VersloSavaite.lt   
2013 06 06, 13:39
Mokomosios atostogos. Darbdavys neišleidžia. Ką daryti?

Image
Agnė Razgūnienė
„Esu paskutinio kurso studentė ir pagal įstatymus galiu pasiimti iki mėnesio laiko nemokamų mokamųjų atostogų savo darbovietėje. Atnešiau prašymą iš universiteto dėl atostogų, tačiau darbdavys nesutinka šias atostogas suteikti. Mane domina ar jis turi tokią teisę ar ne?“, klausia VersloSavaite.lt skaitytoja. Konsultuoja teisės įmonės UAB „Verslo gurmanai“ direktorė Agnė Razgūnienė.

 

Konsultacija. Lietuvos Respublikos darbo kodekso (toliau - LR DK) 178 straipsnyje kaip viena iš tikslinių atostogų rūšių yra numatyta mokymosi atostogos. Mokymosi atostogas detaliau reglamentuoja LR DK 181 straipsnis, kuriame numatyta, jog darbuotojams suteikiamos mokymosi atostogos stojamiesiems egzaminams į aukštesniąsias ir aukštąsias mokyklas pasirengti ir laikyti - po tris dienas kiekvienam egzaminui.

reklama

 

Darbuotojams, kurie mokosi bendrojo lavinimo mokyklose ar nustatyta tvarka įregistruotose aukštesniosiose ir aukštosiose mokyklose, pagal šių mokyklų pažymas suteikiamos mokymosi atostogos: 1) eiliniams egzaminams pasirengti ir laikyti - po tris dienas kiekvienam egzaminui; 2) įskaitoms pasirengti ir laikyti - po dvi dienas kiekvienai įskaitai;

 

3) laboratoriniams darbams atlikti ir konsultavimuisi - tiek dienų, kiek nustatyta mokymo planuose ir tvarkaraščiuose; 4) diplominiam (bakalauro, magistro) darbui baigti ir ginti - trisdešimt kalendorinių dienų; 5) valstybiniams (baigiamiesiems) egzaminams pasirengti ir laikyti - po šešias dienas kiekvienam egzaminui. Į mokymosi atostogų laiką neįskaitomas kelionėje sugaištas laikas.

 

Konkretus suteikiamų mokymosi atostogų dienų skaičius priklauso nuo to, kokios atsiskaitymo. Norėdamas gauti mokymosi atostogas darbuotojas turi pateikti darbdaviui iš atitinkamo mokyklos, kurioje būtų pateikta informacija apie LR DK 181 straipsnio 2 dalyje numatytų užsiėmimų laiką. Pagal Jūsų pateiktą situacijos aprašymą darytina išvada, jog šią sąlygą Jūs įvykdėte.

 

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas savo formuojamoje praktikoje yra pažymėjęs, jog pagal LR DK 181 straipsnio 2 dalį darbuotojams, kurie mokosi bendrojo lavinimo mokyklose ar nustatyta tvarka įregistruotose aukštesniosiose ir aukštosiose mokyklose, pagal šių mokyklų pažymas suteikiamos nustatytos trukmės mokymosi atostogos eiliniams egzaminams, įskaitoms pasirengti ir laikyti, laboratoriniams darbams atlikti ir konsultavimuisi, taip pat diplominiam darbui baigti ir ginti bei valstybiniams egzaminams pasirengti ir laikyti.

 

Šią normą aiškinant teleologiniu (pagal tikslą) ir lingvistiniu metodais, darytina išvada, kad joje ne tik nenustatyta darbdavio teisės atsisakyti suteikti darbuotojui tikslines mokymosi atostogas, bet ir, skirtingai nuo kasmetinių atostogų suteikimo tvarkos, mokymosi atostogų laikas derinamas ne šalių susitarimu, o priklauso nuo to, kokiu tikslu atostogų prašoma, ir siejamas su egzamino, įskaitos laikymo ar kitokios mokymosi užduoties atlikimo laiku.

 

Taigi darbuotojo teisės į mokymosi atostogas atveju šalių teisių ir pareigų pusiausvyra, palyginus su teisės į kasmetines atostogas įgyvendinimo tvarka, modifikuojasi – darbuotojas turi daugiau garantijų, o darbdavio teisės daugiau apribotos (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2009 m. kovo mėn. 24 d. aprobuotas Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutarčių, priimtų nagrinėjant bylas, kylančias iš darbo teisinių santykių, santraukos. DARBO LAIKAS., kat. 12; 13; Teismų praktika 30).

 

Remiantis tuo, kas išdėstyta, darytina išvada, jog darbdavys neturi teisės atsisakyti Jums suteikti mokymosi atostogas.

 

Aukščiau pateiktoje informacijoje yra pateikti UAB „Verslo gurmanai“ teisininkų komentarai, pagrįsti teisės aktų ir teismų praktiko analize. Šis straipsni negali būti laikomas oficialia teisine išvada. Dėl teisinės konsultacijos konkrečiu atveju siūlome kreiptis į UAB „Verslo gurmanai“ teisininkus.

 


Užduokite savo klausimą teisininkui el. paštu This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it arba užpildę šią formą.


Verslosavaite.lt

 

 



 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: