VersloSavaite.lt   
2016 08 29, 10:31
Viena didžiausių įmonių problemų – tinkamų darbuotojų trūkumas

Image
VersloSavaite.lt nuotr.
Potencialių darbuotojų išsilavinimas netenkina šalies darbdavių, dažniausiai – gamybos srityje dirbančių smulkių ir vidutinių įmonių.

 

Smulkios ir vidutinės Lietuvos įmonės tinkamai paruoštų darbuotojų trūkumą įvardina trečiu didžiausiu plėtros trukdžiu po mokesčių naštos ir sąnaudų augimo - rodo „Citadele“ banko inicijuotas tyrimas.

reklama

 

28,1 proc. apklaustų šalies smulkių ir vidutinių įmonių vadovų patvirtino, kad potencialių darbuotojų išsilavinimas neatitinka jų lūkesčių bei bendrovių poreikių. Reprezentatyvaus „Spinter“ tyrimo, kurį inicijavo „Citadele“ bankas duomenimis, ši problema aštriausia tarp gamybos (40,3 proc.) ir fizines paslaugas teikiančių (28,9 proc.) įmonių.

 

„Lietuvos darbo biržos duomenimis, viena aukščiausių darbo jėgos paklausa laikosi gamybos įmonėse, kur reikalingas specialus išsilavinimas bei žinios, o būtent jų potencialiems darbuotojams dažnai pritrūksta. Dėl to nuolat girdime gamybos įmonių nerimo signalus ir keliame klausimą dėl glaudesnio verslo ir mokslo institucijų bendradarbiavimo būtinybės.

 

Be to, Lietuvoje rimta problema tampa ir tai, kad mažiau kvalifikuotų žmonių migracija į užsienį ima atsiliepti fizines paslaugas teikiančioms įmonėms. Europinės investicijos leidžia įgyvendinti didelius infrastruktūros ir kitus projektus, tačiau darbdaviai nuolat jaučia statybininkų, mūrininkų, inžinerinių statinių darbininkų stoką“, - sako Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Valdas Sutkus.

 

Apklausoje dalyvavę smulkių ir vidutinių įmonių atstovai pripažino, kad Vilniuje, Kaune ir kituose šalies didmiesčiuose tinkamą darbuotoją surasti paprasčiau – čia bent pusę įmonių tenkina darbuotojų žinios ir kvalifikacija. Daugiausiai darbdavių tinkamo darbuotojų išsilavinimo bei kvalifikacijos problemą įžvelgia Alytaus regione – net 46,2 proc. smulkių ir vidutinių įmonių.

 

„Atrodytų, panaši problema kaip ir Alytuje turėtų kamuoti Marijampolės, Tauragės ar Telšių regionų įmones, tačiau tenykščių darbdavių lūkesčiai ir darbuotojų kvalifikacija sutampa dažniau.

 

Tokį skirtumą gali lemti tai, kad Alytuje veikia didelės įmonės: „Snaigė“, „Alita“ ir kitos, jos geba pritraukti aukštos kvalifikacijos žmones, o šalimais dirbančios smulkios ir vidutinės įmonės „neatlaiko“ konkurencijos dėl darbuotojų“, - sako V.Sutkus.

 

Smulkųjį ir vidutinį verslą finansuojančio „Citadele“ banko atstovų vertinimu, augant ekonomikai, darbuotojų išsilavinimo ir tinkamumo problema gali tapti dar aštresnė.

 

„Finansuojame daug smulkaus ir vidutinio verslo įmonių visoje Lietuvoje, analizuojame šių įmonių poreikius bei problemas, su kuriomis jos susiduria. Jau dabar tinkamų darbuotojų trūkumas smulkiųjų verslininkų yra laikomas viena didžiausių problemų, kurią dar gali paaštrinti tolesnis ekonomikos augimas ir emigracija.

 

Smulkios ir vidutinės įmonės ieško į darbo rinką žengiančių žmonių, juos stengiasi užsiauginti patys, išbando įvairias bendradarbiavimo formas su mokslo įstaigomis. Norisi tikėti, kad darbo vietas kuriančių verslininkų problema bus pastebėta ir sprendžiama efektyviau valstybės mastu“, - sako Giedrė Kubiliūnienė, „Citadele“ banko verslo klientų departamento direktorė.

 

2015 m. pabaigoje bendrovės „Dive Lietuva“ atlikto tyrimo duomenimis, „Citadele“ bankas užėmė pirmąją vietą tarp bankų klientų aptarnavimo srityje.

 

Verslosavaite.lt

 

 



 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: