Jonas Pukevičius   
2007 11 01, 22:08
Vėlinių prekės – gėlės ir žvakės (foto)

J.Petronio nuotr.Lapkričio 1–ąją, Visų šventųjų dieną, tūkstančiai žvakučių liepsnų ir gėlių žiedų papuošia kapus. Gėlės ir žvakės – tiesiog būtini lietuviškųjų Vėlinių atributai. Jų prekybos ypatumais Verslosavaite.lt domėjosi Kaune, prekybos centruose „Maxima“ ir „Rimi“ bei Šilainių turguje.

Prekybos pagyvėjimas – paskutiniąją spalio savaitę

Visi Šilainių turguje kalbinti gėlių ir žvakių pardavėjai teigė jaučiantys prekybos gėlėmis pagyvėjimą nuo praėjusio šeštadienio.

Jų teigimu, šventinis pirkėjų antplūdis baigsis šį šeštadienį. Didžiausia prekyba visada vyksta lapkričio pirmąją. Pasak kapinių gėlių ir žvakių prekyba besiverčiančios Irenos Vasiliauskenės, pirkimas tą dieną išauga iki 5 kartų daugiau nei įprastai.

Paklausios ne tik chrizantemos

Šiomis dienomis perkamos ne tik įprastos kapinių gėlės – chrizantemos. I.Vasiliauskienė teigia, kad žmonės perka ir lelijas, kalijas, rožes, orchidėjas. Gyvos chrizantemos pas moterį kainuoja 3lt, lelijos – 7-10Lt, rožės – nuo 1 iki 5lt už gėlę.

„Tikrai nekeliame kainų dėl padidėjusios šių dienų paklausos. Gal šiek tiek pabrango tik dirbtinės gėlės, bet tai įvyko ne dėl mūsų kaltės – brangsta tiesiog viskas, auga ir dirbtinių gėlių pagaminimo kaina“, – kalbėjo prekybininkė.

Populiarėja dirbtinių gėlių puokštės

I.Vasiliauskienė teigė, kad vienodai gerai perkamos tiek gyvos, tiek dirbtinės gėlės.

„Negalėčiau teigti, kad lietuviai labiau mėgsta natūralias gėles negu dirbtines. Štai šiandien dirbtinių nupirko galbūt netgi daugiau negu gyvų. Dirbtines gėles žmonės vežasi į kapines tolimuose kaimuose, kur nėra sąlygų dažnai atvažiuoti prižiūrėti kapo. Gyva gėlė ten netrukus nuvystų ir suglebtų, pasodinta – nušaltų. O dirbtinė gali gerai atrodyti nors ir iki pavasario“, – sakė I.Vasiliauskienė.

Gėlės turguje šviežesnės?

Netoli turgaus įsikūrusioje „Maximoje“ chrizantemos pardavinėjamos po 8 – 14 Lt už vazoną. „Hyper Rimi“, įsikūrusioje PLC „Mega“, šių gėlių galima įsigyti už 6 -10 Lt, priklausomai nuo veislės ir būklės.

Vaida Šeputienė įvairiaspalves chrizantemas Šilainių turguje pardavinėja panašia kaina – nuo 8 iki 10 lt. Paprašyta palyginti savo gėles su prekybos centrų produkciją, moteris atsakė:

„Mano gėlės – kiekvieną rytą naujos, ką tik iškastos. Argi prekybos centre kasdien naujų gėlių prikasi? Matyt, jie atveža partiją gėlių maždaug mėnesiui laiko. Dažnai lankausi viename iš didžiųjų prekybos centrų, ir kartais tiesiog gaila žiūrėti į ten parduodamas gėles. Jos tokios neprižiūrėtos, sugadintos – greičiausiai dėl to, kad vežamos dideliais kiekiais ir jas sunkiau prižiūrėti“.

Trečiadienį turguje buvo išties daug prekeivių. Ar įmanoma uždirbti, turint tiek konkurentų?

„Jei turi kokybišką gėlę, pirkėjas ją pastebės ir pirks. Tikrai negaliu skųstis pirkėjų dėmesiu“, - kalbėjo V.Šeputienė.

Žvakės: prekybos centrų akcijos prieš turgaus pastovumą

Turbūt perkamiausios žvakės Šilainių „Maximoje“ – pagamintos Lenkijoje, įdėtos į stiklinį indelį. Etiketėje teigiama, kad šios žvakės gali degti iki 12 valandų. Jų kaina – vos 0,68 Lt už vienetą. Todėl nenuostabu, kad stebimu momentu (šį trečiadienį 14 val.) nemažai žmonių rinkosi būtent šias žvakutes.

Tai – akcijinė kaina: anksčiau šios žvakės kainavo 1,69 Lt. „Maximoje“ galima įsigyti ir didesnių lietuviškų žvakių, kurių dabartinė kaina – 1,69 Lt (buvo 2,99 Lt).

„Pasižiūrėkite – indelis „Maksimoje“ toks pats, bet mūsų žvakutėse – dvigubai daugiau parafino“,  – komentavo I.Vasiliauskienė.

„Mes kainos nekeičiame jau beveik penkerius metus, nors žvakutes tenka pirkti brangiau, taigi gauname mažesnį pelną. Nekeliame kainų, kadangi tokiu atveju negalėtume konkuruoti su prekybos centrais. Pirkėjui juk svarbiausia, kad tas pats indelis kainuoja pigiau, jis dažniausiai nesigilina, kiek jame parafino. Mūsų žvakutės dega 20 valandų, „Maximos“ – tik 12, o kaina skiriasi labai mažai. Pirkdami pas mus, žmonės už tą pačią arba nežymiai didesnę kainą gauna geresnės kokybės žvakutes“, – teigė verslininkė.

Jai pritarė ir Petras, jau penkerius metus prekiaujantis Jonavos firmos „Argva“ žvakėmis. „Jos pirkėjams patinka“, – savo pasirinkimą motyvavo pardavėjas.

„Žinoma, galėčiau atvežti pigesnių žvakių iš Lenkijos, bet kokybė tikrai nebūtų geresnė. Kiek teko pačiam stebėti kapinėse, lenkiškos dažnai užgesta net nepasibaigus parafinui, o lietuviškos dega iki pat dugno. Maniškės žvakės tikrai brangesnės, bet „kuro“ turi daugiau“, – teigė vyriškis.

„Prekybos centrai dabar parduoda pigiau, mes – ne. Ne akcijos metu jų žvakės brangesnės nei mano, akcijų metu – pigesnės. Jie gali sau tai leisti, nes perka visą vilkiką produkcijos vienam prekybos centrui, o aš teišgaliu nusipirkti mikroautobusą žvakių. Niekaip negalėčiau numažinti kainų taip, kaip tai daro prekybos centrai, nes tokiu atveju negaučiau pelno“, – kalbėjo Petras.

Vis dėl to ne visi prekybos centrai prekiauja lenkiškomis žvakėmis. „Hyper Rimi“ už 1,45 Lt galima įsigyti Kretingos rajone pagamintų žvakių, galinčių degti iki 30 valandų.  Tačiau, skirtingai nei „Maximoje“, jas masiškai perkančių žmonių pastebėti neteko.

 J.Petronio nuotr.
Netoli turgaus įsikūrusioje „Maximoje“ chrizantemos pardavinėjamos po 8 – 14 Lt už vazoną. „Hyper Rimi“, įsikūrusioje PLC „Mega“, šių gėlių galima įsigyti už 6 -10 Lt, priklausomai nuo veislės ir būklės.

J.Petronio nuotr.
Turguje bei prekybos centruose žvakės skiriasi kaina bei degimo ilgumu

J.Petronio nuotr.
Šiomis dienomis perkamos ne tik įprastos kapinių gėlės – chrizantemos. Žmonės perka ir lelijas, kalijas, rožes, orchidėjas, o vykstantys į tolimus kaimus renkasi dirbtines gėles.

Verslosavaite.lt