VersloSavaite.lt   
2013 06 11, 08:03
Netekau darbo ir negaliu mokėti paskolos. Ką daryti?

Image
Agnė Razgūnienė
„Turiu kreditorinių įsipareigojimų. Netekus darbo, negalėjau jų mokėti, todėl sulaukiau pranešimų iš antstolio, dėl skolos išieškojimo. Abu su vyru šiuo metu dirbame, atlyginimas yra minimali alga. Labai prašau patarti, ar turi teisę antstolis iškeldinti iš vienintelio gyvenamojo būsto, motyvuodamas mažomis išskaitomis iš mano atlyginimo. Paskolos buvo paimtos mano vardu. Šeimoje yra trys nepilnamečiai vaikai“, klausia VersloSavaite.lt skaitytoja.

 

Konsultuoja teisės įmonės UAB „Verslo gurmanai“ direktorė Agnė Razgūnienė.

 

Konsultacija. Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau - LR CK) 3.85 straipsnio 2 dalyje numatyta, jog šeimos turtas yra šis turtas, nuosavybės teise priklausantis vienam arba abiem sutuoktiniams: šeimos gyvenamoji patalpa bei kilnojamieji daiktai, skirti šeimos namų ūkio poreikiams tenkinti, įskaitant baldus.

reklama

 

To paties straipsnio 4 dalis numato, jog minėtas turtas įgyja šeimos turto teisinį statusą nuo santuokos įregistravimo dienos, tačiau sutuoktiniai gali panaudoti šį faktą prieš sąžiningus trečiuosius asmenis tik tada, jeigu nekilnojamasis daiktas yra įregistruotas viešame registre kaip šeimos turtas.

 

Jeigu Jūs savo gyvenamąjį būstą esate įregistravę kaip šeimos turtą, tuomet Jums taikoma LR CK 3.85 straipsnio 3 dalyje numatyta apsauga, pagal kurią iš šeimos turto negali būti išieškoma pagal kreditorių reikalavimus, jeigu kreditoriai žinojo arba turėjo žinoti, kad sandorio sudarymas nesusijęs su šeimos poreikių tenkinimu ir prieštarauja šeimos interesams.

Jeigu Jūsų gyvenamasis būstas nėra įregistruotas kaip šeimos turtas, šia įstatymo numatyta galimybe apsiginti prieš kreditorius bei jų reikalavimus vykdantį antstolį pasinaudoti negalite.

 

Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau - LR CPK) 668 straipsnyje numatytas turtas, iš kurio negali būti išieškoma. Šio straipsnio 1 dalyje įtvirtinta, jog, vykdant išieškojimą iš fizinių asmenų, išieškojimas negali būti nukreipiamas į buities, ūkio, darbo, mokymosi reikmenis ir kitą turtą, kurie būtini skolininko ar jo šeimos pragyvenimui, darbui pagal jo profesiją ar mokymuisi. Šio turto sąrašas nustatytas Sprendimų vykdymo instrukcijoje.

 

Be to, išieškojimas negali būti nukreipiamas į pinigų sumą, neviršijančią Vyriausybės nustatytos vienos minimaliosios mėnesinės algos (MMA), visus būtinus vaikų ir neįgaliųjų reikmenis. Šių reikmenų sąrašas nustatytas Sprendimų vykdymo instrukcijoje. Sprendimų vykdymo instrukcijoje įtvirtintame turto ir lėšų, į kuriuos negalima nukreipti išieškojimo, sąraše nėra numatyta, jog negalima nukreipti išieškojimo į šeimos būstą.

 

LR CKP 663 straipsnio 3 dalis numato, jog išieškoti iš skolininkui priklausančio būsto, kuriame jis gyvena, galima tik tuo atveju, jeigu išieškoma suma viršija septynis tūkstančius litų. Jūsų pateiktame situacijos aprašyme nenurodyta, kokio dydžio išieškojimas, tačiau, jeigu Jūsų įsiskolinimas yra mažesnis nei nurodytas ir jeigu turtas yra neįkeistas, antstolis negali vykdyti išieškojimo iš Jums priklausančio būsto.

 

Priešingu atveju antstolis, deja, turi teisę nukreipti išieškojimą į Jūsų gyvenamąją patalpą.

 

 

Aukščiau pateiktoje informacijoje yra pateikti UAB „Verslo gurmanai“ teisininkų komentarai, pagrįsti teisės aktų ir teismų praktiko analize. Šis straipsni negali būti laikomas oficialia teisine išvada. Dėl teisinės konsultacijos konkrečiu atveju siūlome kreiptis į UAB „Verslo gurmanai“ teisininkus.

 


Užduokite savo klausimą teisininkui el. paštu This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it arba užpildę šią formą.


 

Verslosavaite.lt

 

 



 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: