reklama

reklama

2009 01 22, 14:27
Teisinė konsultacija. Įmonės akcijų perleidimas
Konsultacijos

Image
H. Valatkevičiūtė
Klausimas. Įmonė X turi pasirašytą su banku X sutartį dėl paskolos, bankas prieš pasirašymą paprašė visų akcininkų pasirašyti laidavimą, kas ir buvo padaryta. Dabar akcininkai nori atiduoti man visas turimas akcijas ir išeiti iš verslo.

Kai bus pasirašyti akcijų pirkimo–pardavimo arba perdavimo dokumentai, ar šitie žmonės liks laiduotojais bankui?

Į skaitytojo klausimą atsako teisės firmos „AMBER LAW“ teisininkė Henrieta Valatkevičiūtė.

reklama

 

Atsakymas. Visų pirma, norėčiau pažymėti, kad konkrečiai į klausimą, ar buvę bendrovės akcininkai liks laiduotais bankui, ar ne, būtų įmanoma atsakyti tik išanalizavus konkrečios laidavimo sutarties (kuri pagal įstatymų reikalavimus privalo būti rašytinė) nuostatas. Laidavimo sutartis gali būti tiek kaip atskira sutartis, tiek kaip dalis sutarties, kurioje yra susitariama dėl pagrindinės prievolės, už kurią numatytas laidavimas.

 

Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau – CK) 6.81 str. 1 dalis numato, jog, kai prievolė neįvykdyta, skolininkas ir laiduotojas atsako kreditoriui kaip solidariąją prievolę turintys bendraskoliai, jeigu ko kita nenustato laidavimo sutartis.

Taigi, paprastai kreditorius (šiuo atveju bankas) turi teisę reikalauti įvykdyti prievolę tiek iš skolininko, tiek iš laiduotojo, nes dažniausiai jie turi prieš kreditorių solidarią atsakomybę.

 

Tačiau laidavimo sutartyje gali būti numatyta įvairių išimčių: laiduotojo atsakomybė gali būti subsidiari (t. y. jis atsako kreditoriui tik tada, jei iš pradžių prievolės negali įvykdyti skolininkas), laiduotojas gali būti atleidžiamas nuo laidavimo iš esmės pasikeitus skolininko prievolei ir dėl to be laiduotojo sutikimo padidėjus jo atsakomybei arba atsiradus kitoms laiduotojui nepalankioms aplinkybėms, jei laiduotojo sutikimo reikalavo sutarties nuostatos, laiduotojas gali būti atleidžiamas nuo laidavimo perkėlus prievolę kitam asmeniui, o laiduotojui nedavė tam sutikimo, nors pagal sutartį toks sutikimas buvo būtinas ir pan.

 

Taigi, konkretaus laidavimo pabaigą galima apibrėžti tik susipažinus su konkrečios laidavimo sutarties nuostatomis.

Įstatyminiai laidavimo sutarties pagrindai yra numatyti CK 6.87 straipsnyje:

 

1. Laidavimas baigiasi tuo pačiu metu kaip ir juo užtikrinama prievolė.

2. Laidavimas taip pat baigiasi, kai laiduotojas miršta.

3. Kai skolininkas ir laiduotojas sutampa, laidavimas lieka galioti, jeigu kreditorius suinteresuotas, kad laidavimas išliktų.

4. Laidavimas baigiasi, jeigu iš esmės pasikeičia prievolė ir dėl to be laiduotojo sutikimo padidėja jo atsakomybė arba atsiranda kitos laiduotojui nepalankios pasekmės, išskyrus atvejus, kai laidavimo sutartis numato ką kita.

5. Laidavimas baigiasi, kai skola pagal laidavimu užtikrintą prievolę perkeliama kitam asmeniui, o laiduotojas nedavė sutikimo kreditoriui laiduoti ir už naująjį skolininką.

6. Laidavimas baigiasi, jeigu kreditorius be pagrindo atsisako priimti skolininko arba laiduotojo pasiūlytą tinkamą prievolės įvykdymą.

 

Šiuo atveju dar paminėtas aspektas, jei laidavimo sutartis buvo terminuota (kiek suprantu, paskolai grąžinti buvo numatytas konkretus terminas). CK 6.88 str. 1 dalis numato, kad, kai buvo laiduota tik tam tikram laikui arba užtikrinta terminuota prievolė, laidavimas baigiasi, jeigu kreditorius per tris mėnesius nuo tos dienos, kurią suėjo laidavimo terminas ar prievolės įvykdymo terminas, nepareiškia laiduotojui ieškinio.

 

Apibendrinant galima būtų pasakyti, kad pagal bendrą taisyklę buvę akcininkai turėtų išlikti laiduotojais bankui (jei jie laidavo kaip fiziniai asmenys), tačiau konkrečiai atsakyti būtų galima tik išanalizavus laidavimo sutarties nuostatas.

 

Pateikiama informacija yra bendrojo pobūdžio ir jokiu atžvilgiu negali būti vertinama kaip išsami ir galutinė teisinė konsultacija (kitaip panaši paslauga būtų mokama). Tai autorės nuomonė, grindžiama Lietuvos Respublikoje galiojančiais teisės aktais, kuri nėra absoliuti tiesa ir gali būti nuginčijama.

www.amberlaw.lt

 

Užduokite savo klausimą teisininkui el. paštu This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it arba užpildę šią formą.

 

Į viršų

Verslosavaite.lt

 

  

Komentuoti
Vardas:
Komentaras:

Neburnok

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai:

 

reklama

apklausa

Ar šią vasarą atostogavote?
 

reklama

reklama