VersloSavaite.lt   
2008 03 27, 09:54
Teisinė konsultacija. Patentavimas
Image
Lina Simonaitytė-Venckuvienė
„Norėčiau užpatentuoti, vadinkime taip, verslo idėja/planą, todėl domina visa informacija apie patentavimą. Kokioje įstaigoje galima užpatentuoti produktą/paslaugą? Kiek kainuoja, ar iš vis yra mokesčiai už patentavimą? Kokios yra patentų rūšys? Kokia grįžtamoji nauda? Kiek galima vienam žmogui turėti patentų?“, – klausia Verslosavaite.lt skaitytojas. Į klausimą atsako teisininkė Lina Simonaitytė-Venckuvienė.

 

Intelektinės nuosavybės teisė apima, bei kurios yra apsaugomos pagal skirtingus reikalavimus ir atitinkamai skirtingus įstatymus.

reklama

 

Patentas – tai išradėjui suteikiamos išskirtinės teisės į jo. Tam, kad būtų įgyta teisė į išradimą, jį reikia užpatentuoti nustatyta tvarka. Įgyti patentą naudinga dėl to, kad gali neslėpti savo išradimo nuo visuomenės bijodamas, kad kažkas nukopijuos jo išradimą ir gaus iš to pelną.

 

Išradėjas tampa tarsi monopolistas tam tikrą laiką tam tikroje teritorijoje. Patento išdavimas vienoje ar keliose šalyse suteikia jo savininkui išimtines teises naudoti išradimą tų šalių teritorijose, t.y. patento savininkas gali uždrausti kitiems naudoti išradimą be jo sutikimo (yra išimčių).

 

Plačiau apie patento savininko teises ir išimtis galite rasti Lietuvos Respublikos patentų įstatymo. Asmuo, norintis gauti išradimo patentą, turi paduoti patentinę paraišką bei pateikti Lietuvos Respublikos patentų įstatymo 11 straipsnyje nurodytus dokumentus Valstybiniam patentų biurui.

 

Lietuvos Respublikos patentų įstatymo 2 straipsnyje nurodyti patentabilūs išradimai:

 

„Bet kokios technikos srities išradimai yra patentabilūs, jeigu jie yra nauji, išradimo lygio ir turi pramoninį pritaikomumą.

 

Išradimais nelaikomi:

 

1) atradimai, mokslo teorijos ir matematiniai metodai;

 

2) gaminių išoriniai vaizdai;

 

3) žaidimų, intelektinės arba ūkinės veiklos planai, taisyklės ir būdai, taip pat kompiuterių programos;

 

4) informacijos teikimo būdai;

 

5) natūralioje aplinkoje esantis žmogaus kūnas ar jo elementas, įskaitant geno seką ar jos dalis, bet kuriais jo formavimosi ir raidos etapais. Ši nuostata netaikoma išskirtam iš žmogaus kūno ar kitaip, taikant technologinį procesą, gautam elementui, taip pat geno sekai ar jos daliai, net jeigu šio elemento struktūra yra tapati natūralioje aplinkoje esančio elemento struktūrai<...>

 

Patentabiliais gali būti pripažinti išradimai, kurie susiję su objektu, kurį sudaro arba kuriame yra biologinė medžiaga, arba kurie yra būdai, kuriais biologinė medžiaga gaunama, apdorojama arba panaudojama. Biologinė medžiaga, išskiriama iš natūralios aplinkos arba gaminama techninių procesų metu, gali būti išradimo objektu, net jeigu ji ligi tol egzistavo gamtoje.

 

Jeigu išradimo objektas yra būdas, tai patentinė apsauga suteikiama ir tuo būdu pagamintam gaminiui.”

 

Taigi reikia atlikti tyrimą ar tokio išradimo nėra visame pasaulyje ir po to registruoti patentą ne tik Lietuvoje, bet ir šalyse, kuriose patento savininkas ketina prekiauti ir turi interesą uždrausti savo kūrinio naudojimą. Be to abejotina, ar verslo idėja/planas gali būti patentuojami, tai greičiau yra komercinė paslaptis, kuri nepatentuojama. Sunku įvertinti šį konkretų atvejį, todėl, siūlyčiau kreiptis į advokatų kontorą, besispecializuojančią šioje srityje, arba Valstybinį patentų biurą.

 

Patentų kainos labai įvairios: paraiškos padavimas kainuoja apie 200 Lt fiziniam asmeniui ir 400 Lt juridiniam asmeniui. Pilna registracija kainuoja nuo maždaug 600 Lt. Tačiau norint normalios išradimo apsaugos kainos prasideda nuo 7000 Lt.

 

Visa informacija apie patento gavimą ir paraiškų formos pateikiama Valstybinio patentų biuro internetiniame tinklapyje www.vpb.lt. 

 

Pateikiama informacija yra bendrojo pobūdžio ir jokiu atžvilgiu negali būti vertinama kaip išsami ir galutinė teisinė konsultacija (kitaip panaši paslauga būtų mokama). Tai autorės nuomonė, grindžiama Lietuvos Respublikoje galiojančiais teisės aktais, kuri nėra absoliuti tiesa  ir gali būti nuginčijama.

 

Užduokite savo klausimą teisininkui el. paštu This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it arba užpildę šią formą.

 

Verslosavaite.lt

 

 



 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: