VersloSavaite.lt   
2009 08 15, 10:14
Teisinė konsultacija. Buto dalybos su žmona iš pirmosios santuokos

Image
J. Karvelė
„Mano būsimojo vyro pirmoji žmona nori, kad butas, kuriame jie anksčiau gyveno, būtų užrašytas vaikui iš pirmosios santuokos. Kaip patartumėte elgtis?“, - klausia Verslosavaite.lt skaitytoja. Atsako advokatų kontoros „Foigt ir partneriai/Regija Borenius“ advokatė Jurgita Karvelė.

 

Klausimas. Mano busimas vyras išsiskyręs. Ruošiamės tuoktis, jis – antrą kartą, aš – pirmą. Buvusioji žmona susirūpino butu, kuriame jie gyveno prieš skyrybas. Butas po skyrybų buvo padalintas pusiau. Jame gyvena buvusioji žmona ir vaikas. Už butą mano būsimasis nemokėjo, tik mokėjo 700Lt. Dabar moka 500Lt, nes pasikeitė darbas ir pajamos.

reklama

 

Taigi buvusioji žmona, nori, kad visas butas butu užrašytas vaikui (kad į ji nepretenduotų vaikai iš naujos santuokos). Kaip jūs patartumėte? Ir kokių veiksmų galima prasyti iš jos, gal tada nemokėti alimentų? Ar kaip kitaip, kad kuo mažiau tektų susidurti su ja?

 

Atsakymas. Kaip galima suprasti iš nupasakotos situacijos, skaitytojos būsimasis vyras išsituokdamas su pirmąja žmona jiems bendrosios jungtinės nuosavybės teise priklausiusį turtą – butą – pasidalino natūra, tai yra, dalis buto atiteko buvusiai žmonai, o kita dalis – buvusiam vyrui. Iš aprašymo nelabai suprantama, už ką vyras mokėdavo 700 Lt ir kas kiek laiko.

 

Greičiausiai ši suma turėjo būti skiriama vyro buto dalies išlaikymui, tačiau šiuo atveju jeigu vyras faktiškai bute negyveno, jis turėtų mokėti tik būtinąsias išlaidas už patarnavimus, nepriklausančias nuo naudojimosi butu (šildymas, kitos paslaugos ir pan.).

 

Tačiau įrodžius, kad visu butu (o ne tik savo, bet ir buvusio vyro dalimi) naudojosi tik buvusi žmona su vaiku, galima siekti, kad visos išlaidos to buto išlaikymui būtų priskiriamos jai, kadangi tarp jos ir buvusio vyro susiklostė faktiniai panaudos santykiai. Tokiu atveju šioje situacijoje yra taikytinas LR CK 6.636 str., kuris numato, kad panaudos gavėjas (tai yra buvusi žmona) privalo išlaikyti perduotą daiktą ir apmokėti visas daikto išlaikymo išlaidas.

 

Buvusios žmonos reikalavimas, kad butas būtų perleistas jų bendro vaiko nuosavybėn tikrai neprivalo būti vykdomas, kadangi tokie sandoriai gali būti sudaromi tik laisva valia. Taigi, iš teisinės pusės skaitytojos būsimasis vyras turi teisę rinktis, ar pasilikti buto dalį sau, ar perleisti (parduoti ar padovanoti) savo vaikui.

 

Išsituokęs skaitytojos būsimasis vyras taip pat privalo mokėti nustatyto dydžio alimentus savo vaikui. Teoriškai turto su buvusia žmona pasidalijimas nėra susijęs su alimentų vaiko išlaikymui mokėjimui. Tačiau LR CK 3.196 str. numato, kad išlaikymas nepilnamečiui vaikui gali būti mokamas ne tik periodinėmis išmokomis (konkrečia pinigų suma per mėnesį), tačiau ir vienkartine pinigų suma arba turtu.

 

Taigi, šiuo atveju jeigu skaitytojos būsimasis vyras susitars su buvusia žmona, kad vietoj periodinių piniginių išmokų jų vaiko išlaikymui jis vaikui perduos konkretų turtą – savo buto dalį, vyro pareiga kas mėnesį mokėti alimentus pasibaigs nuo turto perdavimo dienos ar kitos dienos, kurią šalys susitars.

 

Tokiu atveju jeigu sutuoktiniai išsituokė šalių susitarimu ir buvo pasirašę sutartį dėl santuokos nutraukimo pasekmių, kurią patvirtino teismas, jie turi pasirašyti šios sutarties pakeitimą dėl vaiko išlaikymo būdo pakeitimo ir vėl pateikti jį tvirtinti teismui.

 

Teismo patvirtintos sutarties pakeitimo pagrindu Nekilnojamojo turto registro tvarkytojas perrašytų vyro buto dalį jo vaiko vardu. Jeigu sutuoktiniai buvo ištuokti teismo sprendimu, jei galėtų pasirašyti atskirą susitarimą dėl išlaikymo vaikui pakeitimo ir pateikti jį tvirtinti teismui arba bet kuris sutuoktinis galėtų pateikti teismui ieškinį dėl išlaikymo vaikui pakeitimo.

 

Šiame dokumente pateikta informacija yra tik bendro pobūdžio ir ja neturi būti remiamasi kaip teisine nuomone, konsultacija ar patarimu. Dėl konsultacijų konkrečiais teisiniais klausimais prašome kreiptis į advokatę J. Karvelę.

 

Advokatė Jurgita Karvelė

Advokatų kontora  „Foigt ir partneriai / Regija Borenius“

Tel. 8 5 2649 555

Fax. 8 5 26 08 327

This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

www.regija.lt

 

Užduokite savo klausimą teisininkui el. paštu  This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it arba užpildę šią formą.

 

Verslosavaite.lt

 

  

 

 

 

Komentuoti
Vardas:
Komentaras:

Neburnok
Apsaugos kodas:* Code

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai:

 

reklama

apklausa

Ar per pastaruosius metus kilo jūsų darbo užmokestis?
 

reklama