VersloSavaite.lt   
2009 06 15, 08:11
Teisinė konsultacija. Kompensacija už nepanaudotas atostogas

Image
Darius Sabaitis
„Ar atostogos naudojamos vietoje kompensacijos už nepanaudotas atostogas, „uždirba“ kasmetines atostogas ir atsiskaitant darbuotojui dar turėsime sumokėti nepanaudotų atostogų kompensaciją“, – klausia Verslosavaite.lt skaitytojas. Atsako teisės įmonės UAB „LB BALTIC“ generalinis direktorius Darius Sabaitis.

 

Klausimas. Atleidžiamas iš darbo darbuotojas nori gauti ne nepanaudotų atostogų kompensaciją, o pasinaudoti priklausančiomis atostogomis. (Bus atleistas paskutinę atostogų dieną, taip nurodyta darbuotojo prašyme).

reklama

 

 

Ar tas atostogų laikotarpis, vietoje kompensacijos už nepanaudotas atostogas, „uždirba“ kasmetines atostogas ir atsiskaitant darbuotojui dar turėsime sumokėti nepanaudotų atostogų kompensaciją?

 

Atsakymas. Lietuvos Respublikos darbo kodekso (toliau – DK) 157 str. yra nurodytos poilsio laiko rūšys: 1) pertrauka pailsėti ir pavalgyti; 2) papildomos ir specialios pertraukos pailsėti darbo dienos (pamainos) laiku; 3) paros nepertraukiamasis poilsis tarp darbo dienų (pamainų); 4) savaitės nepertraukiamasis poilsis; 5) kasmetinis poilsio laikas (švenčių dienos, atostogos).

 

Šiuo atveju yra kalbama apie kasmetinį poilsio laiką, o tiksliau sakant, atostogas. DK 164 str. yra išskiriamos tokios atostogų rūšys: kasmetinės ir tikslinės.

 

Kasmetinės atostogos - tai kalendorinėmis dienomis skaičiuojamas laikotarpis, suteikiamas darbuotojui pailsėti ir darbingumui susigrąžinti, paliekant darbo vietą (pareigas) ir mokant vidutinį darbo užmokestį. DK 162 straipsnyje nurodytos švenčių dienos į atostogų trukmę neįskaitomos. Kasmetinės atostogos yra minimaliosios, pailgintos ir papildomos. Kasmetinių minimaliųjų atostogų trukmė – 28 (dvidešimt aštuonios) kalendorinės dienos.

 

Kasmetinės minimaliosios trisdešimt penkių kalendorinių dienų atostogos suteikiamos: 1) darbuotojams iki aštuoniolikos metų; 2) darbuotojams, vieniems auginantiems vaiką iki keturiolikos metų arba neįgalų vaiką iki aštuoniolikos metų; 3) neįgaliesiems; 4) kitiems įstatymų nustatytiems asmenims. Dirbantiems ne visą darbo laiką kasmetinės atostogos netrumpinamos.

 

Dėl kasmetinių atostogų suteikimo tvarkos galima pažymėti, jog už kiekvienus darbo metus kasmetinės atostogos suteikiamos tais pačiais darbo metais. Už pirmuosius darbo metus kasmetinės atostogos paprastai suteikiamos po 6 (šešių) mėnesių nepertraukiamojo darbo toje įmonėje.

 

Už antruosius ir paskesnius darbo metus kasmetinės atostogos suteikiamos bet kuriuo darbo metų laiku pagal kasmetinių atostogų suteikimo eilę. Eilės sudarymo tvarka nustatoma kolektyvinėje sutartyje, o ten, kur tokia sutartis nesudaroma, kasmetinių atostogų suteikimo eilė nustatoma šalių, t. y. darbuotojo ir darbdavio, susitarimu.

 

Nesuėjus 6 (šešiems) nepertraukiamojo darbo mėnesiams, darbuotojo prašymu kasmetinės atostogos suteikiamos: 1) moterims prieš nėštumo ir gimdymo atostogas arba po jų; 2) kitais įstatymų arba kolektyvinių sutarčių nustatytais atvejais.

 

Remiantis DK 175 str. teigtina, jog atleidžiant darbuotoją iš darbo (išskyrus atvejus, kai atleidžiama dėl jo paties, t. y. dėl darbuotojo, kaltės), nepanaudotos kasmetinės atostogos jo pageidavimu suteikiamos nukeliant atleidimo datą. Tokiu atveju atleidimo iš darbo diena yra laikoma kita diena po kasmetinių atostogų pabaigos dienos. Kasmetinių atostogų laiku darbuotojui garantuojamas jo vidutinis darbo užmokestis visose darbovietėse.

 

Vidutinio darbo užmokesčio apskaičiavimo tvarką nustato Vyriausybė. Darbo užmokestis už kasmetines atostogas mokamas ne vėliau kaip prieš 3 (tris) kalendorines dienas iki kasmetinių atostogų pradžios.

 

Jeigu darbuotojui priklausantis darbo užmokestis nustatytu laiku nesumokamas ne dėl darbuotojo kaltės, kasmetinės atostogos pratęsiamos tiek dienų, kiek buvo delsiama sumokėti darbo užmokestį, ir už pratęstą laiką mokama kaip už kasmetines atostogas.

 

Kalbant apie tą laiką, kol darbuotojas atostogauja, reikia pažymėti, kad darbo santykiai nenutrūksta ir skaičiuojamas darbo stažas, tačiau atostogų metu papildomai įgyti teisę į daugiau atostogų, negalima.

 

Šiame straipsnyje yra pateikti UAB „LB BALTIC" teisininkų komentarai, pagrįsti teisės aktų ir teismų praktikos analize. Šis straipsnis negali būti laikomas oficialia teisine išvada. Dėl teisinės konsultacijos konkrečiu atveju prašome kreiptis į UAB „LB BALTIC“ teisininkus.

 

 

 

 

 

 

 

UAB „LB BALTIC"

LAW & BUSINESS COMPANY

Naugarduko g. 41-217

LT-03227, Vilnius

Tel. / Fax. 852030795

Tel. 867472024

 

Užduokite savo klausimą teisininkui el. paštu This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it arba užpildę šią formą.

 

Verslosavaite.lt

 

 



 
 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: