reklama

reklama

Inga Lukauskienė, advokatės Redos Žabolienės kontoros „Metida“ advokatė   
2015 12 29, 10:36
Naujoji prekių ženklų sistema: verslininkams patiks ne visi pokyčiai

Image
T.Padgursko nuotr.
2016-aisiais Bendrijos prekių ženklų sistemai sukaks 20 metų. Simboliška, nes kiti metai – kartu ir Bendrijos prekių ženklų sistemos permainų metai, kuomet bus keičiama prekių ženklų registravimo tvarka visos Europos Sąjungos (ES) mastu – 2016-ųjų pradžioje turėtų būti paskelbtos naujos Prekių ženklų direktyvos ir Bendrijos prekių ženklų reglamento redakcijos.

 

Nors kai kurios naujovės palengvins pareiškėjų ir prekių ženklų savininkų naštą dėl sumažėjusių mokesčių ir greitesnio bei paprastesnio prekių ženklų registravimo proceso, ne visi pokyčiai verslininkams bus palankūs – tikėtina, kad daugiausiai rūpesčių sukels naujoji prekių ir paslaugų nurodymo tvarka.

reklama

 

Keičiamos ir tikslinamos sąvokos

 

Visų pirma, reforma įtvirtina svarbius terminijos pokyčius. Vidaus rinkos derinimo tarnybos (VRDT) pavadinimas nuo kitų metų keičiamas į Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnybą (ESINT). Atitinkamai keisis ir dabartinis prekių ženklų terminas – Bendrijos prekių ženklai taps Europos Sąjungos prekių ženklais.

 

Pastarasis pokytis reikšmingas ne tik dėl naujo pavadinimo, bet ir dėl turinio – įsigaliojus pakeitimams, prekių ženklo apibrėžimas apims kvapus, garsus, spalvas bei kitus netradicinius žymenis. Iki šiol Bendrijos prekių ženklu buvo laikomas tik toks žymuo, kurį galima pavaizduoti grafiškai, todėl ši naujovė leis paprasčiau registruoti netradicinius prekių ženklus, kurių poreikis šiuolaikiniame technologijų amžiuje nuolat auga.

 

Reformuojama mokesčių sistema

 

Naujoji reforma įves ir pokyčius mokesčių sistemoje. Nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad įsigaliojus pakeitimams pateikti paraišką Bendrijos prekių ženklo registracijai bus pigiau, atidžiau paanalizavus naująją kainų sistemą nesunku pastebėti, kad ji turi tiek pliusų, tiek minusų.

 

Norintys registruoti prekių ženklą tik vienai klasei sutaupys 50 Eur, tačiau, siekiant apsaugos keliose klasėse, prekių ženklo paraiškos pateikimui teks skirti daugiau lėšų nei iki šiol. Pareiškėjai, norintys registruoti Bendrijos prekių ženklą trims klasėms, šiuo metu tai gali daryti už 900 Eur mokestį.

 

Po pakeitimų įsigaliojimo, už tuos pačius 900 Eur bus galima registruoti ženklą jau tik dviejų klasių prekėms ar paslaugoms, o už kiekvieną papildomą klasę bus taikomas 150 Eur mokestis. Atsižvelgiant į artėjančius kainų pokyčius, planuojantiems registruoti savo prekių ženklą trims ir daugiau klasių, reikėtų suskubti tai padaryti dar iki pokyčiams įsigaliojant.

 

Bendrijos prekių ženklų registracijų pratęsimo klausimu naujoji sistema įneš kur kas palankesnių pokyčių – šių paslaugų kaina mažės. Šiuo metu Bendrijos prekių ženklų savininkai, norėdami pratęsti savo prekių ženklų registracijos galiojimą vienai, dviems arba trims klasėms, turi mokėti 1350 Eur. Įsigaliojus naujai Reglamento redakcijai, prekių ženklo, registruoto vienai klasei, pratęsimas kainuos tik 850 Eur, o už kiekvieną papildomą klasę bus taikomas 150 Eur mokestis. Tokia tvarka vienos klasės prekių ženklo apsaugos pratęsimo siekiančioms įmonėms leis sutaupyti net 500 Eur, todėl, esant galimybei, patartina Bendrijos prekių ženklų registracijas pratęsti jau po naujų nuostatų įsigaliojimo.

 

Nauja prekių ir paslaugų nurodymo tvarka

 

Bene labiausiai Bendrijos prekių ženklų savininkus palies nauja prekių ir paslaugų nurodymo tvarka. Anksčiau buvo laikoma, jog tais atvejais, kai prekių ženklai registruoti klasės antraštei, ji apima visas galimas prekes ir (ar) paslaugas toje klasėje.

 

Įsigaliojus Direktyvos pakeitimams, bus reikalaujama, kad pareiškėjas nurodytų, kokioms konkrečiai prekėms ir (ar) paslaugoms apsaugos siekiama. Klasių antraštes sąrašuose ir toliau bus galima naudoti, tiesiog jos bus suprantamos siaurąja prasme.

 

Tiems Bendrijos prekių ženklų savininkams, kurie pateikė paraiškas nurodydami ne konkrečius prekių ar paslaugų sąrašus, o tik klasių antraštes iki 2012 m. birželio 22 d., bus leista pateikti pareiškimą ESINT teigiant, jog paraiškoje nurodydami klasės antraštę jie siekė apsaugos visoms prekėms ir (ar) paslaugoms, patenkančioms į abėcėlinį tos klasės sąrašą.

 

Tokie pareiškimai turės būti pateikti per šešis mėnesius nuo naujosios Reglamento redakcijos įsigaliojimo. Prekių ženklai, dėl kurių per minėtą terminą pareiškimai nebus pateikti, bus laikomi registruotais tik toms prekėms ir (ar) paslaugoms, kurios tiesiogiai nurodytos buvusioje antraštėje.

 

Šie pasikeitimai nereikš, kad anksčiau registruoti Bendrijos prekių ženklai nebetenka teisinės apsaugos, tačiau dėl minėtų reikalavimų pasikeitimų esamiems Bendrijos prekių ženklų savininkams reikia susirūpinti jau dabar.

 

Visų pirma, pareiškimas dėl prekių ar paslaugų sąrašo patikslinimo įsigalios tik nuo pareiškimo pagrindu padarytų pakeitimų registre dienos, todėl jeigu būtų protestuojamas vėlesnis prekių ženklas ar jo naudojimas, kurio paraiškos padavimo data būtų ankstesnė nei pakeitimų registravimo diena, būtų neatsižvelgiama į patikslinimu nurodytą prekių ar paslaugų sąrašą. Kadangi abėcėliniuose sąrašuose yra ir prekių, kurios nėra atspindėtos klasių antraštėse, tai gali sudaryti keblumų įrodinėjant prekių ar paslaugų panašumą – t.y. gali būti sprendžiama, kad iki pakeitimų registracijos dienos ankstesnis Bendrijos prekių ženklas neturėjo apsaugos kuriai nors aktualiai prekei ar paslaugą žymėti.

 

Antra, reikia nepamiršti, kad abėcėliniai sąrašai fiziškai nepateikia baigtinio visų įmanomų prekių ar paslaugų, kurios pagal savo rūšį yra priskirtinos atitinkamai klasei, sąrašo, todėl gali atsitikti taip, kad registravus pakeitimus (o tuo labiau – jų neregistravus) bus prarasta apsauga kurioms nors pagal seniau galiojusius išaiškinimus konkrečiai klasei priskirtinoms prekėms ar paslaugoms.

 

Tai itin palies vienos iš populiariausių – 35 klasės – Bendrijos prekių ženklų savininkus, jeigu prekybos paslaugos nebuvo tiesiogiai nurodytos paraiškoje. T. y. 35 klasės antraštė „reklama; verslo vadyba; verslo tvarkyba; įstaigų veikla“ savyje neturi prekybos paslaugos termino, tokio termino nėra abėcėliniame šios klasės paslaugų sąraše.

 

Todėl nors seniau buvo traktuojama, kad šiai klasei priklauso ir „prekių sukaupimas (išskyrus vežimą) kitiems, teikiantis pirkėjams galimybę patogiai apžiūrėti ir įsigyti tų prekių; tokias paslaugas gali teikti mažmeninės parduotuvės, didmeninės parduotuvės, užsakymams paštu skirti katalogai ar elektroninės priemonės, pvz. žiniatinklio svetainės ar teleparduotuvės;“ įsigaliojus naujai reglamento redakcijai netgi teikiant pareiškimą dėl prekių ar paslaugų sąrašo patikslinimo, apsaugos tokiai paslaugai nebūtų galima įgyti – tektų teikti paraišką naujam Bendrijos prekių ženklui registruoti.

 

Prisidės ir prie kovos su prekių klastojimu

 

Naujosios Direktyvos nuostatos prisidės ir prie kovos su prekių klastojimu. Bendrijos prekių ženklo savininkas turės teisę uždrausti prekių, žymimų identišku ar klaidinamai panašiu prekių ženklu, gabenimą per ES teritoriją. Įsigaliojus naujoms nuostatoms Bendrijos prekių ženklų savininkai taip pat galės efektyviau kovoti su asmenimis, kurie pardavinėja, sandėliuoja, importuoja ar eksportuoja pakuotes bei etiketes, paženklintas savininkų prekių ženklų klastotėmis.

 

Šie ir kiti Bendrijos prekių ženklų sistemos pakeitimai turėtų būti paskelbti jau ateinančių metų pirmoje pusėje, tačiau įsigalios ne iš karto. ES valstybės narės naująsias Direktyvos nuostatas į savo nacionalinius teisės aktus turės perkelti per 3 metus. Tuo tarpu naujosios Reglamento nuostatos įsigalios praėjus 90 dienų nuo oficialaus Reglamento paskelbimo.

 

Verslosavaite.lt

 

  

Komentuoti
Vardas:
Komentaras:

Neburnok
Apsaugos kodas:* Code

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai:

 

reklama

apklausa

Ar per pastaruosius metus kilo jūsų darbo užmokestis?
 

reklama

reklama