūtinai reiškia, kad verslai dažniau patiria nesėkmę. Kaip rodo mūsų įmonės pastarųjų 5 metų statistika, per metus nesėkmę patiria vos 1-2 proc. mūsų finansuotų įmonių. Tai reiškia, kad nemokių įmonių yra mažai, jos neblogai tvarkosi su savo įsipareigojimais, o verslininkai supranta savo verslą ir jaučia jo pulsą. Problemų kyla, kai pradedame kalbėti apie gebėjimą sparčiai auginti savo verslą ir diegti inovacijas, nes tada ypač išauga finansinių srautų valdymo, planavimo, investicijų skaičiavimo ir jų atsiperkamumo vertinimo svarba. Šioje vietoje verslininkams yra kur pasitempti“, – teigia L. Armalys.

 

Verslininkai išlieka konservatyvūs

 

Kalbėdamas apie konkrečias problemas, kylančias dėl prasto šalies verslininkų finansinio raštingumo, „Noviti finance“ vadovas išskiria kelias jų kategorijas.

 

 „Pradedantieji verslininkai neretai daro prioritetų klaidas. Pavyzdžiui, nepaskaičiuoja, kad verslą galima pradėti ir su paprastesne įranga, kad vietoje didelio biuro, galima pasitenkinti mažesniu. Tačiau kur kas svarbesnė problema yra ta, kad dažnu atveju verslai koncentruojasi ne į verslo vystymą, bet labiau į šiandienos aktualijas. Bet koks verslo vystymas dažnai reikalauja papildomų nemažų finansinių resursų. Jei trūksta žinių, kaip juos pritraukti, arba jeigu tam nėra palankių sąlygų, šie sprendimai atidedami iki kol šie resursai bus sukaupti pačioje įmonėje“, – pažymi L. Armalys. 

 

Verslo finansavimo ekspertas taip pat pažymi , kad lietuviai vis dar yra konservatyvūs ir neretai skeptiškai žvelgia į finansines įstaigas bei kreditus.

 

„Paskola yra svertas, suteikiantis galimybę įmonei daryti daugiau nei ji galėtų pagal savo dydį ir pajamas šiuo metu. Vis dėlto dar nemažai įmonių renkasi augti, kad ir labai lėtai, bet be finansinių resursų iš išorės. Žemas finansinis raštingumas sąlygoja baimę skolintis verslo plėtrai, ir rinkos kontekstas čia nepadeda: Lietuvoje vis dar žemame lygyje yra šalies kapitalo rinka, ribotos galimybės pritraukti investicijas, parduoti ar nupirkti verslą.

 

Kai su pavydu žiūrime į kitas valstybes, kuriose sėkmingai kuriamos inovacijos ir nauji produktai, turime prisiminti, kad jie yra paremti investicijomis, o didelės investicijos dažniausiai daromos pasitelkiant investicinį arba skolintą kapitalą. Taigi kelyje inovatyvesnės ekonomikos link mums dar yra daug kur pasitempti, tiek prieinamais finansiniais instrumentais, tiek raštingumu jais naudotis“, – sako „Noviti finance“ vadovas.

 

Verslosavaite.lt

 

  

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: