VersloSavaite.lt   
2011 12 08, 19:32
Teisinė konsultacija. Neblaivus darbuotojas, kaip bausti?

Image
Inga Andriušytė
„Norėjau pasiteirauti ar galima skirti piniginę baudą darbuotojui už buvimą neblaiviam darbe? Priimant į darbą jam buvo duotas įsakymas susipažinti, kad darbe būti neblaiviam ar apsvaigusiam nuo narkotikų gali užtraukti jam piniginę nuobaudą nuo 100 iki 300 Lt. Kaip galite pakomentuoti situaciją?“, klausia VersloSavaite.lt skaitytoja. Konsultuoja teisinių paslaugų kontoros „D Legals“ teisininkė Inga Andriušytė.

 

Klausimas. „Norėjau pasiteirauti ar galima skirti piniginę baudą darbuotojui už buvimą neblaiviam darbe? Priimant į darbą jam buvo duotas įsakymas susipažinti, kad darbe būti neblaiviam ar apsvaigusiam nuo narkotikų gali užtraukti jam piniginę nuobaudą nuo 100 iki 300 Lt. Darbuotojas pasirašė (vadovaujantis ATPK 41-12 str.). Tačiau Darbo kodeksas griežtai draudžia skirti pinigines nuobaudas darbuotojams. Kaip galite pakomentuoti situaciją? Ar šiuo atveju galima skirti tik griežtą papeikimą ir/ar atleidimą iš darbo pažeidus darbo drausmę“, klausia VersloSavaite.lt skaitytoja. Konsultuoja teisinių paslaugų kontoros „D Legals“ teisininkė Inga Andriušytė.

reklama

 

Atsakymas. Lietuvos Respublikos darbo kodekso (toliau – Darbo kodeksas) 235 str. 1 d. nurodyta, jog šiurkštus darbo pareigų pažeidimas yra darbo drausmės pažeidimas, kuriuo šiurkščiai pažeidžiamos tiesiogiai darbuotojo darbą reglamentuojančių įstatymų ir kitų norminių teisės aktų nuostatos arba kitaip šiurkščiai nusižengiama darbo pareigoms ar nustatytai darbo tvarkai.

 

Pagal Darbo kodekso 235 str. 2 d. 8 p. šiurkščiu darbo pareigų pažeidimu yra laikoma tai, kad darbuotojas darbo metu darbe yra neblaivus, apsvaigęs nuo narkotinių ar toksinių medžiagų, išskyrus atvejus, kai apsvaigimą sukėlė įmonėje vykstantys gamybos procesai.

 

Pažymėtina, jog pagal Darbo kodekso 123 str. 1 d., jei darbuotojas pasirodė darbe neblaivus, apsvaigęs nuo narkotinių ar toksinių medžiagų, darbdavys tą dieną (pamainą) neleidžia jam dirbti ir nemoka jam darbo užmokesčio. Nušalinti neblaivų darbuotoją nuo darbo yra darbdavio pareiga.

 

Vadovaujantis Darbo kodekso nuostatomis, už darbo drausmės pažeidimus darbdavys gali skirti darbuotojui vieną iš alternatyvių drausminių nuobaudų:

 

1) pastabą;

2) papeikimą;

3) atleidimą iš darbo.

 

Pažymėtina, jog atleidimas iš darbo kaip drausminė nuobauda gali būti skiriamas tik esant Darbo kodekso 136 str. 3 d. numatytiems pažeidimams, t. y. 

 

 1) kai darbuotojas nerūpestingai atlieka darbo pareigas ar kitaip pažeidžia darbo drausmę, jei prieš tai jam nors kartą per paskutinius dvylika mėnesių buvo taikytos drausminės nuobaudos;

2) kai darbuotojas vieną kartą šiurkščiai pažeidžia darbo pareigas.

 

Kaip jau minėta aukščiau, atvejis, kai darbuotojas darbo metu darbe yra neblaivus, apsvaigęs nuo narkotinių ar toksinių medžiagų, išskyrus atvejus, kai apsvaigimą sukėlė įmonėje vykstantys gamybos procesai, yra laikomas šiurkščiu darbo drausmės pažeidimu. Už tokį darbo drausmės pažeidimą darbuotojas gali būti atleistas iš darbo ar jam paskirta kita drausminė nuobauda. Pažymėtina, jog nutraukti darbo sutartį dėl šiurkštaus darbo drausmės pažeidimo galima darbuotojui iš anksto apie tai nepranešus.

 

Atkreiptinas dėmesys, jog Darbo kodeksas nereglamentuoja, kaip turi būti nustatytas neblaivumas ar apsvaigimas. Teismų praktikoje laikomasi pozicijos, kad darbuotojo neblaivumo faktą darbdavys gali nustatyti visomis teisėtomis prieinamomis priemonėmis ir tvarka. Įrodymai, kad darbuotojas darbo metu buvo neblaivus, gali būti tiek medicinos išvados, tiek tam tikri tą dieną darbe surašyti aktai, nurodant juose požymius, pagal kuriuos įtariama, jog darbuotojas yra neblaivus, tiek kitokie darbuotojo neblaivumo būklę fiksuojantys faktiniai duomenys. Darbuotojo girtumo ar apsvaigimo laipsnis kvalifikuoti nusižengimą reikšmės neturi.

 

Klausimo autorė teisingai pažymėjo, jog Darbo kodeksas darbdaviams griežtai draudžia skirti pinigines nuobaudas darbuotojams. Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso (toliau – ATPK) 41-12 str. numato, jog neblaivaus arba apsvaigusio nuo narkotinių ar toksinių medžiagų darbuotojo buvimas darbo vietose, įmonių, įstaigų, organizacijų patalpose ar teritorijoje darbo metu arba darbui pasibaigus, taip pat darbuotojo vengimas pasitikrinti neblaivumą (girtumą) ar apsvaigimą – užtraukia baudą darbuotojui nuo 100 iki 300 litų. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį į tai, jog nuobaudas už administracinės teisės pažeidimus gali skirti tik tam įgalioti pareigūnai., o šiuo konkrečiu atveju (ATPK 41-12 str. pagrindu) nuobaudas skiria tik Valstybinės darbo inspekcijos inspektoriai.

 

Taigi apibendrinant tai, kas išdėstyta, darbdavys neblaivų ar apsvaigusį nuo narkotinių ar toksinių medžiagų darbuotoją, išskyrus atvejus, kai apsvaigimą sukėlė įmonėje vykstantys gamybos procesai, visų pirma privalo tą dieną nušalinti nuo darbo ir kartu turi teisę paskirti jam vieną iš drausminių nuobaudų – pastabą, papeikimą ar atleidimą iš darbo, tačiau skirti piniginę baudą griežtai draudžiama.

 

Šioje teisinėje konsultacijoje yra pateikiama tik bendro pobūdžio teisinė informacija, kuri neturėtų būti vertinama kaip absoliučiai teisinga ir išsami. Dėl išsamesnės individualios konsultacijos galite kreiptis į teisinių paslaugų kontorą „D Legals“ (el. paštas This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it , tel. +370 5 230 0885), kurios teisininkai visapusiškai įvertins Jūsų situaciją ir pateiks konkrečius sprendimo variantus.

 

 

 

 

 

Užduokite savo klausimą teisininkui el. paštu This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it arba užpildę šią formą.

 

Verslosavaite.lt

 

 



 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: