VersloSavaite.lt   
2014 05 27, 12:18
Skolinga įmonė slapstosi – ką daryti?

Rasa Vaičekauskytė
Rasa Vaičekauskytė
Esame logistikos kompanija, pagal susitarimą ir pasitikėjimą kitai bendrovei 4 kartus nuvežėme krovinius Lietuvoje, suma siekia apie 50 tūkst. Lt. Skolinga mums yra Lietuvos bendrovė, tačiau ji mums panašu net nesiruošia mokėti, vadovai keičiasi, prisiskambinti nepavyksta.

 

Važiavome aiškintis, o pasirodo tokiu adresu įmonė neegzistuoja, aptverta tvora, nieko neįsileidžia. Mūsų žiniomis ši įmonė yra apgavusi daug ir Lietuvos ir užsienio įmonių. Galvojame kreiptis į teismą, tačiau manome, kad ir teismui nepavyks jų surasti arba sąskaitos vis tiek bus tuščios. Ką daugiau galime padaryti?

reklama

 

Į klausimą atsako „TEISĖS TARNAI“ baudžiamosios teisės skyriaus atstovė Rasa Vaičekauskytė.

 

Atsakant į Jūsų pateiktus klausimus pažymėtina, kad sudarant sutartis dėl tam tikrų paslaugų teikimo tarp juridinių asmenų paprastai susiklosto civiliniai teisiniai santykiai. Vadinasi, dėl susidariusio skolos fakto, lyg ir turėtų būti kreipiamąsi bendra tvarka paduodant civilinį ieškinį, nes pats prievolės mokėti skolą nevykdymas, tarsi nesudaro juk pagrindo traukti baudžiamojon atsakomybėn.

 

Vis tik, turtinės prievolės išvengimas, piktnaudžiavimas pačiais civiliniais santykiais, kai skolininkas slapstosi, keičia įmonės vadovus, nevykdo pareigos bendradarbiauti, nurodo fiktyvų veiklos adresą, tam tikrais atvejais net visiškai fiktyviai vykdo veiklą, negali būti paliktas tik kreditoriaus žiniai.

 

Tai yra papildomi rodikliai, kurie reiškia, kad santykiai turi būti sprendžiami baudžiamojo proceso numatyta tvarka, pradedant ikiteisminį tyrimą dėl galimo sukčiavimo (BK 182 str. 2 d.). Tokiai atvejais yra įrodinėjamas esminis sukčiavimo požymis/metodas – apgaulė, kuri kiekvienu atveju vertinama individualiai.

 

Poziciją dėl baudžiamosios atsakomybės vienareikšmiškai sustiprina ir tai, kad yra bent 3 nukentėję kreditoriai, tokie epizodai didina pavojingumą ir yra papildomas kriterijus keliant baudžiamąją bylą dėl sukčiavimo.

 

Atsižvelgiant į tai kas išdėstyta, siūlyčiau kreiptis į policijos komisariatą su motyvuotu prašymu pradėti ikiteisminį tyrimą. Tokio pobūdžio baudžiamosios bylos, t.y. jų praktika jau formuojasi.

 

Pažymėtina, kad kiekvienas atvejis yra individualus, todėl kur takoskyra tarp baudžiamosios ir civilinės atsakomybės, galima atsakyti tik įvertinus visas faktines aplinkybes.

 

Aukščiau pateiktoje informacijoje yra pateikti „Teisės tarnai“ komentarai, pagrįsti teisės aktų ir teismų praktiko analize. Šis straipsnis negali būti laikomas oficialia teisine išvada. Dėl teisinės konsultacijos konkrečiu atveju siūlome kreiptis į „Teisės tarnai“ .

 

 

 

 

 

Užduokite savo klausimą teisininkui el. paštu This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it arba užpildę šią formą.

 

Verslosavaite.lt

 

 



 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: